Evžen Boček – Aristokratka na koni

0
ANOTACE:

Problémy s modrou krví a rodinným sídlem doslova v Kostce. „Nejchudší zámek v Čechách“ zůstává věrný svému označení, a tak tu hraběcí rodinka ani personál rozhodně nemají ustláno na růžích. Místo davů návštěvníků se na zámku kupí neproplacené faktury za vodu a hrozí, že záhy bude největší atrakcí každodenní koupel obyvatel zámku v kašně s dešťovkou. Chce to nějaký nápad… Skvělým řešením se zdá být projekt, v němž se mladá aristokratka Marie III. před zraky návštěvníků chystá, po vzoru svých předchůdkyň, předčasně zemřít. Smrt by mohla přitáhnout senzacechtivé turisty, bulvární tisk jim udělá reklamu… a budou mít vyhráno. Jenomže všechno je opět jinak – projekt s aristokratkou v rakvi je mrtvý. A zabil ho kníže Schwarzenberg. Nikdy ale není tak zle, aby nemohlo být hůř…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Evžen Boček patří již řadu let mezi naše nejoblíbenější autory. Ostatně jeho “Aristokratky” se pravidelně objevují v nejrůznějších žebříčcích a výběrech. A jak se zdá, i nadále se objevovat budou, jelikož nedávno vyšlo již třetí pokračování této úspěšné humorné série. To navíc nyní doplňuje i povedená audiokniha v podání Veroniky Kubařové.

Po Poslední aristokratce a Aristokratce ve varu se nám do rukou dostává Aristokratka na koni, která se nese ve stejném stylu, jako její předchůdkyně. Pokud jste se tedy již s některou z Bočkových knih setkali, nebude pro vás ani nejnovější přírůstek do série žádným překvapením. Vše jede ve starých kolejích a zchudlá aristokratická rodina Kostků se tak i nadále na svém sídle snaží především přežít. „Nejchudší zámek v Čechách“ tak zůstává věrný svému označení, a zachránit jeho obyvatele před totálním bankrotem dokáže snad jen zázrak…

Samotná kniha je i tentokrát tvořena formou deníkových zápisků, v nichž Marie (III.) Kostková z Kostky ironií rozhodně nešetří. Autor si navíc opět vytyčil jediný cíl a to: královsky pobavit své čtenáře/posluchače. Místy až neuvěřitelná směsice vtipných situací a neuvěřitelných postav rozhodně příznivce žánru nadchne. Na druhou stranu je to stále stejné, bez většího nápadu, či překvapení. Toto “přešlapování na místě” tak nemusí úplně všem vyhovovat. Je ale také pravda, že si Aristokratky zbytečně na nic nehrají a jsou zde především pro pobavení.

Žádné velké překvapení se ostatně nekoná ani v případě audioknihy, kterou opět připravilo vydavatelství OneHotBook. A stejně jako v předchozích dvou případech i tentokrát se role aristokratky Marie Kostkové z Kostky ujala výborná Veronika Kubařová. Bez té si snad tuto úspěšnou sérii již ani nelze představit.

Kromě audioknih se s ní můžeme setkat na televizních obrazovkách, především pak ale v Dejvickém divadle, kde působí. Posluchače audioknih však pochopitelně zajímají především audioknihy. Pro vydavatelství OneHotBook se kromě “Aristokratek” zhostila hlásku tajemného zvířátka v dětské audioknize Bertík a čmuchadlo (2014), popřípadě společně s Matoušem Rumlem načetla knihu Hvězdy nám nepřály. Nejvýraznější však i nadále zůstávají zmíněné “Aristokratky”.

Již v předchozích dvou knihách jsem Kubařovou vynášel za její výkon doslova do nebes a chválou šetřit nebudu ani tentokrát. Zkrátka a dobře postava mladičké “šlechtičny” byla napsána právě pro ní a těžko bychom hledali někoho, kdo by si s celým příběhem sednul tak dobře, jako právě Kubařová. Její příjemný, mladistvý hlas se k Marii III. Kostkové hodí naprosto dokonale. Do samotného čtení opět vnesla nezbytnou ironii, nadhled i vtip. Opět podává dokonale procítěný výkon, který vás nejednou donutí se hlasitě smát.

Samozřejmě se nezapomnělo ani na nezbytnou hudební složku. Ta je stejná jako u předchozích dvou audioknih a skvěle tak zapadá co celé série. Jednotlivé kapitoly zde oddělují klavírová intermezza, jenž mají údajně navozovat tu správnou ironicky „zámeckou“ atmosféru.

Zvukové podobě Aristokratky na koni toho nelze moc vytknout. Veronika Kubařová opět táhne svým výborným výkonem celou nahrávku kupředu a dává tak vcelku lehce zapomenout výtkám typu, “že je to stále to samé”. Ano je, ale taky je to opravdu zábavné a ideální pro chvíle, kdy chcete vyloženě něco lehčího. Navíc se opět jedná o krásnou ukázkou toho, jak výborný výkon interpreta dodá celé knize patřičnou šťávu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..