René Goscinny – Velký vezír Iznougud je zpět

Když se pánové z CRWE rozhodli si udělat radost a zařadit do edice MDEK Goscinniho Iznouguda, rozhodně netušili jaký ohlas tento komiks u fanoušků vyvolá. Nadšené reakce přicházeli prakticky ze všech stran a i díky tomu můžeme po více než roční pauze říct – Velký vezír Iznougud je zpět! A spolu s ním i i 31. svazek edice Mistrovská díla evropského komiksu…
Představovat českým čtenářům Reného Goscinnyho je pravděpodobně zcela zbytečné. Ostatně, je to právě on, kdo patříspolečně s Albertem Uderzem k jedněm z nejdéle vycházejících autorů u nás. Patrně každý si tak vzpomene na nějaké to album s Asterixem, který u nás nepřerušeně vychází už od roku 1992.
Ačkoliv je ale Goscinny nejčastěji spojován právě se zmíněným Asterixem, na svém kontě má celou řadu dalších zajímavých postav, se kterými jsme se již mohli i u nás setkat. Zapomenout tak nesmíme na zmíněného pistolníka Luckyho Luka, indiána Umpa-Pu, malého Mikuláše, nebo právě Iznouguda, který se loni dočkal v rámci edice MDEK své české premiéry.
V rámci ní nám CREW přinesla v jednom svazku čtyři úvodní alba této satyrou protkané série, kterou Goscinny nevytvořil se svým dlouholetým partnerem Uderzem, ale s neméně talentovaným švédským výtvarníkem Jeanem Tabarym. Toto spojení fungovalo dlouhá léta a čtenářům přineslo bezpočet skvělých příběhů. O čemž jsme se mohli díky edici MDEK loni přesvědčit na vlastní kůži. A vzhledem k tomu, že příběhů s Iznougudem je dlouhá řada a první kniha jeho lapálií se čtenářům zalíbila bylo vcelku nasnadě přinést natěšeným fanouškům přídavek.
A ten je právě zde. Stejně jako u první knihy i titul Velký vezír Iznougud je zpět spadá do tradiční edice MDEK, která nám nabízí to nejlepší z evropského komiksu. Fanoušci se tak mohou těšit na další čtyři původní alba (konkrétně 5-8) této série, v níž velkovezír Iznougud stále prahne po jednom jediném: Stát se kalifem místo kalifa! Jeho propracované intriky k odstranění dobrotivého vládce Hárúna Al-Pašíqa však ne a ne vyjít…
Pokud vás náhodou minula úvodní kniha Iznougudových dobrodružství, tak se vám bude velmi pravděpodobně hodit jedno menší upozornění. Iznougud původně vycházel jako příloha časopisů, kde to vždy stálo na kratších, nejčastěji 8stranných groteskách. Díky tomu zde neočekávejte žádný hlubší příběh táhnoucí se přes x alb. Hlavní příběhový oblouk stojí v podstatě jen na tom, že Iznougud je služebníkem velkého vezíra a z celého srdce touží dostat se na jeho místo. Čímž samozřejmě vzniká řada vtipný situací, které jsou společně se situačním humorem stojících na slovních hříčkách hlavním pilířem tohoto komiksu.
To samozřejmě v případě 8stranné grotesky nikterak nevadí, trochu horší to ale začíná být ve chvíli, kdy takových příběhů máte více pohromadě, nedej bože dvě knihy. V té chvíli se začínají chtě nechtě projevovat veškeré bolístky, které toto pojetí může skýtat. A přesně to je případ z této knihy. Wow efekt z “prvního Iznouguda” pomalu vyprchává a začíná nastupovat lehká repetetivnost.
Svérázný humor a slovní hříčky, které začínají už u samotného jména hlavního hrdiny samozřejmě zůstávají. Za což musíme v českém překladu poděkovat především fantastickému Richardu Podanému, jenž si s touto sérií neskutečně vyhrál a překlad vymazlil do nejmenšího detailu. V tomto ohledu se knize opravdu nedá moc co vytknout. Bohužel jednotlivé příběhy mají kolísavější kvalitu a navíc se začíná projevovat fakt, že i takového Iznouguda může být prostě příliš.
Kniha jako taková je pořád fajn a rozhodně bude fanoušky bavit. Chybek a nedokonalostí zde sice oproti první knize pár je, když si ale budete Iznouguda dávkovat pouze v malých přesně odměřených dávkách nebude to nikterak vadit a knihu si užijete na sto procent. Přeci jen, není úplně od věci se čas od času uvolnit a dát si také něco lehčího ke čtení, což Iznougud splňuje dokonale.
VELKÝ VEZÍR IZNOUGUD JE ZPĚT
SCÉNÁŘ: RENÉ GOSCINY
KRESBA: JEAN TABARY
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2022
STRAN: 176
ORIG. NÁZEV: Le Grand Vizir Iznogoud 5-8
ISBN: 978-80-7679-278-4