M. Carey & P. Gross – Mezi řádky #10 – Válečné příběhy

0

Od chvíle, kdy u nás vyšel mýtický crossover mezi řádky uběhl již rok a půl. Na další pokračování příběhu Toma Taylora jsme si tak museli počkat nezvykle dlouhou dobu. Čekání je však naštěstí u konce a my se tak můžeme konečně začíst do dalšího dílu fantastické série Mezi řádky. Navíc, konec se nezadržitelně blíží a spolu s ním i svět, jak ho známe…

Autorskou dvojici této komiksové série pravděpodobně již netřeba moc představovat. Jak Carey, tak Gross bezpochyby patří mezi uznávané umělce, kteří mají na kontě celou řadu úspěšných titulů, včele s se samotným Luciferem. Avšak zatímco v Luciferovi navazovali na legendárního Sandmana, Mezi řádky je již čistě jejich dítko. A už od první knihy jsme se mohli přesvědčit, že tato série zcela vybočuje z řady a nabízí nám skutečně jedinečný zážitek, který nám však nedá rozhodně zadarmo.

Mezi řádky se tak řadí k náročnějším sériím, které po čtenářích vyžadují zvýšenou pozornost a rozhodně se hodí mít dostatečně “načteno”. Jedině tak si dokážete tuto sérii užít naplno. V případě tohoto dílu se navíc bezpochyby hodí si maličko zopakovat děj předchozích knih. Přeci jen pauza mezi díly rozhodně nebyla krátká. A když k tomu připočteme fakt, že předchozí kniha maličko vybočovala ze série díky tomu, že se jednalo o crossover s Mýty Billa Willinghama je vcelku jasné, že se nějaké to menší “opáčko” bude bezpochyby hodit.

Aktuální kniha série obsahuje celkem pět sešitů původní série The Unwritten: Apocalypse #1-5 a v českém překladu vychází s podtitulem Válečné příběhy. A i tentokrát na ní nepracoval nikdo jiný než sám Mike Carey a Peter Gross, kterému v závěrečnému sešitu knihy s kresbou pomohl Al Davison. Celá série tak i nadále zůstává zcela konzistentní a to jak po scénáristické, tak po kresební stránce. A ruku na srdce to u vícedílných titulů zase tak obvyklé nebývá.

Celá série již nezadržitelně blíží ke svému konci a tak jsou Válečné příběhy pomyslným tichem před bouří. Mike Carey rozestavuje všechny figurky na cílovou rovinku a připravuje se na velké finále, které by mělo přijít s další a zároveň závěrečnou knihou celé série. Těšit se tak můžeme na celou řadu zajímavých momentů stejně, jako na pár problémů, kterými předposlední knihy série většinou trpí.

Nastal čas na Tomův návrat do skutečného světa, avšak jeho cesta zpět nebude tak lehká, jak by se mohlo zdát. A to nejen díky tomu, že jeho nemesis Pullman mu neustále dýchá za krk. Netvor Leviatan, v jehož břiše se nacházejí světy všech příběhů, je zraněný. Hranice mezi příběhy jsou slabší než kdy dřív. a reálně hrozí jejich neodvratný konec. A tak zatímco se Tom neřiditelně žene z jednoho smyšleného světa do druhého, nejnebezpečnější obyvatelé milionu příběhů hrozí tím, že jeho svět roztrhají na kusy… O tom však ale zase příště…

Jak už podle předchozích řádek tušíte, ani v této knize nebude o dramatické události rozhodně nouze. Ostatně, to už jsem již zmiňoval. Na druhou stranu se nedá ubránit dojmu, že až na pár výjimek působí Válečné příběhy maličko jako klasická výplňovka, kdy jen čekáme na neodvratný konec. Když k tomu přidáme i nesouvislý a místy maličko zmatený styl a směr vyprávění, které ještě více umocňuje poměrně dlouhá pauza mezi jednotlivými díly. Je nakonec celkový dojem z tohoto dílu maličko rozpačitý.

Válečné příběhy rozhodně nejsou špatným dílem a minimálně závěrečný sešit funguje jako lákačka na vyvrcholení série více než dobře, přesto je potřeba říct, že Mike Carey to umí rozhodně líp. Ocenit naopak musím tradičně vynikající kresbu Petera Grosse, jenž vtiskl této série svůj typický vizuál. S ním si zde navíc maličko pohrává podle toho v jakém zrovna příběhu se nacházíme. Toto odlišení ještě více umocňuje celkový dojem a bezpochyby dodává na atmosféře. Minimálně co se týče grafické stránky, tak desáté knize série není vpodstatě co vytknout. 

I přes těch pár výtek, které jsem zde zmínil budou fanoušci série bezpochyby potěšeni a nové Mezi řádky je nezklamou. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se závěru série dočkáme co nejdříve a nebudeme muset na vyvrcholení čekat dalšího jeden a půl roku. Pokud jste to s Tomem Taylorem a jeho fantastickým příběhem ještě náhodou nezkusili, možná nastal ideální čas to napravit. Přeci jen, konec se blíží…MEZI ŘÁDKY #10 – VÁLEČNÉ PŘÍBĚHY
SCÉNÁŘ: MIKE CAREY
KRESBA: PETER GROSS
PŘELOŽIL: PETR KOTRLE
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: The Unwritten #10: War Stories
ISBN: 978-80-7449-860-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..