M. Bubakoff & D. Petrželka – Linka

0

Přestože aktuální doba nepatří k nejjednodušším a koronavirová pandemie poznamenala prakticky všechna myslitelná odvětví, knižní a komiksový trh stále bojuje. Titulů sice ubylo a nakladatelé nyní sází především na jistotu i přesto v jejich nabídce najdeme pár riskantnějších, avšak o to zajímavějších titulů, které by bylo škoda minout. Jedním z nich je i horká komiksová novinka Maxe Bubakoffa a Davida Petrželky – Linka.

Max Bubakoff se tímto kouskem vrací na komiksovou scénu po dlouhých devíti letech. Po Space Trashers a Lucky Boyovi přichází řadu Linka, která už podle anotace slibuje na dnešní dobu nečekaně nekorektní čtení. Nedělá si hlavu s ničím, s nikým, jemnocit tu jde stranou a zůstává pořádně „erková“ zábava. A nutno říct, že to kniha splňuje dokonale. Ostatně pamětníci, kteří již měli šanci se s Bubakoffovou tvorbou setkat, mi dají bezpochyby za pravdu.

Přitom vše začíná vcelku nevinně. Matka s malou dcerkou na útěku. Chlapec, co nikdy nic nevyhrál. Lupič s taškou plnou peněz. Milenky procházející krizí vztahu. Policista, který pátrá po vrahovi svého kolegy. Slepec, co miluje bibli a vaření… Ti všichni se sejdou v půlnoční lince dálkového autobusu a vydávají se na cestu za svým osudem. Na první pohled nic zvláštního, avšak vcelku záhy přichází na scénu flashbacky ze života jednotlivých pasažerů. Ty nám jednak ukazují jakými dramatickými událostmi si jednotlivý aktéři prošli a druhak co je svedlo dohromady a proč nakonec všichni cestují v jednom autobuse.

Postupně se tak před námi začnou objevovat jednotlivé střípky informací, které posléze začnou zapadat na své místo, aby nakonec dali dohromady opravdu znepokojivou mozaiku příběhu, kterou si pro nás Bubakoff připravil. Z počátku se tak možná připravte na menší zmatenost, kdy si nebudete úplně jistí, jak rozložení příběhu funguje a co s čím souvisí. Jakmile vám to však dojde, začne vše zapadat na své místo. A vy si tak budete moci užít tuto šílenou jízdu naplno.

K celkové orientaci v ději nemalou měrou dopomáhá i kresba Davida Petrželky. Ta se na jedné straně dá sice označit za vše jen ne líbivou. K celkovému pojetí příběhu však skvěle sedí a perfektně podtrhuje neutěšenou atmosféru, kterou oba autoři v průběhu tohoto komiksu budují. Daleko důležitější než lehce neuspořádaná kresba, na kterou si mohou někteří čtenáři chvíli zvykat, je Petrželkova práce s panely a barvou.

Pomocí nepravidelného panelování získává celý komiks na dynamice. Oproti tomu černobílé a barevné pasáže nám podávají pomocnou ruku právě ve chvílích, kdy bude potřeba se v ději trochu zorientovat. Pomocí nich totiž autor odděluje ty pasáže, které se odehrávají v minulosti, od těch z přítomnosti. Díky tomu nebudete muset složitě pátrat, kde v ději se právě nacházíte. A věřte, že bez tohoto barevného rozdělení by se vám to stávalo vcelku běžně.

Bubakoff navíc vsadil stejně jako u svých předchozích příběhů na pořádně drsnou zábavu, pro kterou je “erkové” označení vcelku příznačné. Autoři tohoto komiksu si s ničím moc nelámou hlavu a jakoukoliv korektnost nechávají zcela stranou. V době kdy se neustále řeší Black Lives Mater, LGBT komunity, Me Too a kdo ví co ještě je právě toto pojetí vcelku osvěžující. Lince se tak nedá upřít určitá odvážnost, která jde ruku v ruce se surovějším pojetím. 

Pokud však očekáváte prvoplánovou řežbu protkanou nekorektním humorem a drsných hlášek, musím vás maličko zklamat. Ano, na vše zmíněné zde ve své podstatě dojde. Samotný příběh je však velmi dobře vystavěn a rozhodně není zcela prvoplánový. Vše navíc velmi dobře odsýpá a tak vám těch necelých 200 stran, na kterých je tento komiks rozprostřen uteče, jako voda.

S Bubakoffem je navíc vcelku často skloňováno jméno Quentina Tarantina a ani u Linky tomu nebude jinak. Její příběh říznutý noirem má totiž ten správný “Tarantinovský” feeling, u kterého budou jeho fanoušci chrochtat blahem. Bez jakéhokoliv přehánění se dá říct, že v rukou máme nejlepší Bubakoffův komiks a s ohledem na probíhající pandemii možná i nejlepší český komiks roku. Na toto hodnocení ja však přeci jen ještě trochu brzy. Každopádně, pokud hledáte něco trochu drsnějšího s pořádnou porcí nekorektní zábavy, Linka by vám rozhodně neměla uniknout.LINKA
SCÉNÁŘ: MAX BUBAKOFF
KRESBA: DAVID PETRŽELKA
VYDAL: NO LIMITS ART
ROK: 2021
STRAN: 192
ORIG. NÁZEV: LINKA
ISBN: 978-80-87973-53-0

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..