A. Martin & J. Hewlett – Tankerka #1

0

Ačkoliv se náš komiksový trh v posledních letech hodně rozrostl, stále se najde pár zásadních komiksů, které u nás zatím nevyšly. Jedním z nich je i legendární ujetá Tank Girl autorského dua Alan Martin a Jamie Hewlett. A právě na ní se rozhodlo zaměřit nakladatelství Dokořán, které spojilo své síly s Argem, aby nám společnými silami přinesli vázané vydání prvních patnácti příběhů téhle pancéřové holky, Tankerky.

Tento komiks bude nepochybně patřit přesně do té kategorie, která rozdělí čtenářskou obec na dva nesmiřitelné tábory. Ostatně, už samotný název komiksu vzbudil mezi fanoušky nebývalý rozruch. Zatímco jedni kvitují počeštěný název s povděkem a vůbec jim nevadí, druhý tábor mu nemůže přijít na jméno. Samotným názvem to však jenom začíná. Tank Girl byla hodně kontroverzním dílkem už před více než třiceti lety a ani po této době se na tom moc nezměnilo.

Čeští čtenáři se však s Tankerkou nesetkávají poprvé. Už je tomu 23 let, co jsme se na stránkách dnes již legendárního časopisu CREW mohli setkat s ujetou pankačkou jménem Tank Girl. Tehdy vyšly v CRWI celkem tři epizody a to bylo také poprvé a naposled, co k nám tato světová superstar zavítala. Časy se však mění a čeští vydavatelé se stále častěji pouštějí i do titulů, které by u nás dříve neměli šanci na úspěch. A právě to je případ i Tankerky.

Argo se společně s nakladatelstvím Dokořán rozhodlo pro české vydání využít souborné černobílý komiks Tank Girl Classics #1 vydaný v nakladatelství Titan Magazines v roce 2012. Ten nám nabízí příběhy série Tank Girl z magazínu Deadline #1-15 z let 1988-1990. S ohledem na roky vydání je vcelku jasné, že zub času u tohoto komiksu na mnoha místech zapracoval a je tedy potřeba na to brát ohled.

Tankerka navíc rozhodně nepatří ke klasickým komiksovým hrdinům, jejichž příběhy byste hltali stranu za stranou. Pro zjednodušení si můžete představit takového Loba v “sukních”. Akorát vyměňte vesmír za Austrálii, nechte hrdinku souložit s klokany a jezdit v tanku. Tímto byste mohli dostat opravdu hrubou představu o tom, jaká Tankerka vlastně je. Když k tomu připočteme fakt, že její příběhy doslova přetékají absurditou, přehnaným násilím, vulgarismy a nemístným humorem, dostáváme do rukou kousek, který to u části čtenářů nebude mít pravděpodobně dvakrát jednoduché.

Tankerka se tak vydává podobným směrem, jako u nás známější Lobo. Zda se jí ale povede u fanoušků stejně dobře, ukáže až čas. Přeci jen má české vydání Tankerky oproti Lobovi pár menších nevýhod. Jednak je zde překlad. Zatímco za Lobem stojí ve většině případů ostřílení komiksoví překladatelé, aktuální novinku dostal na starost Zdeněk Kárník a Luboš Pick. I přes jejich nesporné kvality je bohužel místy znát, že si s komiksovým médiem zase tolik nerozumí a nemají v něm takové zkušenosti. Výsledkem je překlad, který jde mnohdy zbytečně na sílu a to nejen ve sprostých a drsných slovech, ale i hláškách, které se oba pánové snažili zasadit do českého prostředí. Problém je ten, že se jedná o komiks z Austrálie a tak k němu zbrojovka z Chánova zrovna dvakrát nesedí.

Tyto ústřelky sice dvakrát nepotěší, ale s přihmouřenýma očima se dají odpustit. Přeci jen se nejedná o zrovna hlubokomyslný komiks, byť se nás samotný autor snaží v lehce úsměvné předmluvě přesvědčit o opaku. Druhým handicapem, který u Tankerky spatřuji je absence barvy. Na jedné straně samozřejmě chápu, že se nakladatelé chtěli držet originálu z roku 1988 a nechat tak vyniknout Hewlettovu kresbu. Na straně druhé je jeho kresba místy dost nepřehledná a právě barva by všemu dost pomohla. Ano, komiks by patrně ztratil trochu ze svého underground feelu, zároveň by však byl daleko přehlednější a hezčí na pohled, což by bezpochyby přilákalo další čtenáře k této komiksové legendě.

Jakoukoliv kontroverzi a rozporuplné reakce může vydání Tankerky vyvolat, je rozhodně dobře, že tento komiks u nás vychází. Současný čtenář si sice z tohoto kousku patrně na zadek nesedne, trocha té odvázanější nenáročné zábavy však nikdy nezaškodí. A ano, doba již značně pokročila a dnešní společnost je již trochu jinde než před třiceti lety, stále se však jedná o kus komiksové historie, kterou bysme měli znát. A tak nakladatelství Dokořán a Argu patří velký dík za to, že našli odvahu tento kousek přinést i na náš malý trh. Tankerka si totiž i přes veškerou kontroverzi, kterou vyvolává trochu té pozornosti bezpochyby zaslouží…TANKERKA JEDNA
SCÉNÁŘ: ALAN MARTIN
KRESBA: JAMIE HEWLETT
PŘELOŽIL: Z. KÁRNÍK, L. PICK
VYDAL: ARGO & DOKOŘÁN
ROK: 2020
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Tank Girl Classic #01
ISBN: 978-80-7363-448-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..