Andy Weir – Artemis

0
ANOTACE:

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci.
Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě
 na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Už jsou to tři roky co světlo světa spatřil Marťan Andyho Weira. Tato kniha se vcelku záhy po svém vydání stala celosvětovým bestsellerem, jehož úspěch podpořila i zdařilá filmová adaptace s Mattem Damonem v hlavní roli. Není proto divu, že další kniha tohoto autora byla fanoušky netrpělivě vyhlížena. V průběhu května jsme se naštěstí již dočkali českého vydání dlouho očekávaného Artemis, jenž nás zavádí na Měsíc. Klasickou knihu nyní s mírným odstupem doplňuje i její audioknižní verze v podání Terezy Dočkalové od audiovydavatelství OneHotBook.

Andymu Weirovi se podařilo s Marťanem něco zcela unikátního. Kniha, ve které se mísily prvky klasické science fiction s neodbytným humorem, dokázala zaujmout skutečně široké spektrum čtenářů, kteří za normálních okolností tento žánr zcela míjejí. Je tedy více než jasné, že očekávání od další jeho knihy nebudou vůbec malá. Dokáže je ale tento talentovaný autor naplnit? Již teď vám mohu říct, že ano i ne. Nejdřív se však podívejme co si pro nás Weir tentokrát přichystal.

Povrch rudé planety  a sympatického astronauta Marka Watneyho, tentokrát vyměníme za něco trochu bližšího. Konkrétně za Měsíc a kurýrku Jazz Bašarovou, která žije v jediném městě na měsíci – Artemidě. Pokud nejste výstřední milionář, nebo bohatý turista, život na Měsíci rozhodně není žádný med a tak Jazz občas nezbývá nic jiného, než sem tam přijmout nějakou lehce nelegální prácičku. Jenže jedna taková zakázka jí vcelku záhy přeroste přes hlavu a zaplete ji do vysoké hry o ovládnutí Artemidy…

Zatímco Marťan byl ve výsledku koncepčně strašně jednoduchý a čtenáři dostali pouze variaci na známého Robinsona Cruseau. Ten však úžasně fungoval a bodoval takřka na všech frontách, Artemis na to jde však trochu jinak. Klasický dobrodružný román, ve kterém šlo o záchranu života, Weir vyměnil za příběh, jenž se stylizuje do napínavé noirové kriminálky. Aby se dostatečně odlišil od konkurence děj zasadil na Měsíc a nezapomněl ani na nezbytný humor a pořádnou porci technických výrazů, kterými se vyznačuje klasická science fiction.

Stejně jako v Marťanovi se však autor snaží, udržet vše v uvěřitelné rovině a nezapomíná ani na “omezující” zákony fyziky. To ostatně známe více než dobře již z předchozí Weirovi knihy. Srovnávání s Marťanem se tak rozhodně nevyhneme. Naštěstí si Artemis ani v tomto ohledu nevede nikterak výrazně zle. Žel bohu, tam kde Marťan bodoval prakticky ve všech rovinách Artemis maličko ztrácí.

Naopak nějaké plusové bodíky může přidat audioknižní verze této knihy. Ostatně audioknihy jsou zcela svébytným dílem, jejichž úspěch do určité míry stojí a padá na výkonu interpreta. U OneHotBook jsme si již tak nějak zvykli na zcela vynikající kvalitu, která pozvedá původní knižní předlohu o stupínek výše. A Artemis v tomto ohledu naštěstí nikterak nevybočuje z řady.

Vděčí za to především pečlivé režii Hynka Pekárka, jenž má na svém kontě i původního Marťana. Především pak ale Tereze Dočkalové, která se ujala hlavní narátorské role Jazz Bašarové. A v neposlední řadě i Marku Lamborovi, který si v této audioknize střihl epizodní roličku Jazzina kamaráda na planetě Zemi. Oba interpreti sice nepatří k zrovna ostříleným narátorům,se kterými běžně na audioknižním poli střetáváme, ve OneHotBook se však nebojí riskovat a evidentně se rádi řídí úslovím “Mládí vpřed”. Navíc oba interpreti již spolupracovali u OneHotBook na několika nahrávkách. Avšak teprve nyní dostává, především tedy Tereza Dočkalová, skutečně dostatek prostoru, aby naplno předvedla svůj talent.

Již během prvních pár okamžiků je jasné, že angažování talentované Terezy Dočkalové pro tuto audioknihu, byla skutečně dobrá volba. Dočkalová se dokázala vcelku dobře vtělit do těla mladičké hrdinky. V jejím podání je tak tato postava skutečně uvěřitelná a vcelku snadno si ji oblíbíte. Interpretka navíc nikde zbytečně nepřehrává a ve většině případů si vystačí se zcela civilním pojetím. Zároveň však její přednes zůstává natolik poutavý a dynamický, aby si udržel naši pozornost po celých 9 a půl hodiny. S ubývajícím časem navíc Dočkalová získává na sebejistotě a její výkon je čím dál přesvědčivější. Celkový dojem pak podtrhuje i nezbytný hudební doprovod. Ten v sobě nese řadu zajímavých motivů a zvuků, které ještě více umocňují celkový zážitek a navozují atmosféru klasického science fiction.

Žel bohu, oproti Marťanovi tentokrát již chybí pomyslný WOW efekt, který by nás zcela odzbrojil. A tak se Artemis i přes nesporné kvality, pravděpodobně stane přesně tou knihou, které ublíží přehnaná očekávání fanoušků. A ačkoliv se jedná o veskrze skvělou knihu, která nepostrádá zajímavé nápady, autorovi se tentokrát nepodařilo překročit svůj stín. Buď jak buď, Artemis se záhy zařadí mezi největší bestsellery tohoto roku a povedená audioknižní verze tomu bezesporu dopomůže nemalou měrou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..