Samuel Bjørk – Sova

0
ANOTACE:

V lese kousek od Osla je v podivném hnízdě ze sovího peří nalezeno tělo sedmnáctileté dívky, jež se před tím ztratila z domova pro problémovou mládež. Případem se začne zabývat zkušený detektiv Holger Munch se svým týmem. Vyšetřování pro nedostatek stop začíná váznout na mrtvém bodě, ale pak IT odborníkovi z oddělení vražd záhadný hecker pošle nahrávku, jež odhalí znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky; ve filmu se na okraji mihne silueta vraha převlečeného za sovu, nočního dravce symbolizujícího smrt… A patrání se roztočí na plné obrátky. Sova opět přináší promyšlenou, napínavou zápletku a proniká hluboko pod povrch lidské mysli stejně jako první Bjorkův román V lese visí anděl. Zároveň se v ní noříme hlouběji do soukromí detektivů Holgera Muncha a Mii Krügerové, které si díky veleúspěšnému prvnímu dílu řady již oblíbili čtenáři v řadě zemí. Spolu s tím, jak se snaží co nejrychleji rozlousknout zapeklitý případ a zastavit brutálního vraha, se oba vyšetřovatelé musí porovnat i s řadou výzev, které před ně staví jejich osobní životy.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Když se loni na podzim objevil na pultech knihkupců detektivní román V lese visí anděl norského spisovatele Samuela Bjørka, jednalo se o trefu do černého. Skvěle vystavěný příběh a originální postavy si takřka okamžitě získaly řadu příznivců a Bjørk tak ukázal, že severská krimi ještě zdaleka neřekla poslední slovo. Nyní vychází druhý díl této detektivní série pod názvem Sova a očekávání rozhodně nejsou malá…

387b246822bea6fcbc4101177b77f5b6Kromě klasické papírové a elektronické knihy se můžeme stejně, jako v případě předchozího dílu i v tomto případě těšit na audioknihu v podání Petry Špalkové. Ta již dokázala, že drsná severská krimi nemusí být nutně výsadou mužského pohlaví a tak dostala šanci ukázat své umění i v případě Sovy. Avšak nepředbíhejme, nejdřív se podívejme na to co si pro nás Samuel Bjørk přichystal tentokrát.

Již v předchozí knize autor dokázal, že nemusí nutně přijít s novým převratným nápadem, proto aby byl úspěšný. Stačilo zkombinovat osvědčené pilíře žánru, k tomu přidat originální postavy a zajímavý příběh a úspěch byl prakticky zaručen. Otázkou je, zda se podobný koncept osvědčí i na podruhé, nebo bude pro nás druhé setkání s Holgerem Munchem a Miou Krugerovou spíše zklamáním?

Pokud jste ještě náhodou neměli možnost se začíst do prvního dílu této série rozhodně to napravte, protože jenom tak si vychutnáte Sovu naplno. Bjork se totiž více než kterýkoliv jiný autor zaměřuje na soukromí hlavních postav. Detektivní linie je tak v jeho případě spíše doplňkem, který se nabaluje na problémy jeho hrdinů. A nejinak je tomu i v případě Sovy, která se odehrává půl roku po událostech v první knize.

Vše začíná docela podobně, jako v předchozím případu. Všichni hrdinové žijí svůj “obyčejný život, tedy až na Miu Krugerovou, která se opět utápí v depresích a chystá se opět spáchat sebevraždu. Z tohoto stavu ji může dostat snad jen Holger Munch, který má pro ni nový případ…

audiokniha-sova-samuel-bjork

V lese nedaleko Osla se najde vyhublé tělo sedmnáctileté dívky, naaranžované uprostřed sovího peří. Na zvláštní jednotku oddělení vražd tak čeká další zapeklitý případ, který nebude jednoduché vyřešit. O tom se ostatně vyšetřovatelé přesvědčí vcelku záhy, kdy případ pro nedostatek stop začne váznout na mrtvém bodě. Alespoň do chvíle, kdy na oddělení vražd dorazí nahrávka, jenž odhaluje znepokojivé podrobnosti o osudu zabité dívky…

Bjørk i tentokrát skvěle propojuje případ v této knize se soukromým vyšetřovatelů. Díky tomu se zde takřka stírá rozdíl mezi hlavní a vedlejší dějovou linií a celá kniha dostává daleko osobnější ráz. Tento pocit ještě umocňuje fakt, že do samotného případu zasáhnou i Holgerovi nejbližší. Ostatně právě postavy jsou asi největším lákadlem celé této série. Toto jsem však již zmiňoval v recenzi na úvodní díl (ZDE).

3370Autor si navíc opět dopomáhá krátkými kapitolami, díky kterým celý příběh ubýhá daleko rychleji a stránky tak mizí jedna za druhou. Ne že by to však Samuel Bjork nutně potřeboval. Dokáže si své čtenáře zcela omotat kolem prstu, které nenechá ani na  chvíli vydechnout a “mučí” je až do poslední strany. Abychom však jenom nechválili je potřeba si uvědomit, že autor používá stejné šablony jako v knize V lese visí anděl. Navíc je zde samotné pátrání, které se vyřeší jen tak mimochodem a úplnou náhodou prakticky samo. Až by se chtělo říct, že se autor až moc zaměřil na své hrdiny a samotný příběh tak ustoupil ještě více do pozadí. Bjørk rozhodně psát umí a dokáže zaujmout, bohužel podobný wow efekt jako v případě předchozí knihy budete v Sově hledat marně.

V úvodu recenze jsem zmínil i audioknihu, která vychází zároveň s knižní předlohou v podání Petry Špalkové. Ta svým výkonem dokázala přesvědčit již v prvním díle a ani Sova není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Interpretka opět podává zcela profesionální výkon, který dává rychle zapomenout na otázky typu: žena a krimi? Na druhou stranu je fakt, že v Bjorkově případě by se možná více hodilo zvolit dva interprety, kdy jeden by  obstaral party Holgera Muncha, zatímco například právě Petra Špalková by si vzala na starost Miu Krugerovou. To jsou však jen spekulace, jisté je, že Petra Špalková opět obstála více než dobře a především díky ní je radost Sovu poslouchat.

Nechybí samozřejmě ani hudební doprovod, který se nese ve stejném duchu jako v předchozí audioknize. Střídá se zde pár motivů, kdy některé skvěle korespondují s mrazivou atmosférou příběhu. Naopak i zde najdeme pasáže, ve kterých je hudba místy zbytečně agresivní a narušuje tak celkový dojem z poslechu. To je však čistě subjektivní názor, váš pohled může být v tomto případě zcela opačný.  Buď jak buď nejedná se o nic zcela zásadního co by výrazným způsobem kazilo celkový dojem z audioknihy. Jako celek působí opět skvělým dojmem a je tak ideálním společníkem na dlouhé zimní večery.

Samuel Bjørk i svou druhou knihou dokázal, že bezesporu patří mezi naprostou špičku severské krimi. Přestože Sova na svého předchůdce ve výsledku pár bodíků ztrácí, stále se jedná o výbornou knihu, která má nápad, šmrnc a nutí vás číst/poslouchat až do poslední strany. Nezbývá tak než doufat, že se autorovi i v dalších knihách podaří udržet nastavenou laťku, která je stále velmi vysoko. Na to si však budeme muset opět nějakou dobu počkat…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..