Legendy Marvel #3 – Deadpool: Klasické příběhy

0

Užvaněný žoldák Deadpool je zde s námi již třicet let. Za tu dobu se vyprofiloval v jednoho z nejoblíbenějších hrdinů celého Marvel univerza a i u nás patří k nejoblíbenějším postavám. Jaké však byli jeho začátky a v kterém komiksu se objevil poprvé? Na to se nám bude snažit odpovědět nejnovější přírůstek ediční řady Legendy Marvel, do které právě přichází Deadpool se svými Klasickými příběhy.

Ediční řada Legendy Marvel a DC je zde s námi už více než rok a za tu dobu nám přinesla opravdové perly z obou komiksových nakladatelství. Ostatně Návrat temného rytíře, Wolverine: Zrození, nebo nedávno vydaná Občanská válka patří k tomu nejlepšímu co nám tradiční mainstream nabízí. Aktuální novinka na to jde však trochu jinak. V CRWI se tentokrát rozhodli nevsadit na žádný z osvědčených legendárních příběhů, ale přiblížit nám historii jedné z nejoblíbenějších komiksových postav současnosti.

Tentokrát tak nevsázíme na samotný příběh, který je běžně tahounem komiksových knih, ale na celkový kontext a určitý pohled do minulosti, který nám rozšíří obzory o dané postavě. Tedy v tomto případě Deadpoola. Připravte se tak na menší retro jelikož se vydáme do hlubokých devadesátek, které byli sami o sobě dost zběsilé a ve spojení s Deadpoolem to bude pořádná jízda. Na 268 stranách si tak budeme moci užít příběhy ze sešitů New Mutants #98, Deadpool: The Circle Chase #1–4, Deadpool #1–4 (1994) a Deadpool #1 (1997), na kterých pracovali scénáristé Fabian Nicieza, Rob Liefeld, Mark Waid, Joe Kelly a kreslíři Rob Liefeld, Joe Madureira, Ian Churchill, Lee Weeks, Ken Lashley a Ed McGuinness.

Něco málo z této knihy zde již minulosti vyšlo, coby součást trafikového kompletu Nejmocnější hrdinové Marvelu. Nové vydání však není pouhým přetiskem knihy, která u nás vyšla před 4 roky, ale přichází kompletně s novým překladem od Dareka Šmída a Štěpána Kopřivy. V celkově luxusnějším a reprezentativnějším provedení, ale především pak nabídne více příběhů z Deadpoolových začátků. Pokud tedy máte doma původní knihu z NHM, s pořízením aktuální novinky rozhodně nemusíte váhat. Duplikát rozhodně mít v knihovně nebudete.

Díky celkovému pojetí se Deadpool značně odlišuje od předchozích přírůstků z Legend. Tentokrát v knize rozhodně nečekejte jeden uzavřený monumentální příběh, ale pár kratších kousků, které sledují Deadpoolovi začátky. Těšit se tak můžeme čtyři samostatné příběhy, které umožňují čtenářům získat představu o tom, jak byla postava představena a jak se dále Deadpool vyvíjel. Díky tomu tak v aktuální novince nesmí chybět ani vůbec první kousek, kde se tento hrdina vyskytl (New Mutants #98). Na tuto jednohubku pak již navazují příběhy z klasické Deadpoolovi řady, tak jak jsme zvyklí ze současnosti.

A i když jednotlivé kousky nabízejí vcelku zajímavý pohled do minulosti, po příběhové stránce žádné extra zázraky nečekejte. Za jednotlivými kousky stojí sice renomovaní scénáristé a kreslíři, stále se však jedná klasické devadesátky se vším všudy. Nejzajímavější na celé knize je tak sledovat vývoj samotné postavy a toho jak s ní jednotliví scénáristé zacházeli. Právě v tom tkví největší přínos a přidaná hodnota tohoto kousku, díky kterému se tato kniha dostala mezi smetánku Legend.

I přes určité stáří příběhů budou fanoušci Deadpoola z této knihy rozhodně nadšeni. Deadpool byl totiž užvaněný a nahláškovaný hrdina od úplného začátku. A tak ani zde nechybí jeho specifický a nezaměnitelný humor, kvůli kterému si jej oblíbili fanoušci po celém světě. Někdo sice může namítat, že Deadpool: Klasické příběhy tak úplně nezapadá do řady Legend a možná je to i pravda. Určitě bychom našli zajímavější a legendárnější příběhy, které by sem snadno zapadly, přesto si tato kniha rozhodně zaslouží naší pozornost. Ať už jste Deadpoolovi fanoušci, či nikoliv minimálně se jedná o velice zajímavý pohled do historie, na kterou bychom neměli zapomínat…LEGENDY MARVEL #3 – DEADPOOL: KLASICKÉ PŘÍBĚHY
SCÉNÁŘ: M. WAID, F. NICIEZA, R. LIEFELD, J. KELLY…
KRESBA: L. WEEKS, R. LIEFELD, K. LASHLEY, I. CHURCHILL…
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA, DAREK ŠMÍD
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 268
ORIG. NÁZEV: Deadpool Classic #01
ISBN: 978-80-7679-034-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..