Jo Nesbø – Netopýr

0

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování a zároveň si odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat…

…………………………………………………………….

Představovat současného krále severské krimi Joa Nesbøho je asi úplně zbytečné. Ostatně není to tak dlouho, co mu u nás vyšel všemi fanoušky očekávaný desátý díl bestsellerové série s Harry Holem. Než se však zaměříme na Policii, vydejme se zpět v čase za úplně prvním případem tohoto svérázného policisty. A to konkrétně v audiopodobě, za kterou stojí vydavatelství OneHotBook a Hynek Čermák, jenž se ujal načtení celé série.

audiobookUž jsou to sice skoro dva roky, co tato audiokniha vyšla, autor je však stále stejně populární a tak ani po této době neztrácí nahrávka na aktuálnosti. Pokud jste se navíc s Nesbøm ještě nesetkali, první díl je ideální volbou, jak ochutnat tvorbu tohoto norského mága.

Ačkoliv se čeští posluchači mohli s Nesbøm setkat například v dramatizaci Českého rozhlasu, kde hlavní roli ztvárnil Igor Bareš, OneHotBook se rozhodlo pro tradiční jednohlasou audioknihu. O režii Netopýra se stejně, jako u řady dalších titulů tohoto vydavatele, postarala Jitka Škápíková. Ta společně s Hynkem Čermákem, jenž dostal na starost samotné načtení, vytvořila skvěle fungující tým, jehož souznění se bezpochyby projevuje i na kvalitě samotné audioknihy. 

Přestože se jedná o severskou detektivku, v prvním díle této série se vydáváme do Austrálie. Tam je Harry Hole vyslán, aby dohlédl na tamní vyšetřování vraždy a znásilnění jedné norské dívky. Kromě toho, má být pro něj výlet k protinožcům i menší ozdravnou kůrou, která mu má pomoci s jeho psychickými problémy a závislostí na alkoholu. Ačkoliv má být Harry pouze pozorovatelem, záhy se ukazuje, že nedokáže jen tak nečinně sedět v koutě a nechat práci na druhých..

ea6cb3e06f43e2bb4a1b60aca0Obsazení Hynka Čermáka do role vypravěče Nesbøho knih se rozhodně ukázalo jako správná volba. Jeho hrubší a drsnější poloha hlasu k samotnému příběhu skvěle ladí a dodává mu tu správnou atmosféru. Mimochodem sám autor se při nedávné návštěvě Prahy vyjádřil, že Hynek Čermák dokonce vypadá jako Harry Hole. Lepšího narátora pro tuto sérii bychom tedy hledali  jen obtížně.

V nahrávce, která dohromady čítá 10 hodin a 40 minut, se tak posluchači mohou těšit na interpretův velice kvalitní výkon, jenž dodává příběhu další rozměr. Čermák rozhodně nemá problém pohrát si se svým hlasem a to jak při odlišení jednotlivých postav, tak ve chvílích, kdy je potřeba přidat na napětí, nebo naopak celý děj trochu odlehčit. Vše navíc dělá s lehkostí sobě vlastní a bez zbytečného tlačení na pilu, i díky tomu vše působí naprosto přirozeně a je zkrátka radost knihu v jeho podání poslouchat.

Stejně, jako v ostatních audioknihách z tohoto vydavatelství, ani zde nesmí chybět hudební doprovod. Zvukové předěly, v kterých nalezneme i řadu motivů z austrálské kultury, oddělují především jednotlivé kapitoly a dopomáhají tak v lepší orientaci mezi jednotlivými částmi příběhu.

netopyr

Třebaže Netopýr nepatří po příběhové stránce mezi nejlepší Nesbøho knihy, byla by škoda jej vynechat. Stále se jedná o úvodní díl série a kdo by nechtěl vědět, jak to s Harrym začalo, že? Audio zpracování je na profesionální úrovni, které se dá vytknout opravdu jen málo. A v Čermákově podání dostává Harry Hole neopakovatelné kouzlo, jenž dokáže uhranout nejednoho posluchače. Jedinou výtkou tak zůstává asi fakt, že zatím není natočena celá série a tak si fanoušci prozatím nemohou vychutnat všechny díly pěkně popořadě. Doufejme však, že se zanedlouho změní.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJo Nesbø (*1960) – Norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. Jeho literární dráhu​ roku 1997 odstartoval Netopýr – první detektivka, v níž vystupuje nekonvenční kriminalista Harry Hole. V češtině zatím vyšly jeho knihy Nemesis (2011), Pentagram (2011), Lovci hlav (2011), Spasitel (2012), Sněhulák (2012), Netopýr (2008 a 2013), Švábi (2013), Levhart (2013), Červenka (2005 a 2014), Přízrak (2014) a Policie (2015). Romány Netopýr, Červenka a Přízrak vyšly také jako audioknihy v podání Hynka Čermáka (držitel ocenění Audiokniha roku 2013: Nejlepší interpret za audioknihu Národní třída). Vznikla rovněž hvězdně obsazená rozhlasová dramatizace knihy Nemesis (Audiokniha roku 2013: Nejlepší vícehlasá audiokniha a Nejlepší hudba). Audio verzi v podání Filipa Švarce získal rovněž thriller Lovci hlav. Nesbøho dětská tetralogie (knižně u nás vydává nakladatelství Jota) je ověnčena řadou významných ocenění a práva na vydání zakoupilo 30 zemí; první díl Doktor Proktor a prdicí prášek (2014) již také vyšel jako audiokniha.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..