Svetozár Olovrant – Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu

0

 

ANOTACE:
Zapomeňte na Steampunk! U nás jsme měli Parokoko, éru parních strojů za vlády královny Marie-Terezie. A největší páru ze všech hrdinů měl Juro Jánošík, pravá ruka palatina Turza. Na svém jízdním kempelenu a s parní valaškou v ruce se musí postavit nejen rebelujícím Čechům, bojujícím pomocí smrtonosných elektrických draků Prokopa Diviše, ale hlavně zlotřilé čarodějnici Mordule, která plánuje státní převrat ve službách nekromantického Dračího řádu.Akční příběh z alternativních slovenských dějin je první částí knižní ságy tajemného autora Svetozára Olovranta.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nejslavnější slovenský hrdina Juro Jánošík se vrací zpět na scénu, aby se v akčním příběhu z alternativních slovenských dějin postavil rebelujícím Čechům, bojujícím pomocí smrtonosných elektrických draků Prokopa Diviše, ale hlavně zlotřilé hraběnce Báthoryové, která plánuje státní převrat ve službách nekromantického Dračího řádu.

Už po přečtení samotné anotace je jasné, že toto bude pořádně ujeté dílko, které si jen tak s něčím neláme hlavu. Zároveň se však nejedná o bohapustou parodii, ale nabízí vcelku zajímavý příběh, jehož základy můžeme v přihmouřenýma očima hledat v naší historii. Ostatně stačí zmínit hlavní postavy tohoto příběhu a většina z nás bude doma. Avšak o více než cokoliv jiného, zde jde především o zábavu, a to se podařilo autorovi zachytit opravdu na výbornou. Celkový dojem pak nemalou měrou podrhují i skvělé ilustrace Mikoláše Podrockého.

Ostatně když už zmiňujeme samotného autora… Tím je, alespoň podle nakladatelství Argo, Svetozár Olovrant, jehož pravou totožnost znají pouze spisovatelovi nejbližší. Podle nezaručených zpráv žije sám jako poustevník na vrcholku opuštěného vodojemu v pustinách Turčianské kotliny. Vcelku pěkná pohádka, nemyslíte? Buď, jak buď, je vcelku jedno, zda se jedná o pseudonym již zavedeného autora, či debutujícího nováčka, který nám přináší vcelku ujetou akční jizdu, důležitý je dojem, který v nás kniha po dočtení zanechá.

A věřte, že hodnocení této knihy nemusí být úplně jednoduché. Dokonce si dokáži představit, že se zde najdou vcelku snadno dva nesmiřitelné tábory, kdy jedni budou Jánošíka vynášet do nebes za originální nápady a celkově odlehčený styl, zatímco ti druzí nebudou moci autorovi přijít na jméno za to, že takovýmto způsobem „przní“ národního hrdinu. Olovrant si totiž ve své knize nebere s ničím servítky a tak se připravte na opravdu pokroucené dějiny, kdy nad některými událostmi v této knize budete jen nevěřícně kroutit hlavou.

Jenže, jakkoliv může v této knize působit vše ujetě a nepravděpodobně, Olovrantovi se podařilo vše skloubit do opravdu originálního mixu, kde kupodivu má vše své pevné místo, ale co je důležitější, ono to opravdu funguje. A tak se připravte na příběh v němž Rakousko-uhersko vynalezlo parní pohon, svou armádu vyzbrojilo parními stroji (tzv. kempeleny), rebelující Češi se opírají o ďábelské vynálezy Prokopa Diviše a Juro Jánošík by si nic nezadal ani se současnými superhrdiny.

Jak jsem již zmiňoval výše, samotný příběh se točí okolo nejslavnějšího slovenského hrdiny Juro Jánošíka, jenž se řízením osudu a především pak za přispění nemalého množství pálenky dostane do služeb rakousko-uherské armády. Zde se vcelku záhy stane pravou rukou palatina Turza. Žel bohu v jeho službách nevydrží moc dlouho, jelikož je Turzo úkladně zavražděn a z jeho smrti je obviněn právě Jánošík. Aby očistil své jméno a především pak našel vraha svého přítele, vydává se Jánošík společně s Turzovým synem po stopách tajemného Dračího řádu…

Ačkoliv kniha nepatří rozhodně k nejdelším a nějakých 176 stran vám skutečně moc dlouho nevydrží, samotnému příběhu to bezpochyby nemálo prospělo. Vzhledem k rozsahu zde není moc prostoru na to, aby autor zabíhal příliš do detailu, či budoval více dějových linek. To samozřejmě nemusí vyhovovat úplně všem čtenářům. Na druhou stranu, si právě díky tomuto konceptu kniha zachovává úžasný spád, který umocňuje nemalé množství akce, hektolitry pálenky, osobitého humoru i sexu, který si hlavní hrdinové užívají plnými doušky.

Juraj Jánošík® proti Dračímu řádu sice nemíří mezi “vysokou literaturu” a nesnaží nikterak přiblížit velikánům tohoto žánru, zároveň si však na nic nehraje a čtenáře se snaží především pobavit. A to se Svetozáru Olovrantovi podařilo na výbornou. V této knize se tak sřetává skutečně zajímavý mix nejroztodivnějších prvků, které dávají dohromady skutečně ujetou zábavu, kterou si oblíbí nejeden čtenář. Ostatně, kde jinde se setkáte s parou poháněnou rotační valaškou, či Václavem Prokopem Divišem coby šílenější verzí Nikola Tesly?


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..