Martin Paytok – Prokletí pro všechny

0

Prosadit se v současné době v tvrdé konkurenci je pro české autory takřka nadlidský výkon. Co na tom, že píšete jako Tolkien, čtenáři na vás budou z velké části vždy koukat tak trochu skrz prsty. Naštěstí se ale stále najdou nakladatelé, kteří dávají šanci i neznámým jménům. Jedním z nich je i nakladatelství Epocha, které pro fanoušky fantastiky objevilo Kristýnu Sněgoňovou, Michaelu Merglovou, nebo Oskara Fuchse. Nyní do této společnosti přichází i Martin Paytok se svou zajímavě vypadající prvotinou Prokletí pro všechny.

Pro ty čtenáře, kteří se v oblasti fantastiky již nějakou dobu pohybují, nebude jméno autora patrně úplně neznámé. Ačkoliv je Prokletí pro všechny Paytokovou románovou prvotinou, na svém kontě má již celou řadu povídek, z nichž některé můžeme nalézt v časopise Pevnost, potažmo ve sbornících Kladivo na čaroděje: O krok před peklem a Zítra bude včera. Bývalý redaktor časopisu SCORE, nebo XB-1 tak na literárním poli není úplným nováčkem, byť první románový zářez si připisuje až nyní.

Prokletí pro všechny už podle anotace slibuje vskutku zajímavý mix  Richarda Starka a Donalda E. Westlakea okořeněné trochou nezbytné fantastiky. Jinak však Martin Paytok tíhne spíše k americké drsné škole a noiru, což je pro nakladatelství Epocha lehce nezvyklé zaměření. Na druhou stranu se hlavní dějová linie točí okolo ukradeného magického artefaktu, takže v rámci fantastiky stále zůstáváme, byť notně říznutou jinými žánry. Na druhou stranu tento neobvyklý mix dává Paytokovi šanci zaujmout a dostat se do většího povědomí čtenářů.Vždyť kolik zde máme tradiční hrdinské fantasy a kolik americké noirovky říznutou fantastikou?

Knížka o rozsahu necelých tři sta stran nabízí příběh zlodějíčka Linka, kterému se život maličko vymkl z rukou. Dluží kam se podívá a nejhorší na tom je, že jedním z hlavních dlužníků je i šéf místní mafie. A asi hádáte správně, že ten si to nemůže nechat jen tak líbit. Linkův osud je tak v podstatě zpečetěn. 

Tedy až do chvíle než vyjde najevo, že městem obchází zabiják, který kosí mafiánovi podřízené jak na běžícím pásu, aby je následně pověsil na kandelábry a stromy jako bizarní vánoční ozdoby. No a náš zlodějíček dostane geniální nápad jak se svého dluhu zbavit a zachránit si tak kůži. Nebo snad ne?

Ono zůstat naživu ve městě, kde po vás kromě mafie jde i sběratelka prokletých předmětů, mluvící maňásek s maďarským občanstvím a policisté křivější než skolióza, není jen tak. A když k tomu připočteme i fakt, že zde mrtví nejsou vždy tak úplně mrtví, dostáváme vcelku slušný základ pro pořádnou akční jízdu, za kterou by se nemuseli stydět ani ty největší béčkové hollywoodské trháky.

Paytok ve své prvotině rozehrává pořádně zběsilou jízdu v nejlepším duchu akční školy, kterou autor okořenil pořádnou dávkou splatterpunku a noiru. Fanoušci béčkové zábavy se tak mají skutečně na co těšit. Hrdina, akce, spousty mrtvých i nemrtvých, hlášek a popkulturních odkazů, kterými Paytok rozhodně nešetří a plnými hrstmi je rozhazuje na všechny strany.

To je ostatně také jeden z problémů této knihy. Od samotné zápletky samozřejmě nemůžeme čekat kdo ví co. Občas se však ale nedá ubránit pocitu, že autor zbytečně tlačí na pilu. Tu se snaží být přehnaně nahláškovaný, aby se nás o půl strany dál pokusil ohromit akční scénou jak z “bijáku” Michaela Baye. Nezřídka si tak budete pravděpodobně říkat, že méně je někdy více. Na druhou stranu tato určitá přehnanost ke knize sedí a dodává jí jedinečný feeling. Ve výsledku tak záleží především na tom, jak si s autorem v této poloze sednete, či nikoliv.

To ostatně platí i pro samotný způsob vyprávění. Autor se totiž rozhodl nedržet se tradičního lineárního vyprávění, ale využívá dvě paralelní linie, mezi kterými neustále přeskakuje. Tyto neustálé změny mohou působit lehce chaoticky a budou mít za následek nejspíše to, že minimálně zpočátku se v příběhu budete lehce ztrácet. Což je rozhodně škoda. 

Knize se  nedá upřít potenciál a originální nápady, které ji vyčleňují z běžného průměru. A to pěkně prosím navzdory vcelku tradičnímu a extra nepřekvapivému příběhu. Bohužel je zde pár ALE, které celkový dojem maličko narušují. Tentokrát se tak nepodařilo vše dotáhnout k dokonalosti. Paytok má však rozhodně slušně našlápnuto a bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se mu povede do budoucna…MARTIN PAYTOK – PROKLETÍ PRO VŠECHNY
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2021
STRAN: 296
ISBN: 978-80-278-0024-7

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..