Cassandra Clareová – Město ze skla

0

 

ANOTACE:
Clary postupně odhaluje další střípky z minulosti své rodiny a nalézá přitom spojence v tajemném lovci stínů Sebastiánovi. Valentýn sbírá veškeré síly, aby jednou provždy zničil všechny lovce stínů, a jediná šance, jak ho porazit, spočívá ve spolupráci s odvěkými nepřáteli. Ve třetím díle série musí Clary získat vládu nad svými nově objevenými schopnostmi, aby zachránila Skleněné město. Ale je to vůbec v jejích silách?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Pokud bychom měli vybrat jednu z mnoha sérií, která stála u zrodu obrovské popularity young adult žánru, jedním z horkých favoritů by bezpochyby byly Nástroje smrti americké autorky Cassandry Clare. Ty si v průběhu let získaly obrovskou fanouškovskou základnu a ani deset let od svého vydání neztrácí nic ze svého lesku. Vydejme se tak opět do fantastického světa plného démonů, upírů či vlkodlaků a v třetí knize série objevme, jaká tajemství ukrývá Město ze skla.

Ačkoliv je na našem trhu mírně řečeno doslova záplava všemožných young adult titulů, nakladatelství Slovart se stejně rozhodlo sáhnout po osvědčené klasice, která si u nás již své fanoušky před lety našla. Nutno říct, že Slovart rozhodně netroškaří a přináší nám v krátkém sledu za sebou všechny knihy série. Díky čemuž nemusí čtenáři netrpělivě vyhlížet další díl. Pokud tedy patříte k nadšeným příznivcům young adult a tato fantastická série vás až doposud míjela, rozhodně nad ní nemusíte už moc váhat. A to i přesto, že to bude mít tato série v roce 2019 nepoměrně těžší, než v době kdy poprvé vyšla. Přeci jen v roce 2009 působilo Město z kostí maličko jako zjevení. Dnes už však čtenáře jen tak něco nepřekvapí, obzvláště když je tento žánr plný příslovečných klišé. Na druhou stranu tato série je jednak prověřená časem a druhak stála u zrodu celého YA fenoménu, takže pokud se chcete trochu “vzdělat” s chutí do toho. Dost už ale chození okolo horké kaše. Dokázala Cassandra Clare udržet nastavenou laťku a čtivost i v třetí knize série? 

Po událostech v druhém díle svitla Clary malá naděje na záchranu své matky. Má to ale jeden malý háček, musí se vydat do Skleněného města, domova Nefilim. Otázkou zůstává proč tomu není nikdo nakloněn. Její bratr Jace se navíc snaží jí v cestě zabránit všemi způsoby. Proč jí nikdo nechce pochopit? Obzvlášť, když nemá na výběr a do Idrisu se vydá i za cenu toho, že jí nikdo nepomůže.

Autorka po prvních dvou dílech šlápla na plyn a po závěru druhé knihy se rozhodla pokračovat ve zběsilém tempu. Díky tomu je třetí díl více dynamický a napínavý než jeho předchůdci. Což rozhodně přispívá i k celkovému dojmu. A tak se necelých pět set stran čte jedním dechem, protože vás nadcházející události prostě nenechají vydechnout. Clareová navíc i nadále rozvíjí jednotlivé vztahy mezi hlavními hrdiny. Nebála se tak opět nakousnout zakázanou lásku bratra a sestry nebo homosexuální vztah Aleka a čaroděje Magnuse. Díky tomu, že autorka boří zažitá „tabu“ se stává příběh více aktuálním a zapadá do současného světa. Protože i ve skutečném životě se můžeme setkat s lecčíms.

Hlavní hrdinové se dál vyvíjejí a čeká na ně mnoho útrap. Ať s poznáváním svých schopností, nebo v podobě odpovědí na dávnou historii rodiny, na kterou si ani jeden z nich nepamatuje. A právě náhled na nezodpovězené otázky udržuje naši pozornost až do konce a nutí nás sledovat veškeré detaily. Protože právě ty nejmenší detaily odlišují výborné série od těch průměrných. Samozřejmě v případě YA sérií je toto hodnocení maličko těžší, jelikož je valná většina příběhů pouhou variací na jiné knihy. Ostatně sama autorka této série čelila obvinění z plagiátorství, což se sice neprokázalo, ale o něčem to vypovídá. Na druhou stranu se Clarové nedá upřít cit pro jazyk, který jde ruku v ruce s úžasnou čtivostí a všudypřítomným napětím, které nutí čtenáře neustále ve čtení pokračovat. Když si tedy dokážeme tuto sérii zasadit do správných kontextů a vezmeme ohled na to, že Lovci stínů stáli u zrodu celého YA fenoménu. Je tato série pořád výborná.

O tom ostatně svědčí i třetí díl, u kterého tato série stále neztrácí dech, naopak přidává větší spád a dynamičnost. Díky tomu si rozhodně udrží natěšené fanoušky i do dalších dílů. Pokud jste s nadšením přečetly předchozí díly, přesvědčovat vás do dalšího je asi zbytečné. Pro ty co tomuto žánru tolik neholdují, se ale pořád jedná o velmi dobře zpracovanou oddechovku, která rozhodně neurazí, jen se připravte na řadu klasických klišé, ze kterých si ostřílení čtenáři pomalu, ale jistě začínají dělat srandu…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..