Steve Berry – Ztracený řád

1

 

ANOTACE:
Rytíři Zlatého kruhu byli největší a nejnebezpečnější tajnou organizací v americké historii. Nashromáždili nezměrné jmění, které bezpečně poschovávali v podzemních úkrytech po celých Spojených státech. Tyto skrýše se už od dob americké občanské války pokoušejí najít hledači pokladů, ale všichni bezúspěšně.

Až teď, o sto šedesát let později, se objevily dvě frakce Řádu, které usilují o získání skrytého zlata a stříbra. Jedna skupina hodlá poklad zneužít k získání moci, druhá jej chce zachovat netknutý.

Do tohoto lítého sporu je proti vlastní vůli vtažen bývalý agent Cotton Malone, který má k Řádu mnohem blíž, než by kdo čekal. V centru veškerého dění je totiž Smithsonův institut, odkud vedou nitky nejen k rytířům a pokladu, ale i k Malonovi samotnému. Jeho dávný předek Angus Adams totiž býval špionem Konfederace a jak se zdá, životní příběh dávno zesnulého muže představuje jediný klíč k nalezení ztraceného bohatství Řádu. A protože je v sázce velmi mnoho, brzy začne všem aktérům jít o život.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Rok co rok Steve Berry chystá pro své fanoušky novou dávku napětí okořeněnou trochou mystiky a historie. A letos tomu samozřejmě není jinak. Po Čtrnácté kolonii tak přichází na řadu Ztracený řád a spolu s ním i další případ pro vysloužilého agenta Cotton Maloneho. Toho kniha tentokrát zavede na stopu obrovského jmění shromážděného tajným Řádem, které by stačilo k financování plánu na zásadní změnu společenského uspořádání Spojených států. Zbývá ho jen najít…

Ačkoliv se série s Cottonem Malonem dočkala již dvanáctého dílu, stále neztrácí nic na své atraktivitě.  Studnice nápadů Steva Berryho je evidentně nevyčerpatelná a ačkoliv se může zdát, že všechny záhady a konspirace světa se již dočkali svého “literárního” zpracování, tento americký bestsellerista dokáže vždy přijít s něčím novým. I díky tomu se Steve Berry stále těší široké fanouškovské základně, kteří tohoto spisovatele cení dokonce více než Dana Browna, jenž tento žánr nejvíce proslavil. Autor však evidentně neusíná na vavřínech a tak nám přináší další originální kousek do sbírky, v němž nahlédneme pod pokličku jednoho z tajných řádů amerických dějin.

Ačkoliv o nich většina z nás nikdy neslyšela, byli Rytíři Zlatého kruhu největší a nejnebezpečnější tajnou organizací v americké historii. Během svého působení nashromáždili skutečně působivé bohatství, které by stačilo na financování nové občanské války. Časy se však mění a tak je dnes Řád pouhou vzpomínkou. Tedy alespoň v očích běžných američanů. Nyní  o sto šedesát let později, se objevily dvě frakce Řádu, které usilují o získání skrytého zlata a stříbra. To je však stále ukryto někde venku a čeká až k němu někdo konečně najde cestu…

Do víru událostí je chtě nechtě vtažen i bývalý agent Cotton Malone. Ten při svém pátrání zjišťuje, že má k Řádu mnohem blíž, než by kdokoliv čekal. Na povrch postupně vyplouvají nové informace o historii jeho rodiny. A jak se zdá, životní příběh jeho dávno zesnulého předka představuje jediný klíč k nalezení ztraceného bohatství Řádu…

Již tradičně Steve Berry vrhá své hrdiny v ústrety smrtelnému nebezpečí, aby zabránili přímému ohrožení Spojených států. Tato, či podobná dějová linie se tak vine v podstatě všemi knihami Steva Berryho a je více než jasné, že ani v aktuální novince tomu nemůže být jinak. Na jednu stranu se z toho sice stává poněkud obehraná písnička, autor se však snaží do tohoto konceptu vnést alespoň špetku originality, čímž jednotlivé příběhy alespoň trochu odlišuje. Stejně je tomu naštěstí i v tomto případě.

Pokud však již máte některé Berryho knihy za sebou, nebude pro vás ani Ztracený řád větším překvapením. Berry zkrátka pokračuje v tom co velmi dobře funguje a zbytečně neexperimentuje. Zajímavým oživením, však může být příběhová linie, která se věnuje Cottonovu předku a dává nám zajímavé informace o historii jeho rodiny. Potažmo i část věnující se ostatním hrdinům, se kterými se v této sérii setkáváme. Ty již několik knih dostávají stále více prostoru a nejinak je tomu i tentokrát.

Řada čtenářů samozřejmě může autorovi opět vyčítat až neuvěřitelné schopnosti vysloužilého agenta, který vše vyřeší mrknutím oka a ve většině případů nedojde ani k sebemenší úhoně.Srovnání s některým z Marvelovských superhrdinů se tak v podstatě nabízí. Na to jsme si však již mohli tak nějak zvyknout. Jisté však je, že i přes menší výtky, které se dají najít v podstatě na každé knize, funguje Berryho série v podstatě na výbornou. Nikde nic výrazněji nezadrhává, lehce se čte a nabízí pořádnou porci zábavy a napětí. A o to zde jde především.

Steve Berry tak každý rok dokazuje, proč patří mezi neoblíbenější a nejprodávanější autory svého žánru a ani aktuální novinka na tomto faktu nic nezmění. Na 576 stranách opět rozehrává další napínavé akční dobrodružství, od kterého se nedá jen tak odtrhnout. A které je skutečně ideálním společníkem na dovolenou, kdy toužíte po nenáročném čtení, které vás však naprosto pohltí a nabízí zajímavý příběh.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..