Toy_Box – Moje kniha Vinnetou

0

 

ANOTACE:
Existenciální komiksová novela pro dospělé vypráví o tom, jak přátelství a fantazie dokážou zvítězit i nad smrtí. Autorka mistrně propojuje příběh malého chlapce, píšícího knihu o indiánském hrdinovi, který nikdy neumře, s autentickými zážitky mladé squatterky. Děj se odehrává mezi travellery a divokými mejdany po celé Evropě, ale také v legendárním českém squatu Milada. Když vás v životě někdo opustí, co po něm zůstane? Prázdné místo, nebo vzpomínky?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je tomu pět let, co světlo světa spatřil jeden  z nejdůležitějších českých komiksů posledních deseti let – Moje kniha Vinnetou. Stojí za ním nadaná komiksová kreslířka a scénáristka Toy_Box. Ta se k této existenciální komiksové novele krátce před Vánoci vrátila, aby společně s nakladatelstvím Labyrint připravila pro své fanoušky nové rozšířené vydání.

Toy_Box patří k nejvýraznějším českým komiksovým autorům současnosti. Na svém kontě má celou řadu zajímavých titulů a to nejen z komiksového světa. Ilustrovala tak například pohádku Petra Stančíka O díře z trychtýře.  Je autorkou několika vlastních divadelních představení (Bouře a Pustina v klubu Cross) a vystavovala na mnoha společných i samostatných výstavách u nás i v zahraničí. Největší úspěch však zaznamenala právě se svým knižním debutem Moje kniha Vinnetou, za kterou dostala cenu Muriel za nejlepší komiksovou knihu, nejlepší komiksovou kresbu a Zlatou stuhu za nejlepší knihu pro děti a mládež v kategorii komiks. 

Toto dílo vzbudilo před pěti lety mezi čtenáři i odbornou veřejností nemalý ohlas. V době, kdy většina českých autorů, až na drobné výjimky, zasazovala své komiksové příběhy do fikčních světů, přišla Toy_Box s dílem, které v sobě odráží současnou naší společnost a zároveň nabízí osobitý příběh se zajímavým pohledem na jiný životní styl a několikrát nutí k zamyšlení.  

Celá kniha ve vás zanechá velice hluboký dojem. A může za to nejen originální vizuál, který svému dílu Toy_Box vdechla, ale především pak samotný obsah knihy. Autorka zde staví na vlastních zkušenostech a prožitcích. Na stránkách Mojí knihy Vinnetou se tak seznamujeme se dvěma dlouholetými přáteli samotné autorky, jejichž prostřednictvím vypráví Toy_Box příběh této knihy.

Samotný komiks v sobě spojuje dva příběhy, na jedné straně budeme sledovat nesnadný život vypravěččiny kamarádky Semtexdesign, která prosquatovala část života v Holandsku a po onkologickém nálezu nepřežila léčbu. Na straně druhé se seznamujeme s Martinem Fontánem. Ten se v dětství odmítal smířit s tím, že jeho oblíbený hrdina Vinnetou nakonec zemřel a tak se rozhodl napsat příběh, ve kterém Vinnetou žil dále. A právě ten dal celému komiksu název.

Hlavním jmenovatelem knihy je přátelství, bezbřehá fantazie a v neposlední řadě i smrt. Tyto tři aspekty se v průběhu knihy několikrát prolínají, aby dohromady vytvořili fantastický a především pak silný příběh, který se odehrává mezi travellery a divokými mejdany po celé Evropě, ale také v legendárním českém squatu Milada. Dojmy a pocity, které ve vás kniha zanechá nejdou úplně snadno popsat, tato kniha zkrátka nabízí od všeho trochu a i když vám ve výsledku nemusí být z tohoto kousku úplně dobře, rozhodně za to stojí.

Zařadit tuto knihu do jedné škatulky v žádném případě nejde a to je ostatně i její největší plus. Přesah má opravdu velký a i když vám nemusí tak úplně sednout názory autorky, které do svého příběhu promítla, či vás může lehce znepokojovat artovější pojetí, které má do běžného mainstreamu hodně daleko jisté je, že Moje kniha Vinnetou bezesporu patří mezi nejlepší tuzemské komiksy vůbec a byla by tak věčná škoda nedat mu alespoň šanci. K čemuž ostatně nejnovější rozšířené vydání přímo vybízí…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..