Terra Futura – desková hra

Ačkoliv deskohernímu trhu vládne především zahraniční produkce, rozhodně bychom neměli zapomínat ani na českou původní tvorbu, která se obzvláště v poslední době dostává stále více do popředí. Krásným příkladem jsou například Podmořská města, veleúspěšný Karak, nebo legendární Krycí Jména. Nyní se do této vybrané společnosti bude chtít přidat lehce ekologická strategie Terra Futura.
O této hře jsme se poprvé dozvěděli již v roce 2020, kdy ji společnost Albi představila v rámci svého Albi Game Day. V té době se ještě operovalo s názvem Ekumena. Ten se v průběhu vývoje změnil, aby na podzim loňského roku hra nakonec vyšla pod již zmíněným názvem Terra Futura. Za hrou stojí Time Slug Studio, které můžeme znát již díky hrám Velryby ničí svět, nebo Bossin´ Space (Vesmír útočí).
Petr Vojtěch (návrh hry) a Jindřich Pavlásek (ilustrátor) nám přináší jednoduchou strategickou hru, která je založena na karetním engine-buildingu. Pomocí karet a zdrojů budete budovat město a průmysl. A vcelku pochopitelně budete usilovat o to, abyste dosáhli co největší produkce. Avšak vzhledem k tomu že téma ekologie je stále silnější a stává se běžnou součástí dnešních dnů, autoři toto téma zapracovali i do své hry. Budete se tak sice snažit o co největší produkci, zároveň ale bude vaším úkolem co nejméně znečistit krajinu. Jedině tak budete moci dosáhnout vítězství.
Hra je určena pro 2-5 hráčů přibližně od deseti let s tím, že na jednu partii byste si měli vyhradit něco okolo 30 minut herního času. Pravidlově i mechanicky se jedná o jednodušší hru, která míří především na příležitostné a začínající hráče. Své uplatnění tak najde především v rodinném kruhu, kde si hru bez problému užijí všechny věkové generace.
Svou velikostí by se hra dala přirovnat k předchozímu projektu tohoto vývojářského týmu Bossin´ Space. Ostatně, krabice přichází na trh v obdobných rozměrech. Uvnitř pak najdete především 82 hracích karet, které jsou alfou a omegou této hry, 160 dřevěných žetonů, bodovací blok a nezbytná pravidla. Vskutku příjemným bonusem jsou pak papírové krabičky na dřevěné žetony, které vám jednak usnadní jejich skladování a druhak v průběhu hry fungují jako efektní zásobník, kdy nebudete muset jednotlivé žetony honit po celém stole. Bohužel s ohledem na velikost krabiček a váhu dřevěných komponent nefunguje vše vždy úplně ideálně, a tak bude záležet v tomto ohledu na vašich preferencích.
Terra Futura staví na opravdu čistém herním mechanismu, který skvěle funguje, je snadný na pochopení a zároveň poskytuje i relativně dostatek prostoru pro nějakou tu herní strategii. Karetní engine-building zde funguje vcelku zajímavou formou, kterou ozvláštňuje již zmíněná ekologie, která do hry dodává rozhodovací prvek, zda být šetrnější k prostředí a produkovat méně, ale o to delší dobu. Či naopak rozjet svou produkci naplno, avšak za cenu totálního zplundrování krajiny.
V reálu to funguje tak že budete postupně přikládat karty do mřížky 3 x 3. Přiložením nové karty spustíte její efekt, a také efekt všech sousedních karet v řádku a ve sloupci. A právě to je nosná mechanika Terry Futury. Hra tak skutečně patří k těm jednodušším a i když sebou její pravidla nesou ještě pár podmínek navíc, skutečně se jedná o velice přístupnou hru, která před hráči neskrývá žádné velké záludnosti. Ostatně přesvědčit se můžete sami, díky skvělému videonávodu přímo z dílny Albi.
Svými mechanismy může hra připomenout například známou Century: Cestu koření, která fungovala obdobným způsobem. Na rozdíl od ní však Terra Futura přidává další rozměr právě v podobě všudypřítomného znečištění, který do hry přidává další strategický prvek. Ve chvíli, kdy totiž nějaké to znečistění při tvorbě zdrojů a produktů vyprodukujete, musíte tento prvek umístit na nějakou svou kartu. A pokud ta nemá na znečištění místo, automaticky se vám karta pro další použití zablokuje. Což může být vcelku pochopitelně docela značný problém.
Tímto prvkem znečištění je do hry velice pěkně zakomponované téma ekologie. Jako celek však hra příliš tématicky nepůsobí. Ilustrace na kartách jsou sice povedené a i ikonografie je na velice dobré úrovni, ve výsledku však půjde primárně o přikládání karet a “šoupání se zdroji”. Téma se tak vcelku rychle vytrácí někam do pozadí a převládá samotný herní mechanismus, kdy se budete snažit “vykombit” vše co nejlépe tak, abyste vyhráli celou hru.
S celkovým pojetím a mechanismy hry se pojí jedna z dalších nevýhod, kterou u Terry Futury spatřuji. Hra sice míří na začínající a příležitostné hráče, avšak prakticky zcela úplně, až na pár drobných výjimek, ignoruje jakoukoliv interakci mezi hráči. Počítejte tak s tím, že si v podstatě celou dobu budete hrát na vlastním písečku. A když nebudu počítat možnost, že vám některý z hráčů vyfoukne pod nosem kartu, která by se vám mohla hodit, jedná se v podstatě o takový solitaire. Což samozřejmě někomu nemusí dvakrát vyhovovat a tak je dobré to zmínit.
Terra Futura je velice zajímavou hrou s dobře fungujícími herními mechanismy. Bohužel, zároveň patří přesně do toho ranku her, které vás sice nezklamou, zároveň ale ničím příliš neoslní. Ostřílení hráči by se pak hře měli díky její přístupnosti a herním mechanismům osekaným na dřeň asi radši úplně vyhnout. Právě tyto hráče hra nemá šanci v podstatě uspokojit. Snad jen jako nenáročný filler na začátku herního večera Tento kousek je tak ideální pro příležitostné hraní, potažmo do rodinného kruhu, kdy chcete strávit efektivně čas například u kávy.
TERRA FUTURA
VYDAVATEL ORIGINÁLU: ALBI
VYDAL CZ: ALBI
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT