Stan Lee & Moebius – Silver Surfer: Podobenství

0

Evropa i americký superhrdinský komiks žili vždy tak nějak vlastním životem. Avšak co se stane, když se tyto dva rozdílné světy spojí? O tom se můžeme přesvědčit v nejnovějším přírůstku z Nakladatelství CREW. Právě to nám přináší spojení dvou legendárních tvůrců Stana Lee a Moebia ve velkoformátovém komiksu Silver Surfer: Podobenství. Legenda střídá legendu a my tak dostáváme ideální tip na ideální vánoční dárek pro každého komiksového fanouška…

Představovat zde Stana Lee a Jeana Girauda aka Moebia je pravděpodobně zcela zbytečné. Práci těchto dvou komiksových legend zná velice dobře každý komiksový fanoušek. Na jedné straně tak máme otce celé plejády superhrdinů včele se Spider-manem. Na straně druhé pak geniálního autora a kreslíře, jenž stál společně s Alejandrem Jodorowskym za nesmrtelným Incalem.

Jakkoliv se však jedná o titány světové komiksu, oba pocházeli ze zcela odlišných světů, kdy se americký a evropský komiks vzájemně drželi v uctivé vzdálenosti od sebe. Na druhou stranu mohlo z tohoto spojení vzniknout opravdu něco jedinečného, čehož si byl dobře vědom i Stan Lee. Za přispění štěstí, náhody a snad i osudu Lee setkal s Moebiem na jednom americkém Comic-conu. Slovo dalo slovo a tak vznikla spolupráce na jejíž výsledek se můžeme díky Nakladatelství CREW nyní podívat i my.

Tento krátký dvousešitový příběh točící se okolo Silver Surfera a jeho bývalého pána Galactuse vznikl na přelomu let 1988-89. Loni se však tato komiksová lahůdka dočkala speciálního výročního vydání ke třiceti letům tohoto komiksu. A jak je již u podobných kousků zvykem tato edice se dočkala od Marvelu náležité péče. Čtenáři se tak mohli těšit na formát mamutích rozměrů a opravdu velké množství bonusů, které navíc dává nahlédnout do zákulisí vzniku tohoto komiksu. A právě tuto edici si Nakladatelství CREW vybralo pro český překlad, který se k nám dostává krátce před Vánoci. 

Tento komiks nám kromě spojení dvou komiksových legend přináší vůbec poprvé v českém vydání i příběh točící se okolo Silver Surfera (ano, jsou zde trafikové komplety, ale ty ponechme stranou). Tato postava se poprvé v komiksu objevila již v roce 1966, avšak už od svého stvoření zůstává stále tak nějak v pozadí a nedostává se jí toliko prostoru, jako hlavním hvězdám Marvel univerza. To alespoň trochu napravuje aktuální novinka, jejímiž hlavními hvězdami jsou právě Silver Surfer a gigantický požírač planet Galactus.

Samotný příběh vás patrně na zadek neposadí a drží se více méně v zajetých kolejích žánru. Na Zemi se objevuje Galactus, jehož pohnutky jsou vcelku prozaické a nikoho příliš nepřekvapí. Avšak vzhledem k tomu, že samotnému Silver Surferovi slíbil, že Zemi nikdy neublíží, musí se uchýlit ke lsti. Země, potažmo lidstvo se má zničit samo, stačí jen trochu nahlodat základy společnosti a sledovat co se bude dít. Tomu však vcelku pochopitelně náš hrdina nehodlá jen tak nečinně přihlížet…

A to je v podstatě vše. Nic víc, nic míň. Ostatně na ploše dvou standardních amerických sešitů se nedají tvořit zázraky a je tak potřeba s tím při čtení tohoto příběhu trochu počítat. Na druhou stranu se rozhodně nedá říct, že by Silver Surfer: Podobenství bylo klasickým superhrdinským komiksem. V tomto ohledu Stan Lee přistupoval k příběhu maličko jinak. Na poměry amerického komiksu je příběh až neobvykle filozofický a nabízí spoustu prostoru k zamyšlení. Právě v tomto ohledu je vidět Moebiův neocenitelný přínos pro tento kousek, který se tak neomezil na pouhé nakreslení jednotlivých komiksových panelů. Ostatně poměrně dost o vzniku toto komiksu se dočtete právě v již zmíněných bonusech, které dodávají této jednohubce další rozměr.

Moebiova kresba je pak kapitola sama o sobě. Ostatně, většina komiksových fanoušků bude tento kousek pořizovat nejspíše právě kvůli ní. A po pravdě řečeno, ve spojení se skutečně velkým formátem se jedná o opravdu jedinečný zážitek, který by si žádný komiksový fanda neměl nechat uniknout. Ano, určitě se můžeme začíst i do lepších příběhů a kochat se možná ještě zajímavější kresbou, avšak kde jinde najdeme spojení těchto velikánů světového komiksu v jedné knize? Pravděpodobně nikde a tak je právě Silver Surfer: Podobenství v tomto ohledu opravdu jedinečný a už jen z tohoto důvodu byste s koupí neměli váhat ani minutu…SILVER SURFER: PODOBENSTVÍ
SCÉNÁŘ: STAN LEE
KRESBA: MOEBIUS
PŘELOŽIL: JIŘÍ PAVLOVSKÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 88
ORIG. NÁZEV: Silver Surfer: Parable
ISBN: 978-80-7449-891-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..