Legendy Marvel #4 – Tom King: Vision

Občas každý z nás zatouží být součástí něčeho většího, pomyslnou kapkou v moři, šedou myškou ukrývající se v davu. Zkrátka a dobře být zcela normální. Ne vždy je to ale tak jednoduché. Ostatně, své by o tom mohl vyprávět i člen Avengers Vision, jehož největším přáním je založit rodinu a žít si zcela obyčejný život. O tom, jestli se mu to podaří se můžeme přesvědčit v nejnovějším přírůstku do edice Legendy Marvel, kam Vision se svým příběhem právě zamířil…
Legendy DC a Marvel jsou zde s námi již necelé dva roky a za tu dobu se tato edice u nás stihla vcelku pěkně zabydlet a nabídla nám celou řadu velice zajímavých titulů od těch nejzářivějších scénáristických a kresebných es oboru. A ani nejnovější přírůstek do této edice není výjimkou. Za Visionem totiž nestojí nikdo jiný, než Tom King. Autor, jenž byl dlouhou dobu scénáristou hlavní batmanovské řady (vychází i u nás). Avšak, ještě než se upsal konkurenci ze stáje DC, pro kterou mimo jiné vytvořil i fantastickou sérii Mister Miracle, napsal pro Marvel právě Visiona.
A právě celá dvanácti dílná minisérie Toma Kinga nyní vychází v českém překladu, jako 4. svazek edice Legendy Marvel pod názvem Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře. A jak už je u této edice vcelku dobrým zvykem, ani tentokrát nechybí pevná reprezentativní vazba a pár stránek nezbytných bonusů. CREW se o tuto edici stará vskutku příkladně a tak si žádný komiksový fanoušek minimálně v tomto ohledu nemůže v podstatě na nic stěžovat.
A co na nás vlastně ve čtvrtém svazku edice Marvel čeká? Odpověď na tuto otázku vlastně není vůbec jednoduchá. S ohledem na fakt, že je Vision vlastně členem Avengers se vcelku nabízí zaměření na klasický superhrdinský komiks, kterých je zde nepočítaně. Jenže to by Visiona nesměl psát Tom King, který nás už v Batmanovi několikrát přesvědčil, že klasický mainstream mu není úplně po chuti a velice rád se vydává vlastní cestou. Avšak co v Batmanovi občas drhlo a fanoušci si na to stěžovali, zde funguje zcela dokonale.
Na prostoru dvanácti sešitů nám Tom King vytvořil jedinečný příběh o životě, rodině a touze zapadnout samozřejmě s nezbytnou příměsí lehkého superhrdinského patosu, který však zcela ustupuje do pozadí a nechává tak naplno vyniknout charaktery a “lidskost” hlavních postav. Tedy alespoň do té míry, jaká je u androidů možná.
Asi tušíte správně, že kdo má rád dramata a osudové rodinné příběhy bude v tomto případě vrnět blahem. Avšak, nejen o osudovosti Vision je. Ostatně,ne nadarmo se tímto komiksem inspirovali i scénáristé úspěšného Marvel seriálu WandaVision. Ten je sice pojatý maličko jinak a ve velké míře se zaměřuje především na Wandu Maximoff, která však v komiksu chybí, základní premisa ale zůstává. Pokud vás tedy zajímalo, odkud se WandaVision vzala, zde máte prapůvod tohoto seriálu. Ten vám navíc může dát lehkou nápovědu k tomu, jakým směrem se komiks bude ubírat a věřte, že o klasickou superhrdinskou “rubačku” zde tentokrát rozhodně nepůjde…
Jak jsem již v úvodu této “recenze” zmiňoval, Vision zatoužil být člověkem, zatoužil po rodině a poklidném životu. U androida a člena Avengers to ale jde velice těžko a tak našemu hrdinovi nezbývá nic jiného, než se vydat tam, kde to všechno začalo. Do tajemné laboratoře, kde mu dal Ultron život, tam, kde se poprvé vzepřel svému předem danému osudu. A právě v těchto místech vytvoří to, po čem toužil – manželku Virginii a pubertální dvojčata Viva a Vina. Všichni vypadají jako on, mají stejné superschopnosti a sdílí s ním i stejnou úchylku – být zcela obyčejnými lidmi. Vision se bude muset naučit přizpůsobit se svému prostředí, své práci, své roli rodiče a hlavně lidem kolem sebe. Bohužel kostlivci v jeho skříni to trochu komplikují…
Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře – je opravdu jedinečný komiks, který nám Toma Kinga ukazuje v tom nejlepším možném světle. Pokud tedy až do této chvíle nad tímto scénáristou pochyboval, tak právě Vision je jasnou ukázkou toho, že jméno King by mělo být určitou zárukou kvality.
Pokud však pro vás kvalitu znamenají epické scény plné bojujících superhrdinů, doporučím se poohlédnout o dům dál. King i tentokrát jde proti proudu a i když i zde na nějakou tu akci dojde, jedná se spíše o doplněk. V případě Visiona jde především o samotné charaktery, jejich vývoj a svět okolo nás. Jejich prostřednictvím nás Tom King zve k zamyšlení nad otázkami o životě a o tom, co nás dělá lidmi. Vision je tak více méně o existenciálním dramatem, které u nás do širšího povědomí přinesl především Jeff Lemire. A nutno říct, že King si ve srovnání s ním nevede vůbec špatně.
Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samotné grafické ztvárnění toho jedinečného komiksu, o které se postaral Michael Walsh a Gabriel Hernandez Walta. Jejich práce tvoří společně s Kingovým scénářem opravdu jedinečný mix, který vás bude bavit od začátku do konce. Vision si tak své zařazení do edice Legendy Marvel dozajista zaslouží a nám tak nezbývá než kvitovat s obrovským nadšením, že CREW dala tentokrát prostor i postavě, která nepatří mezi ty úplně nejoblíbenější z celého Marvel univerza. Vision tak sice stojí maličko v pozadí, jeho komiks by vám však rozhodně uniknout neměl…
VISION: O TROCHU HORŠÍ NEŽ ČLOVĚK
O TROCHU LEPŠÍ NEŽ ZVÍŘE
SCÉNÁŘ: TOM KING
KRESBA: M. WALSH, G. H. WALTA
PŘELOŽIL: JAN KUKRÁL
VYDAL: CREW
ROK: 2022
STRAN: 272
ORIG. NÁZEV: Vision #01: Little Worse Than A Man, Vision #02: Little Better Than A Beast
ISBN: 978-80-7679-118-3