René Goscinny – Velký vezír Iznougud (MDEK)

0

Ačkoliv nám Nakladatelství CREW ve své ediční řadě Mistrovská díla evropského komiksu za necelých jedenáct let své existence představilo úctyhodné množství autorů, jedno jméno v této vybrané společnosti až dosud chybělo. Řeč samozřejmě není o nikom jiném, než o tvůrci legendárního Asterixe, nebo Luckyho Luka René Goscinnym. Na scénu tak přichází opět trochu jiný MDEK a spolu s ním i Velký vezír IZNOUGUD.

Představovat českým čtenářům tohoto francouzského génia je pravděpodobně zcela zbytečné. Ostatně, právě Goscinny společně s Albertem Uderzem patří k jedněm z nejdéle vycházejících autorů u nás. Patrně každý si tak vzpomene na nějaké to album s Asterixem, který u nás nepřerušeně vychází už od roku 1992. V současné době tak u nás vyšlo již více než 60 komiksů, pod kterými je nějakým způsobem podepsaný právě tento veleúspěšný autor.

Ačkoliv je ale Goscinny nejčastěji spojován právě s již zmíněným Asterixem, na svém kontě má celou řadu dalších zajímavých postav, se kterými jsme se již mohli i u nás setkat. Zapomenout tak nesmíme na zmíněného pistolníka Luckyho Luka, indiána Umpa-Pu, nebo malého Mikuláše. Jedna známá Goscinnyho postava však až do dnešních dnů českým nakladatelům unikala. A tím je právě Velký vezír Iznougud, kterého Goscinny nevytvořil se svým dlouholetým partnerem Uderzem, ale s neméně talentovaným švédským výtvarníkem Jeanem Tabarym, jehož styl je oproti Uderzovi o něco více řezaný a méně uhlazený. Díky Nakladatelství CREW se tak na český trh dostává poslední z velkých postav tohoto nezapomenutelného titána frankofonního komiksu, který i více než 40 let po své smrti rozdává radost čtenářům všech věkových kategorií po celém světě.

Nejnovější přírůstek v rámci ediční řady MDEK v sobě ukrývá čtyři původní komiksová alba série Iznougud. Avšak pozor, tyto čtyři alba nejsou zdaleka všechny komiksy, které s tímto hrdinou vyšly. Po nějaké době se nám tak v rámci této řady opět dostává do rukou kniha, která nenabízí kompletní ucelený příběh, ale spíše zajímavou ochutnávku a ukázku toho nejlepšího co daná série nabízí ( podobně tomu bylo například v rámci komiksu Storm, či Moucherotova dobrodružství). V případě tohoto komiksu to však naštěstí tolik nevadí.

Iznougud původně vycházel jako příloha časopisů, kde to vždy stálo na kratších, nejčastěji 8stranných groteskách. Ani příběh jako takový zde moc nečekejte. Hlavní příběhový oblouk stojí v podstatě jen na tom, že Iznougud je služebníkem velkého vezíra a z celého srdce touží dostat se na jeho místo. Čímž samozřejmě vzniká řada vtipný situací, které jsou společně se situačním humorem stojících na slovních hříčkách hlavním pilířem tohoto komiksu.

Ostatně už samotný název a jméno hlavní postavy hovoří samo za sebe. A právě podobné slovní hříčky jsou tím hlavním, čeho u této série autor využívá a staví na ní. Což samozřejmě ocení především dospělejší čtenáři, kteří si již kouzlo jazyka a hrátky s ním dokáží naplno užít. I z toho je tak patrné, že Iznougud je primárně určen pro o něco starší čtenáře, než toliko omílaný Asterix. 

Podobně stavěný humor však sebou nese i poměrně velké nebezpečí relativně rychlého zastarání v návaznosti na dobu vzniku komiksu a dalších významných aspektech. Jenže to by jeho autorem nesměl být René Goscinny. Iznougud je tak i více než padesát let po svém vzniku neskutečně aktuální a bude vás bavit od začátku do konce. Zde je však potřeba vyzdvihnout především naprosto fantastický překlad Richarda Podaného, který si s komiksem neskutečně vyhrál a celý překlad vymazlil do nejmenšího detailu. Troufám si tak tvrdit, že právě v tomto kousku dostáváme jeden z nejlepších překladových komiksů tohoto roku. Jelikož přeložit vše tak aby to dávalo smysl a zároveň to bylo i vtipné je neskutečně obtížné. Podanému se to však dokonale podařilo.

O jedinečnosti a nezměrném talentu tohoto autora jsme se mohli již nesčetněkrát přesvědčit. Ostatně málokdo dokázal zcela funkčním způsobem balancovat na hraně dětského a dospělého komiksu tak, aby naplno zaujal obě věkové kategorie. Goscinnymu se to však pravidelně dařilo a i díky tomu si jeho komiksy zachovávají neopakovatelné kouzlo i po tolika letech. A Velký vezír Iznougud je toho krásným důkazem. Na první pohled v nás sice může evokovat četbu pro mladší čtenáře, naplno jej však ocení až ti starší.

Ano, samozřejmě ani tento komiks není úplně bez chybičky, z nichž řada vychází už ze samotného konceptu původního vydání, nejedná se však o nic dramatického. A pokud si četbu budete pečlivě dávkovat po kouskách a odoláte pokušení slupnout Iznouguda na posezení odměnou vám bude fantastický zážitek, u kterého se královsky pobavíte. Po všech těch vesmírných odyseách a vážných příbězích, kterými MDEK jen přetéká, se jedná o velice vítané zpestření. Nezbývá tak než doufat, že se k tomuto hrdinovi v budoucnu ještě někdy vrátíme. Vtipnějšího antihrdinu aby člověk pohledal…VELKÝ VEZÍR IZNOUGUD
SCÉNÁŘ: RENÉ GOSCINY
KRESBA: JEAN TABARY
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 192
ORIG. NÁZEV: Le Grand Vizir Iznogoud 1-4
ISBN: 978-80-7679-019-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..