Geoff Johns & Gary Frank – Hodiny posledního soudu #2

0

Čekání je u konce. Hodiny posledního soudu odbíjí půlnoc a jedna z nejzásadnějších a nejpropagovanějších událostí celého DC univerza posledních let přichází na scénu se závěrečnou knihou. Nevyhnutelný střet Watchmenů s hvězdami DC se nezadržitelně blíží a spolu s ním i rozuzlení příběhu, který ovlivnil prakticky všechny komiksové série ze Znovuzrození…

Představovat komiksovým fanouškům legendární komiksovou sérii britského scénáristy Alana Moorea Watchmen je pravděpodobně zcela zbytečné. Ostatně tento jedinečný příběh patří po právu do zlatého komiksového fondu. A ani více než třicet let od svého prvního vydání neztrácí nic ze své atraktivity. Strážci si tak vydobyli výsadní postavení a prakticky všichni komiksoví tvůrci k němu hledí s bázní a neskrývanou úctou. I díky tomu se univerzum Watchmenů v průběhu let prakticky nijak nerozrostlo

Jedinou výjimkou byla čtyřdílná minisérie mapující jednotlivé hrdiny tohoto příběhu Před strážci. V rámci Znovuzrození si však v DC evidentně řekli, že je čas na návrat a tak se právě u příležitosti restartu univerza rozhodli dát volnou ruku ostřílenému Geoffu Johnsovi, jenž dostal jednoduchý úkol. Propojit univerzum DC s legendárními Watchmeny a přinést čtenářům příběh, který otřese celým vesmírem. A vzhledem k tomu, že Hodiny posledního soudu u nás vychází ve dvou knihách, první ochutnávku jsme si mohli užít už na podzim loňského roku. Nyní však přichází čas na velké finále a konečné střetnutí těchto dvou univerz.

Asi nebude žádným velkým překvapením, že Doomsday Clock vzbudil v době svého vydání skutečně velké emoce. Zatímco jedna skupina fanoušků nemohla Johnsovi a v podstatě celému DC přijít na jménu, kvůli tomu že se rozhodli sáhnout na nedotknutelnou legendu, druhá skupina čtenářů oproti tomu vyhlížela tuto dvanáctidílnou minisérii s obrovským očekáváním. A už první kniha jasně ukázala, že tato Johnsova pocta původní komiksové sérii svého předchůdce sice nepřekoná, fanouškům však nabídne bezesporu zajímavý příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

Ostatně tato série měla zodpovědět celou řadu palčivých otázek vztahujících se nejen k rozjetému Znovuzrození hrdinů DC, ale i k Watchmenům jako takovým a jejich srovnání s klasickými superhrdiny. Takže tým Dr. Manhattan, nebo Superman??? To je oč tu běží a Geoff Johns se toho rozhodně nebojí. Právě střet těchto rozdílných univerz je nosnou osou celého příběhu. Vedle plejády největších hrdinů DC univerza tak na scénu přichází i Rorschach, Komediant, Dr. Manhattan i Ozymandias, kterému se jeho plány opět maličko vymknou z rukou a budou umírat lidé…

V předchozí knize si autor pomalu ale jistě začal připravovat půdu na velké finále. Rozestavil hlavní figury na hracím plánu a začal pomalu roztáčet soukolí Hodin posledního soudu. Bohužel v druhé knize, ale začíná vše povážlivě skřípat. Johns se evidentně nechal příliš unést a propadl lehké megalomanské náladě. Na scénu tak přichází nepřeberné množství postav, které nejsou pro příběh důležité a jsou zde jen aby zde byly. Což samozřejmě moc nenapomáhá celkové orientaci v ději.

To ostatně platí i pro neustálé skákání Dr. Manhattana v čase a prostoru, což celkovému dojmu a plynulosti děje také příliš nenapomáhá. Nejednou se tak možná přistihnete přitom, že vlastně budete váhat, kde a v jaké časové rovině se to vlastně právě nacházíte. Zkrátka a dobře klasický Geoff Johns, jenž se nespokojí s málem a i z relativně komorního příběhu se rozhodně udělat bláznivou akci, ze které vám budou oči přecházet. Zda je toto pojetí tím pravým ořechovým nechám již čistě na vás, osobně bych však doporučil maličko ubrat.

Na druhou stranu je Johnse potřeba pochválit za to, že se mu nakonec podařilo vše udržet v relativně rozumných mantinelech. Příběh jako takový má hlavu a patu i pevně dané směřování. A i když jeho vyústění asi nikoho nepřekvapí, autorovi se podařilo dobře vystavět napětí z očekávaného a i toliko vyhlížený střet dvou velikánu nakonec slibuje vcelku zajímavé finále.

Žádná velká revoluce se tak nekoná. Hodiny posledního soudu jsou tak bezpochyby zajímavým komiksem a rozhodně patří k tomu lepšímu, co nám klasický mainstream v posledních letech nabídl. Zároveň je ale tato minisérie smutnou připomínkou toho, jak aktuálně superhrdinský žánr přešlapuje na místě. vždyť původní Strážci mají na svém hřbetě již přes třicet křížků a stále je nikdo nepřekonal…HODINY POSLEDNÍHO SOUDU #2
SCÉNÁŘ: GEOFF JOHNS
KRESBA: GARY FRANK
PŘELOŽIL:MARKO HAULIŠ, HANA HAULIŠOVÁ
VYDAL: BB ART
ROK: 2021
STRAN: 232
ORIG. NÁZEV: Doomsday Clock #02
ISBN: 978-80-7595-463-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..