Mika Waltari – Pád Cařihradu

0

Historický román pojatý jako fiktivní deník uvádí do života, myšlení, zvyků a mravů lidí v někdejší metropoli východní civilizace v době končícího byzantského středověku a zachycuje její marnou obranu Cařihradu před tureckými sbory. Srdcem vyprávění je tragický milostný vztah poutníka Jana Angela, jenž utekl ze služby u tureckého sultána, a Anny Notaras, dcery předního byzantského úředníka a císařovy příbuzné. Na pozadí dobytí jednoho z nejslavnějších měst přelomu středověku a novověku centra Římské vzdělanosti i náboženství se odehrává příběh lásky, války, zrady a bolesti v podání Jaroslava Plesla, četby doslovu se zhostil Stanislav Zindulka.

…………………………………………………………….

Mika Waltari bezesporu patří k největším autorům historické prózy dvacátého století. Do podvědomí milionů čtenářů se zapsal dnes již nesmrtelnou knihou Egypťan Sinuhet. Waltari má ovšem na kontě daleko více zajímavých kousků a právě jeden z nich, konkrétněji Pád Cařihardu, se nedávno dočkal své audio verze, které se ujalo audio vydavatelství OneHotBook.

mika-waltari-pad-carihraduTato kniha se mimochodem již jednoho audio zpracování dočkala. Již klasicky se o něj postarala Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana. Nahrávka určená pro nevidomé spoluobčany vznikla již v roce 1988 a načtení se zhostil herec a dabér Jiří Zavřel. Bohužel se k této nahrávce drtivá většina posluchačů nemá možnost dostat, a tak můžeme být rádi, že se OneHotBook rozhodlo tento jedinečný román zpracovat znovu.

Samotné zpracování dostal na starost režisér Michal Bureš, jenž má na svědomí například nedávno vydaného Posledního Laponce, Nebezpečné známosti, nebo krimi sérii s Kurtem Wallanderem. Ke spolupráci vybrali společně s Martinem Pilařem Jaroslava Plesla, se kterým jsme se mohli setkat v audio adaptaci Mycelia Vilmy Kadlečkové, kde ztvárnil hlavní roli Lucase Hildebranta. Sci-fi tentokrát vyměnil za historickou prózu, aby se naplno vžil do komplikované postavy Jana Angela.

Již samotný název díla napovídá, o čem tato kniha je. Historický román, jenž je pojatý jako fiktivní deník Latince Jana Angela, zavádí čtenáře/posluchače do doby končícího byzantského středověku a zachycuje marnou snahu obránců před vpádem Turků do Cařihradu. Kdo by ovšem očekával jatka od začátku až do konce, bude možná trochu zklamán. Samotnému obléhání se věnuje až závěrečná část.

Pad_Carihradu_digipack3D_medium_OneHotBookPředtím autor rozehrává milostný příběh, který si v lecčems nezadá ani s Romeem a Julií. Láska, jíž nepřeje společnost ani doba, se zde mísí se střetem civilizací i náboženství, které vyústili v  tragické historické události, jenž ovlivnily celou tehdejší Evropu. Jan Angelos je zde ztělesněním poutníka, jenž utekl ze služby u tureckého sultána. Oproti tomu jeho láska Anna Notaras stojí na opačném společenském žebříčku, dcera předního byzantského úředníka a císařova příbuzná. Tento vztah nemůže zkrátka fungovat, dokáží se ovšem hlavní hrdinové postavit osudu?

Jak již bylo řečeno, samotného načtení se zhostil herec a dabér Jaroslav Plesl. Tento interpret předvedl již v Myceliu velmi dobrý výkon, ovšem s Pádem Cařihradu se to nedá srovnávat. Zde Plesl naprosto exceluje a dodává náročnému příběhu patřičné kouzlo i naléhavost. Jan Angelos je v jeho podání naprosto jedinečná postava, které posluchač uvěří každé slovo, včetně jeho neustále probíhajícího vnitřního rozpolcení. Zapomenout ovšem nesmíme ani na Stanislava Zindulku, jenž se postaral o závěrečný doslov knihy.

Samotný text plyne v podání Jaroslava Plesla opravdu hladce a pro mnohé posluchače bude dozajista stravitelnější, než samotná knižní předloha, a to i přesto že Waltari je opravdu Pan vypravěč, což dokázal hned v několika titulech. Celkový zážitek z poslechu umocňuje, jak už je u OneHotBook zvykem, i hudební doprovod Lukáše Hurníka. V tomto případě zde hudba slouží především jako doplněk k oddělení jednotlivých kapitol a ač se jedná o hudbu soudobou, vychází z byzantských motivů a skvěle tak se samotným příběhem ladí.

Ačkoliv Pád Cařihradu asi neosloví drtivou většinu posluchačů, pozornost si rozhodně zaslouží. Ať už pro výborný příběh, který v sobě skrývá jedinečné kouzlo dob dávno minulých, nebo pro již tradičně skvěle odvedenou práci, kterou ve OneHotBook odvádějí. Protože právě Pád Cařihradu je dalším jedinečným kouskem, který rozhodně nesmí chybět v žádné knihovničce audioknižního nadšence.

Kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMika Waltari (19. září 1908 – 26. srpna 1979) Finský spisovatel, dramatik, scenárista a překladatel nejprve studoval teologii, ale později se zaměřil na filozofii, literaturu a dějiny umění. Několik let pracoval jako žurnalista, do literatury vstoupil ve 20. letech jako básník a člen literární skupiny Tulenkantajat – Nositelé ohně, která se stavěla proti finskému tradicionalismu a propagovala orientaci na moderní evropské směry. Zatímco jeho předválečná díla odrážela složitou mezinárodní situaci Finska a odehrávala se často v Helsinkách (Velká iluze, Z otce na syna, Město smutku a radosti, Cizinec přichází), po válce se věnoval zejména historické próze. Světovou proslulost mu získala kniha Egypťan Sinuhet (1946, česky poprvé 1965), avšak i jeho další historické romány (Pád Cařihradu, Temný anděl, Krvavá lázeň, Šťastná hvězda, Jeho království, Tajemný Etrusk…) a povídky se setkaly se značným čtenářským ohlasem.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..