Volker Kutscher – Mokrá ryba & Tichý zabiják

0

 

ANOTACE:

Mladý, ctižádostivý komisař Gereon Rath byl po neúmyslném zabití civilisty v rodném Kolíně nad Rýnem přesunut na berlínské mravnostní oddělení, které má práce nad hlavu. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – obyvatelstvo metropole vychutnává život na hraně i za ní. Gereon se přesto na vlastní pěst zaplete do vyšetřování, které vede oddělení vražd. Neznámý mrtvý, jehož tělo nese stopy bestiálního mučení, je pro berlínskou mordpartu záhadou. Situace je totiž mnohem komplikovanější, než se na první pohled zdá.

Zbožňovaná filmová diva Betty Winterová umírá poté, co na ni při natáčení spadl světlomet. Ale byla to vůbec nehoda? Vyšetřování přivádí Gereona Ratha do berlínských ateliérů, kde to vře, neboť celá branže se dramaticky mění. Svět dobývá zvukový film a mnohým ujíždí vlak: producentům, majitelům kin i hvězdám němé éry. Do toho zmizí herečka Vivian Francková. Inspektor se ocitá v ohnisku sporů soupeřících producentů a navíc slíbí svému otci, že vypomůže kolínskému starostovi Konradu Adenauerovi v jisté delikátní záležitosti. Mezitím se u příležitosti pohřbu Horsta Wessela znovu vyhrocují pouliční bitky mezi nacisty a komunisty…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Dekadentní Berlín „prvorepublikové“ éry v seriálu Babylon Berlin si získal srdce nejednoho fanouška. Víte však, že za tímto nejdražším německým seriálem je neméně poutavá literární předloha? Na svědomí ji má Volker Kutscher, jehož šestidílná kriminální sága pomalu ale jistě dobývá srdce i českých čtenářů. Vděčí za to nejen nakladatelství MOBA, které Kutschera na náš trh přináší, ale i vydavatelství OneHotBook, které se postaralo o neméně poutavou audioknižní verzi Kutscherových knih.

Zatímco čtenáři se mohou začíst již do třetího případu Gereona Ratha (vyšel před pár týdny) fanoušci mluveného slova si prozatím musí vystačit pouze s úvodními dvěma díly, dá se však očekávat, že OneHotBook si vzhledem k oblibě Kutscherových knih pospíší a Goldstein bude zanedlouho následovat Mokrou rybu i Tichého zabijáka do audiopodoby.

Kutscherovy knihy jsou na první pohled možná trochu nenápadné a vcelku snadno je minete, avšak o to hlubší zážitek ve vás zanechají. K tomu se však jistě ještě nejednou dostaneme. Ostatně, ne nadarmo byl právě na motivy Mokré ryby natočen nejdražší německý seriál s rozpočtem více než 40 milionů eur. Možná tak i vy budete patřit mezi ty čtenáře/posluchače, které ke knižní předloze přivedl právě tento velmi dobře hodnocený seriál.

Volker Kutscher nás ve svých románech zavádí do Berlína na přelomu 20. a 30. let. V té době se jednalo o město mnoha protikladů. Narůstající chudoba a nezaměstnanost stojí v ostrém kontrastu s výstřelky a požitky velkoměstského nočního života. Nablýskaný povrch tak stejně jako kdekoliv jinde ukrývá bídu a trápení obyčejných obyvatel, jenž usilují o lepší život. Zároveň to byla i doba organizovaného zločinu i politického extremismu. Metropolí se tak čím dál častěji zmítají nepokoje, které postupem doby povedou k neodvratnému vyústění, které známe z dějin snad všichni.

A právě do této nelehké doby situoval Kutscher svou šestidílnou kriminální sérii, která tím sice získala na atraktivitě, zároveň však autorovi přidělala nemálo práce. Na rozdíl od svých kolegů, kteří píší klasické detektivní příběhy, se Kutscher musel daleko více zaměřit na samotnou historii a získat dostatek historických rešerší, aby byla jeho románová sága uvěřitelná.

