Terry Pratchett – Čarodějky na cestách

0
ANOTACE:
Komu připadne po skonu čarodějky a zároveň sudičky Desideráty Duté její kouzelná hůlka? Překvapivě Magrátě Česnekové. Ovšem jen pod podmínkou, že dokáže uvést do pořádku jednu její nedokončenou záležitost – musí zabránit sňatku Lenóry Sobotové řečené Popelka s princem v dalekém městě Genova. Dodatek v závěti „řekni těm dvoum starejm škatulím, aby s tebou nejezdily“ zajistí Magrátě zkušený doprovod a velká výprava do zahraničí může začít! Co těžkého by mohlo být na tom, postarat se, aby si obyčejná služebná nevzala prince, zvláště když ho nechce? Jenže stínová vládkyně města mocná lady Lilith de Tempscire, ovládající zhoubnou zrcadlovou magii, na tom tak trochu trvá. Trio z hor Beraní hlavy má ale k dispozici hlavologii, pomoc tajemné vúdú kouzelnice z močálů paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže – vykouzlit dýně.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Když audiovydavatelství OneHotBook přineslo na náš trh jejich první audioadaptaci příběhů z úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta, bezpochyby to vzbudilo u řady posluchačů nemalé množství otázek. Včetně té, na kolik vážně to OneHotBook se Zeměplochou myslí. V tomto ohledu evidentně mít strach nemusíme, jelikož na předvánoční trh míří další dva příběhy ze Zeměplochy. Mimo jiné i druhá kniha z cyklu o čarodějkách – Čarodějky na cestách opět v podání Zuzany Slavíkové.

Terryho Pratchetta, potažmo Zeměplochu, asi není potřeba českým fanouškům moc představovat. Tento bláznivý svět si především díky fantastickému překladu Jana Kantůrka získal bezpočet čtenářů. A byl to právě Jan Kantůrek, který se u nás nejvíce zasadil o popularizaci Zeměplochy. Kromě samotných překladů knih se totiž před deseti lety pustil i do role narátora, kdy pět úvodních knih ze Zeměplochy postupně sám načetl a společně s nakladatelstvím Talpress je přinesl nadšeným fanouškům.

A právě na tvorbu Jana Kantůrka se rozhodlo OneHotBook navázat svými audioknihami. První vlaštovkou byly na jaře vydané Soudné sestry, které ještě letos doplňují Stráže, stráže a právě Čarodějky na cestách, o kterých bude tentokrát řeč. O načtení se stejně jako v případě “prvních čarodějek” postarala Zuzana Slavíková, která dodala svým osobitým projevem čarodějkám jedinečné kouzlo. O což se nemalou měrou zasloužila i velezkušená Jitka Škápíková na pozici režisérky této audioknihy. Sehrané duo se tak opět vrací na scénu, aby společnými silami vdechly život další z legendárních Pratchettovek.

Po útrapách v království Lancre, kde se čarodějky musely vypořádat s otázkou následnictví místního trůnu, se tentokrát trojice svérázných hrdinek Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková vydávají na cesty. Magráta se totiž vcelku překvapivě stala po skonu Desideráty Duté sudičkou. Ta ovšem po sobě nechala jednu nevyřízenou záležitost. Magráta se tak musí postarat o to, aby si obyčejné děvče nevzalo prince. Vcelku snadný úkol, obzvláště když ho dívka ani nechce. Co na tom, že se jmenuje Popelka a Magrátina magická hůlka dokáže jediné – vykouzlit dýně…

Po příběhu, který se hrdě hlásil k Shakespearově odkazu, se Terry Pratchett tentokrát rozhodl pohrát si s nejznámějšími pohádkami z celého světa. Výsledkem je jedinečný mix, ve kterém nalezneme úplně vše na co si vzpomeneme i něco navíc. Pratchett byl zkrátka PAN vypravěč a dokázal jedinečným způsobem spojit tyto známé pohádky do uceleného příběhu, ve kterém se ukrývá plno humoru, odkazů “jinam” i skryté poselství. Možná i proto dokáží Pratchettovy knihy i přes svůj věk stále okouzlovat nové čtenáře a posluchače po celém světě.

Základ je tedy více než dobrý, ba přímo výborný. Otázkou však zůstává co audiokniha. Povedlo se Zuzaně Slavíkové správně uchopit tento fantastický příběh a uspokojit tak i zaryté fanoušky tohoto autora? Ačkoliv nemá tato interpretka s audioknihami tak bohaté zkušenosti, jako někteří její kolegové, již v první zmíněné audioknize dokázala, že se svého úkolu zhostila skutečně se ctí. V případě Čarodějek na cestách navíc zcela mizí počáteční nervozita, kterou jsme mohli zaznamenat u předchozí knihy. Slavíková si naopak se svým hlasem více hraje a dodává všem hrdinkám skutečně osobitý projev, díky kterému budete vždy vědět, která z čarodějek k vám promlouvá. Nabrané zkušenosti z první nahrávky tak Zuzana Slavíková zúročila na 120% a Čarodějky na cestách jsou tak ještě o stupínek dál a lepší než jejich předchůdce. Samozřejmostí je i nezbytný hudební doprovod, jenž se i tentokrát nese především v hravých tónech, které perfektně dotvářejí celkovou rozvernou atmosféru.

Zuzana Slavíková ve své druhé “zeměplošské” audioknize dokazuje, že byla skutečně výbornou volbou. Čarodějkám v jejím podání nechybí v podstatě nic, jsou rázné, hravé i naivnější a posluchačům nabízí vskutku výborný zážitek. Nezbývá tedy než zatleskat a doufat, že v podobně jedinečném duchu se ponesou i další audioknižní příběhy ze Zeměplochy od tohoto vydavatele.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..