J. van Hamme & G. Rosiński – Šninklova veliká moc

Šninkl – dlouho opomíjená hvězda frankofonního komiksu se po více než dvaceti letech od prvního českého vydání vrací na český trh, aby oslovila novou generaci komiksových fanoušků. A kde jinde by mohla vyjít, než v rámci edice Mistrovská díla evropského komiksu. Navíc tentokrát v barvě, s dlouho ztracenou raritní obálkou a bonusovými rozhovory…
Za tímto dnes již legendárním komiksem stojí známé autorské duo Jean Van Hamme a Grzegorz Rosiński, které budou čeští čtenáři znát díky komiksu Temnými cestami, jenž také vyšel v rámci edice MDEK. Ale především pak díky Thorgalovi. Komiksové sérii, která je u nás tak trochu prokletá. Asi žádná jiná komiksová, či knižní série si neprošla u nás tolika veletoči a útrapami jako právě Thorgal. Ten u nás začal vycházet už v roce 1990 a v průběhu let to s ním zkoušelo nepřeberné množství nakladatelů, kteří tuto komiksovou ságu vydávali v nejrůznějších formátech. Žel bohu ani po více než třiceti letech se tato legendární série nedočkala u nás kompletního vydání a jak se zdá asi ani nedočká.
Můžeme tak kvitovat s obrovským nadšením, že Šninkl je o mnoho kratší. Právě díky tomu se tři komiksová alba původní série Le grand pouvoir du Chninkel vydané v roce 1988 vměstnají do jedné knihy. Avšak pozor. Původní komiksová sága sice vyšla již v roce 1988, aktuální novinka z nakladatelství CREW však vychází z originálního vydání z roku 2001. Právě v té době se totiž Šninkl a jeho veliká moc poprvé oblékl do barvy. Do té doby se jednalo čistě o černobílý komiks, což samozřejmě reflektovalo i původní české vydání vydavatelství Calibre. Nové vydání Šninklovy veliké moci tak má minimálně z tohoto pohledu rozhodně co nabídnout i matadorům, kteří pamatují původní české vydání.
Samotný příběh se vcelku pochopitelně ani nemůže měnit (naštěstí) a tak se čtenáři mohou těšit na osudový příběh o spasení národa a vzpouře proti jedinému bohu. Inspiraci si tentokrát autoři brali v samotné Bibli avšak nemusíte se bát, rozhodně se nejedná o žádné “pánbíčkářšké” čtení. Ba právě naopak. Vedle odkazů na Nový zákon a popkulturu 20. století se staršími frankofonními komiksy tradičně linula vcelku výrazná erotická linie. A ani zde tomu není samozřejmě jinak. Puritáni tak prominou, ale toto je stará komiksová klasika se vším všudy. A jako taková musí mít samozřejmě i osudový příběh.
Svět je na pokraji zkázy. Za svou vzpouru proti stvořiteli je potrestaný příchodem tří jezdců apokalypsy, kteří na Zemi rozpoutávají peklo. Nastávají bezútěšná léta zotročování a nikdy nekončících válek. Světlo na konci tunelu neexistuje a tak je celý svět odsouzen k zatracení. Tedy až do chvíle, kdy se jednomu bezvýznamnému otrokovi J´onovi zjeví stvořitel. Ten od něj dostane nesplnitelný úkol zastavit válčení A k tomuto účelu jej obdaří velikou mocí. J´on však netuší netuší, jak se ta moc používá. Nebo v čem vlastně spočívá. Ale i tak se pouští do boje proti mnohem silnějším soupeřům, Vládcům světů, kteří si hrají s lidmi i národy, stavějí je proti sobě a pak na ně lhostejně zapomínají.
Na stránkách této 184 stránkové knihy se tak začíná rozvíjet vskutku osudový příběh, jenž vás vtáhne a nepustí. Ano, autoři se opírají o známá klišé a my tak nedostáváme v podstatě nic, s čím bychom se již v nějaké podobě nesetkali. Na druhou stranu, právě v těchto okamžicích se naplno projeví zkušenosti a talent. Jedině ti nejlepší z nejlepších totiž dokážou vystavět fascinující příběh na známých základech a posunout ho k výšinám. A právě to je i příklad Jeana Van Hamma a Grzegorze Rosińskiho, jenž tomuto komiksu dodal svou nezaměnitelnou podobu.
Vcelku zajímavým paradoxem přitom je, že Šninklova veliká moc měla být původně jen klasickou fantasy ve stylu Pána prstenů, vydavatel (Casterman) byl však jiného názoru a chtěl od příběhu trochu větší hloubku a smysl. Jean Van Hamme proto nelenil a vytvořil příběh opírající se právě o biblické motivy. Zároveň si však neodpustil ani lehké odlehčené spojené mimo jiné s již zmíněnou erotikou. Ačkoliv tak dostáváme vskutku epický příběh, vše je bráno s notnou dávkou humoru a odlehčení, díky čemuž Šninkl působí v více než třicet let od svého vydání vskutku svěžím dojmem.
Samotný příběh a způsob vyprávění ale samozřejmě není jediným lákadlem tohoto komiksu. Neméně důležitou roli hraje vcelku pochopitelně i Rosińskiho kresba. A když k tomu připočteme fakt, že se navíc oblékla do barvy jedná se o velice důležitý prvek, který bychom neměli nechat úplně bez povšimnutí. Pokud náhodou ve vás přidaný coloring vzbuzuje určité obavy, mohu vás uklidnit, že v tomto případě to dopadlo skutečně na výbornou.
Ostatně sám Rosiński přiznává, že jeho úplně původní záměr byl udělat Šninkla v barvě, stejně jako tomu bylo u Thorgala. Nakonec však komiks vyšel mnoha důvodů pouze černobíle. Barvy se dočkal až v roce 2001 a nutno říct, že se jedná o skutečně zdařilý coloring, který s celkovým vyzněním příběhu perfektně sedí a posouvá původní monochromatickou kresbu o úroveň výš.
Pokud vás tedy z nějakého důvodu před dvaceti lety Šninklova veliká moc minula s koupí byste neměli váhat ani minutu. Toto je přesně jeden z těch komiksů, který nestárne, ale zraje jako víno a i po více než třiceti letech od vydání má stále co nabídnout.
ŠNINKLOVA VELIKÁ MOC
SCÉNÁŘ: JEAN VAN HAMME
KRESBA: GRZEGORZ ROSINSKI
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 184
ORIG. NÁZEV: Le grand pouvoir du Chninkel
ISBN: 978-80-7679-085-8