Scott Snyder – All-Star Batman 3: První spojenec (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Drž si přátele blízko. Drž si nepřátele ještě blíž. A boj se toho, kdo je ti ze všech nejblíž…

Od chvíle, co se stal strážcem Gothamu, čelil Batman armádě těch nejnebezpečnějších protivníků, jaké svět kdy poznal. Jeho cesta byla nebezpečná, jeho obětí bezpočet. Ale s pomocí svého věrného pomocníka Alfréda Pennywortha vždycky zvítězil.

Ale teď čelí Temný rytíř novému nebezpečí. Proti němu stojí maskovaná tvář spiknutí, které trvá několik generací. Její jméno je Nemesis a jak Batman, tak Alfréd jsou na jejím seznamu smrti.

Když se do toho přidají protivníci Penguin a Black Mask, musí se Batman za pravdou vydat z Gothamu přímo do Miami… a hluboko do minulosti.
Brzy bude muset čelit nemožné volbě. Musí se vzdát buď své cesty mstitele, nebo obětovat člověka, na kterému mu záleží ze všech nejvíc.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Batman a Scott Snyder, nerozlučná dvojice, která  u řady fanoušků získala výsadní postavení. Celý Snyderův run z New52 je sice již za námi, tento úspěšný autor se však Batmana jen tak nevzdává. V rámci “Rebirthu” dostal na hraní sérii All-Star Batman, která právě přichází s již třetí knihou, tentokrát s podtitulem První spojenec. Ta navíc dává vzpomenout na Snyderovu úspěšnou spolupráci s Rafaelem Albuquerquem.

Tuto sérii, potažmo jejího autora, pravděpodobně netřeba příliš představovat. Scott Snyder je pro celý zástup fanoušků zárukou kvality. Není proto divu, že očekávání od “nové” Snyderovi série nebyly malá a nutno říct, že zatím se tomuto autorovi vcelku dobře daří naplňovat naše očekávání. V All-Star Batman vysílá Snyder Temného rytíře na výlet za hranice Gothamu a staví proti němu ty nejsilnější protivníky.

V epicky pojatém akčním dobrodružství tak již přišel na scénu například Two-Face, Mr. Freeze, Poison Ivy, či Mad Hatter a jak se zdá, Snyder rozhodně nemíní zvolnit ani v aktuálním díle této povedené série. Pokud jste si tedy oblíbili akční řežbu již z předchozích dílů, bude vás i První spojenec bezesporu bavit a to i přesto, že se autor tentokrát rozhodl pojmout celý příběh maličko jinak, čímž se od předchozích zářezů se série All-Star Batman maličko liší.

Zatímco předchozí dvě knihy se zaměřovaly především na samotného Batmana, aktuální novinka jde trochu jinou cestou a Temný rytíř v ní hraje tak trochu druhé housle. Snyder si však na pomoc nepřizval nikoho z takzvané “bat family”, ale rozhodl se zaměřit na nejoddanějšího a nejstaršího pomocníka, který je s Batmanem již od “počátku věků”. Snyder tak odhaluje nové střípky informací z minulosti Alfréda Pennywortha. Ten se tak společně s Batmanem bude muset postavit čelem nejen své minulosti, ale i novému protivníkovi, který jde Alfrédovi i Batmanovi nebezpečně po krku…

Scott Snyder již nejednou ukázal, že zajímavé příběhy rozhodně umí. Ostatně Soví tribunál stále patří k tomu nejlepšímu co v posledních letech s Batmanem vyšlo. A První spojenec by s trochou nadsázky mohl jít v jeho šlépějích. Minimálně co se Rebirthu týče. Zaměření příběhu na samotného Alfréda působí opravdu svěže a dává nejnovějšímu Batmanovi pořádný drive. Vše má navíc potřebnou hlavu a patu, díky čemuž si můžeme nejnovější All-Star Batman užít naplno.

Stejně jako většina mainstreamu se i nejnovější Snyderův příspěvek nese především v akčním duchu. Oproti jeho dvěma předchozím knihám však přeci jen přichází určité zklidnění. Vděčíme za to především flashbackům a menším odbočkám, v nichž se věnujeme právě Pennyworthovi. Rozhodně se však nemusíte bát,že byste se nudili. Právě tyto klidnější pasáže dodávají příběhu hloubku a nemalou měrou rozvíjejí samotný příběh, jenž sice není kdo ví jak složitý, rozhodně má ale něco do sebe.

To ostatně platí i pro samotnou kresbu. Tentokrát na místo hlavního kreslíře usedl Rafael Albuquerque, jenž se Snyderem spolupracoval již na vynikající sérii Americký upír, která se však u nás příliš nechytla. Albuquerque má svůj osobitý styl, který dodává celému booku osobité kouzlo a i když se stále jedná v podstatě o klasický mainstream, rozhodně je snadno rozpoznatelný a nesnaží se nikoho kopírovat.

Už první dvě knihy ze série All-Star Batman ukázaly, že Scott Snyder stále umí. Avšak až ve třetí knize z této série dává Snyder vzpomenout na své nejpovedenější kousky, ke kterým se bezesporu První spojenec přidá. Tato série tak rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co u nás Rebirth zatím nabízí. Jedinou kaňkou na kráse může být fakt, že se All-Star Batman nachýlil touto knihou ke svému konci.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..