Andy Weir – Marťan

5

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití.

…………………………………………………………….

Sci-fi literatura nemá mezi běžnou čtenářskou obcí rozhodně na růžích ustláno. Stále zde přetrvává názor, že tento žánr je plný technických názvů a jiných složitostí, kdy jenom jejich vysvětlení by vydalo na samostatnou knihu, což samozřejmě dokáže někoho spolehlivě odradit. Proto je jenom dobře, že se jednou za čas objeví titul, který boří zažité mýty a ukazuje sci-fi z trochu jiné strany a přibližuje tak literární odvětví i čtenářům, jenž by o tento styl literatury nezavadili.

largeMezi světlé výjimky bezpochyby patří i chystaná novinka Marťan z nakladatelství Knižní Klub. Tuto knihu mimochodem potkal prakticky stejný osud jako nedávno vydané Silo Hugha Howeyho. Andy Weir vydal Marťana svépomocí v elektronické podobě, a to již v roce 2011. O tři roky později si tohoto skvělého kousku všimlo nakladatelství Crown Publishing, jenž ji v roce 2014 vydalo i v papírové podobě. Navíc se již chystá i filmová adaptace, o kterou se postará Ridley Scott a hrát v ní bude Matt Damon. Filmový nadšenci se tak mohou těšit na listopad letošního roku, kdy by se snímek měl dostat do kin.

Andy Weir, americký spisovatel, programátor a milovník klasické science fiction. Dlouhá  léta pracoval jako programátor v předních softwarových firmách, mimo jiné se podílel i na vývoji dnes již legendární hry Warcraft. Již od svých dvaceti let zkoušel psát sci-fi povídky, které publikoval například na svých webových stránkách. Největšího úspěchu dosáhl ovšem až svým debutovým románem Marťan.

Koncept knihy je ve své podstatě strašně jednoduchý. Mark Watney je v současné době asi nejznámějším mužem na Zemi, až na to, že není na Zemi… Mark je kosmonaut a patří k hrstce šťastlivců, kterým se zatím podařilo vstoupit na povrch Marsu. Až sem se může zdát, že hlavní hrdina prožívá Americký sen na vlastní kůži. Bohužel je tu také jedno velké ALE. Mark uvízne na této nehostinné planetě poté, co si celá posádka myslí, že zemřel při jedné nehodě. Bohužel tělo se nepodařilo najít a čas na hledání Markových ostatků žádný nezůstal.

Book-Review-The-MartianOn však řadou šťastných náhod přežil, jenže zůstal na Marsu sám bez možnosti návratu a bez jakéhokoliv spojení se Zemí. Zde si dovolím vypůjčit hrdinova slova: “Je zkrátka v hajzlu.” Nejbližší plánovaný let na Mars je až za čtyři roky a do té doby z něj zůstane jen hromádka kostí. Jídlo zkrátka tak dlouho nevydrží, ani kdyby se snažil sebevíc. Zkrátka není žádná naděje, jenže Markovi se zatím umřít nechce.

Autor vytvořil ve své podstatě velmi jednoduchý příběh o pár postavách, jenže Andy Weir jej zpracoval do naprosto jedinečného celku, který rozhodně stojí za přečtení. Navíc vytvořil naprosto úžasného hlavního hrdinu, kterému nelze než fandit. Protože ten týpek co trčí někde na Marsu, je fakt cool. Čtenáře zásobuje jednou hláškou za druhou, a tak vlastně nevíte, jestli se máte válet smíchy po podlaze, nebo s napětím trnout, jak to všechno skončí.

Když k tomu přidáme skvěle vypracovaný děj plný zvratů, a věřte, že o zvraty a napětí tu nebude nouze, protože jestli se má něco “podělat”, tak se to taky stoprocentně “podělá”, dostaneme opravdu skvělé sci-fi, které se svým čtenářům vrchovatě odvděčí. A tím se také dostáváme k hlavnímu problému tohoto žánru, a to jsou právě technické termíny. Ano i tady jsou, jenže autor je dávkuje po troškách a navíc je velmi obratně vysvětluje. Takže čtenářům nehrozí, že by se po pár stranách naprosto ztratili v záplavě cizích pojmů. Autor navíc využívá v drtivé většině technologie, které již lidstvo využívá a i díky tomu je samotná kniha daleko více uvěřitelná a dodává samotnému příběhu na realističnosti.

Určitě se najde i několik hnidopichů, kteří zde najdou i nějaké ty chyby. Jenže ve výsledku je Marťan neskutečně čtivý kousek, který v sobě skrývá vše, po čem čtenář touží. Je to čtivé, je to napínavé a hlavně opravdu zábavné, navzdory tomu v jaké situaci se hlavní hrdina ocitl. Fanoušky klasické science fiction sice Marťan asi tolik neoslní, ale běžnému čtenáři nabídne pohled i do tohoto jedinečného žánru.

Kniha vychází v nakladatelství Knižní klub
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdAndy Weir je americký programátor a softwarový inženýr. Má rád relativistickéou fyziku, orbitální mechaniku a historii letů do vesmíru s lidskou posádkou. Marťan je jeho první román.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

5 komentářů

  1. Tak jo, presvedčil si ma 🙂 Ja som síce fanúšik sci-fi, ale po tom, čo si napísal myslím, že nebudem sklamaná. 🙂 Už sa na ňu teším.

  2. Také bych dala přednost například slovenské obálce, ale ani tato není špatná 🙂 Kniha mě každopádně zaujala a už mi byla i nadšeně doporučována, takže myslím, že až vyjde, rozhodně si ji ujít nenechám 😉

    Super recenze!

  3. Tato kniha mě zaujala už před nějakou dobou v zahraničí, proto jsem nadšená, že ji vydali i u nás (i když ne s původní obálkou, což je trochu škoda, protože ta je fakt povedená), ale pokaždé mám strach, jestli se netěším moc a zbytečně. Ale pevně věřím tvé recenzi, že je tato kniha skvělá tak, jak jsem si myslela, a nemůžu se dočkat, až se k ní dostanu (snad to bude dříve než za sto let…) :).

    • Ta obalka mi taky trochu mrzi, ale muzeme byt radi aspon za knihu 🙂
      S tim ocekavanim je to slozite… Ja od knihy naprosto nic necekal a o to vetsi bylo moje prekvapeni, ale verim ze se bude libit 🙂

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.