A právě to se Kutscherovi podařilo opravdu na výbornou. Asi jen marně budeme hledat román v poslední doby, který by měl tak hutnou a uvěřitelnou atmosféru, jako právě Kutscherovy knihy. Autorovi se podařilo takřka neskutečným způsobem zachytit atmosféru tehdejší doby. Na jedné straně si tak budeme užívat bouřlivých večírků, kde tekl alkohol proudem a šňupali se hromady kokainu, a na straně druhé se budeme propadat do marasmu chudých a vyšetřovat neradostné zločiny, se kterými se bude muset mladý ctižádostivý komisař Gereon Rath vypořádat.

A věřte, že se rozhodně nebudeme nudit. Ostatně již první kniha, slibuje vskutku zajímavý případ. Z řeky je vyzvednuto auto i s neznámým mrtvým, jehož tělo nese stopy bestiálního mučení. Jak se však zdá, mrtvý nikomu nechybí a nikdo ho nezná. Pro berlínskou mordpartu je tak skutečnou záhadou… Právě tento případ zavádí mladého komisaře do víru nočního velkoměsta, kde se nejednou ocitne takříkajíc na hraně a možná i trochu za ní.

Oproti tomu druhá kniha opouští ilegální noční kluby a zavádí Gereona Ratha do berlínských ateliérů, když zde zbožňovaná filmová diva Betty Winterová umírá poté, co na ni při natáčení spadl světlomet. Tichý zabiják tak nabízí zcela odlišné směřování příběhu oproti Mokré rybě avšak o to hutnější atmosféru, kterou kromě samotného vyšetřování podpořují i stále vyhrocenější pouliční bitky mezi nacisty a komunisty…

Knihy Volkera Kutschera jsou tak skutečně plné superlativů a převést je důstojným způsobem do audiopodoby rozhodně nebyl jednoduchý úkol. Ve OneHotBook však již nejednou dokázali, že se skutečných výzev nebojí a ani Kutscherovy romány nejsou výjimkou. Zkušený Michal Bureš tak dostal pod svou režisérskou taktovku zdánlivého benjamínka na audioknižním poli divadelního a filmového herce Jana Teplého. Ten mimochodem nadaboval postavu Gereona Ratha i v seriálu Babylon Berlín, tudíž bylo jeho angažování u těchto audioknih vcelku pochopitelnou volbou.


Ačkoliv Teplý nemá s načítáním audioknih přílišné zkušenosti odvádí velice přesvědčivý výkon. Teply si sice příliš nehraje se svým hlasem, přesto jsou jednotlivé postavy jsou snadno rozlišitelné a vy tak budete přesně vědět kdo ke komu patří, či jaké je národnosti. Audioknihy tak plynou pozvolným tempem kupředu, posluchače nic při poslechu neruší a mohou se tak naplno ponořit do temné atmosféry těchto “noirových” příběhů.

Ostatně je to právě jedinečná atmosféra, která je hlavním tahounem Kutscherových knih. V případě audioknih, jí nemalou měrou dopomáhá i originální hudební doprovod, jenž k celkovému vyznění příběhů skvěle sedí. Dokonce si troufám tvrdit, že se jedná o jeden z nejlepších audioknižních “soundtracků” vůbec. Obě Kutscherovy knihy jsou tak příběhy plné superlativů, přesto se nevyhnu menšímu upozornění. Ať Mokrá ryba, tak Tichý zabiják patří přesně mezi ty audioknihy, které vám neodpustí ani nejmenší chvilku nepozornosti. Na posluchače tak obě nahrávky kladou zvýšené nároky, pokud jim však věnujete náležitou péči, dozajista se vám bohatě odvděčí.

Ať už patříte mezi příznivce detektivních příběhů, či nikoliv, audioknižní zpracování knih Volkera Kutschera si zaslouží vaši plnou pozornost. Obě nabízí nejen skutečně propracovaný příběh, ale především hutnou a jedinečnou atmosféru meziválečného Berlína, jenž za blyštivým pozlátkem ukrývá nejedno nehezké tajemství.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..