Pavel Korněv – Příhraničí #1: Led

0

Východní fantastika to v našich končinách dlouhá léta neměla vůbec jednoduché. Naštěstí se situace pomalu ale jistě mění, a tak ke stálicím, jakými jsou Sergej Lukjaněnko, nebo Dmitrij Glukhovsky, přibývají postupně další a další jména. Jedním z nich je i Pavel Korněv, který u českých čtenářů dokázal zabodovat zajímavou fantasy sérií Příhraničí. A právě její první díl Led bychom si mohli připomenout.

Už v prvním díle série nám autor jasně ukázal, že známé úsloví “zima jako na Sibiři” bude v případě jeho knihy platit dvojnásob. Ostatně Rusové jsou mistři mrazivé atmosféry. Krásným příkladem jsou Lukjaněnko a jeho Hlídky, nebo Glukhovského Metro. Korněv se však rozhodl tento fakt povýšit na další level, kromě hutné atmosféry tak na čtenáře čeká i prostředí, ve kterém byste se rozhodně nechtěli vydat ven jen tak v tričku. Navíc ve své sérii spojuje hned několik různorodých prvků fantastiky v jeden celek.

Korněv si evidentně řekl, že zkrátka nestačí zasadit magii do našeho světa, a tak přidal taky trochu těch vlkodlaků nebo nemrtvých. Jenže jak to tak bývá, všichni nemohou mít nadání na magii a nějak se těm potvorám bránit musí. I na to autor evidentně myslel, a tak si zde na své přijdou i příznivci palných zbraní. V Příhraničí zkrátka narazíte snad úplně na vše, jediný háček je, že teploty se tu běžně pohybují hluboko pod bodem mrazu.

Jméno hlavního hrdiny navíc skvěle ladí se samotným tématem knihy. Led zkrátka mezi sněhové závěje a mráz skvěle zapadne. Navíc svou povahou nemá daleko k pověstné ledové královně, takže o mrazivou zábavu je stoprocentně postaráno. Vše navíc doplňuje všudypřítomnou ironií a nadsázkou. Ostatně, mu nic jiného ani nezbývá, protože jako obyčejný Patrolář moc vysoko na potravním žebříčku není. O tom se mimochodem přesvědčí docela brzo, když si začne myslet, že mu jde někdo po krku. Což mu tak nějak nesedí. Pár lidí sice dokázal naštvat, ovšem nikoho, kdo by stál za řeč. Je tedy možné, že pouze trpí paranoiou, nebo je ve větším nebezpečí než si myslí?

Ačkoliv Led nebude figurovat na žádném seznamu high fantasy s propracovaným dějem a historií, rozhodně dokáže pobavit a o to zde jde především. Fanoušci akčních příběhů se tak mohou připravit na mrazivou jízdu, která nikde zbytečně nezpomaluje a nesnaží se šokovat za každou cenu. Je sice pravda, že i zde najdeme nějaké ty náznaky pletichaření a mocenské tahanice mezi jednotlivými frakcemi (Patrola, Sestry, Gymnasium, Cech), autor však prozatím zůstává pouze u náznaků a vše řeší jen tak na okraj.

Čemu se však mohl Korněv věnovat trochu více je samotné Příhraničí. Co je tato oblast vůbec zač, kde se nachází a jaká je její historie? Podle pár zkazků si možná dokážeme nějaký ten detail odvodit, přesto je tento svět alespoň prozatím velkou neznámou. Což je rozhodně škoda, protože celá oblast, ve které se příběh odehrává, je opravdu fascinující. A těch pár detailů, která nám autor zatím dal, vzbuzuje spíše další otázky, než aby naši zvědavost ukojily. Je však pravda, že Led je teprve prvním dílem chystané série  a je dost možné, že právě na tyto otázky najdeme odpověď až v některém z dalších pokračování.

Korněvův Led je bezpochyby slibným rozjezdem nové nenáročné série, která rozhodně dokáže pobavit. Navíc ukazuje, že i když to u nás ruská fantastika nemá právě jednoduché, najdou se v ní zajímavé kousky, jež dokáží oslovit nejednoho čtenáře. O úspěchu a neúspěchu už ale nemusíme moc spekulovat, v dalších dílech autor ukázal svou kvalitu a tak by byla velká škoda tuto zajímavou akční sérii minout.PAVEL KORNĚV – LED
SÉRIE: PŘÍHRANIČÍ #1
PŘEKLAD: MARKÉTA KLOBÁSOVÁ
VYDAL: FANTOM PRINT
ROK: 2015
STRAN: 368
ISBN: 978-80-7398-303-1

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..