Shane Kuhn – Jak zabít svého šéfa: Příručka stážisty

0

„Stážisté jsou neviditelní. Můžete svoje jméno opakovat vedení stokrát dokola, a stejně si ho nikdy nezapamatují, protože k někomu, kdo je ztracený případ a pracuje zadarmo, nemají žádný respekt. Ironií je, že na vás budou s naprostým klidem vršit důležité úkoly. Čím víc takových úkolů na sebe dobrovolně naberete, tím víc z toho vytěžíte; získají vám PŘÍSTUP A DŮVĚRU. Nakonec vám váš terč bude ochotný svěřit i svůj život.
A právě tehdy ho o něj připravíte.“

Divoký, vražedně ironický thriller o nájemném zabijákovi, kterého si zamilujete… ale nebudete ho nikdy chtít potkat!

…………………………………………………………….

Jako každý rok, i letos si nakladatelé přichystali na letošní Svět knihy řadu novinek, kterými chtěli nalákat své čtenáře. Bohužel se občas stane, že nějaký ten titul trochu zapadne a jeho vydání tak projde skoro bez povšimnutí. Jedním z nich je i nejnovější thriller z Knižního klubu Jak zabít svého šéfa: Příručka stážisty. A zrovna tento kousek by byla věčná škoda, nechat bez povšimnutí, protože nabízí nejen napětí a akci, ale i všudypřítomnou ironii a nadsázku, kterou celý příběh značně odlehčuje.

largePříručka stážisty je literárním debutem amerického spisovatele a scénáristy Shane Kuhna. Kuhn stejně jako řada dalších mladých scénáristů zatoužil prožít si svůj vlastní americký sen. Bohužel jak to tak bývá, ne vždycky vše dopadne tak, jak chceme. A tak se po řadě nesprávných investic a dvou katastrofálních filmech ocitl prakticky na mizině. Spíše ze zoufalství než v naději na změnu se vrhl na psaní a výsledek můžeme nyní díky Knižnímu klubu posoudit i my. Pokud by někoho zajímalo, jak Kuhn dopadl, tak dobře, Příručka stážisty se stala bestsellerem a již se jedná i o filmové adaptaci.

Už samotný název tak trochu napovídá, o co v této knize půjde, ale věřte, že realita je přece jenom trošku někde jinde. Ano půjde tu o stážisty, to rozhodně ano, jenže tihle stážisté jsou mimo jiné i zaměstnanci Lidských zdrojů a. s.. Což je v podstatě krycí jméno agentury, která má pod svými křídly řadu zabijáků, jenž působí právě jako stážisté.

Pokud tohle čtete, jste noví zaměstnanci Lidských zdrojů, a. s. Gratuluju. A upřímnou soustrast. Přinejmenším máte před sebou kariéru, o jaké nebudete nikdy moct říct, že je nudná. Podíváte se na zajímavá místa. Seznámíte se s výjimečnými, podnětnými lidmi ze všech možných oblastí života. A pak je zabijete.

Jedním z nich je i John Lago, vysloužilec, který začíná být na stážistu už trochu starý, a tak má před sebou už pouze jednu zakázku. Ta má být ovšem v mnoha ohledech speciální, o čemž se ostatně John záhy přesvědčí. A jelikož je dobrodinec, rozhodne se právě svůj poslední úkol zaznamenat formou příručky pro nově nastoupivší bažanty, protože tahle práce rozhodně není pro slečinky a chyby se zde neodpouští.

kill your bossObčas se stává, že z té největší bídy a nouze vzniknou naprosto skvělé knihy, které nejen, že jsou úžasně čtivé, ale dokáží zaujmout i samotným námětem a stylem, jakým jsou napsané. Ostatně právě Příručka stážisty je toho jasným důkazem a je opravdu velmi příjemným osvěžením ve vší té záplavě klasických thrillerů. Ano, i toto je klasický thriller, ovšem troufám si tvrdit, že po dočtení řada z vás dojde ke stejnému názoru jako já, že tento kousek kromě napětí nabízí čtenářům i něco nezanedbatelného navíc.

Autor celou knihu okořenil pořádnou porcí ironie a originálního humoru, který mu dodává ten správný šmrnc a dopomáhá čtenářům oblíbit si hlavního hrdinu. Přeci jen zde budeme jenom těžko hledat nějakého zástupce té správné strany. A John Lago je díky všudypřítomným hláškám zkrátka sympaťák, a to i přesto, že zkrátka stojí na špatné straně zákona. Ostatně i v tomto faktu nalezne nejeden čtenář výhodu, protože klasických honiček policajtů na zločince si užijeme v každé druhé knize více než dost.

Příručka stážisty by rozhodně neměla uniknout žádnému příznivci napínavých thrillerů, který se touží občas i trochu pobavit. Shane Kuhn našel ideální poměr mezi akcí a humorem a zabalil jej do originálního příběhu, který si získá bezpochyby řadu fanoušků. Ostatně že tento styl funguje, jsme se mohli již přesvědčit u úspěšné trilogie Anderse de la Motteho Game, ke které má Kuhn ze současné produkce asi nejblíže.

Kniha vychází v nakladatelství Knižní Klub
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdShane Kuhn – Měl být sportovcem, alespoň tak si to přál jeho otec. Jako vysokoškolský hráč baseballu dělal na samém počátku 90. let nadhazovače, ale jeho kariéru předčasně ukončila strajk zóna Durhamských býků. Ostatně Shane se stejně chtěl stát spisovatelem a scenáristou. Za dvacet let strávených v zábavním a reklamním průmyslu stihl zvládnout práci copywritera, kreativního ředitele, producenta a tvůrce videospotů, napsal řadu scénářů, mj. pro Universal, Paramount, Fox a Lionsgate; spoluzaložil festival nezávislých filmů ve Slamdance. A v roce 2014 vydal svou literární prvotinu The Intern´s Handbook, kterou držíte v ruce. Pozoruhodný debut neušel zájmu čtenářů, kritiků i filmařů: studio Sony Pictures chystá jeho adaptaci – a Shane Kuhn píše další příběh Johna Laga pod názvem Hostile Takeover.

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..