Henning Mankell – Ruka / Wallanderův svět

0

ANOTACE:
Po třiceti letech na stejném pracovním místě je komisař Kurt Wallander unavený, nevrlý a má nutkání konečně něco změnit. Když se mu naskytne příležitost koupit starý statek s rozlehlou zarostlou zahradou na klidném venkově, zdá se mu to jako sen. Idyla se však vzápětí rozplyne — komisař na zahradě najde lidskou ruku a posléze celou kostru, pohřbenou v mělkém hrobě. Místo zařizování útulného domova tak Wallanderovi nezbývá než se pustit do toho, co mu jde beztak nejlépe — do pátrání po vrahovi.

Druhá část knihy potěší srdce každého Wallanderova fanouška. Henning Mankell v rozsáhlém doslovu popisuje, jak celá série vznikala, a prozradí čtenářům zajímavé střípky ze zákulisí slavné kriminální ságy. Následuje přehledný soupis všech dvanácti dílů, medailonky nejdůležitějších postav a rozsáhlý jmenný rejstřík. Netradiční přehled plasticky zobrazuje celý Wallanderův svět — jeho blízké, kolegy a všechny další postavy, které zalidňují jeho literární krajinu. Pestrou mozaiku doplňuje rejstřík míst, kde Wallander pobýval nebo kde vyšetřoval své případy, a nechybí ani výčet jeho oblíbených hudebních děl.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Komisaře Kurta Wallandera asi netřeba moc fanouškům detektivek představovat. Tento melancholický policista se nesmazatelně vryl do srdcí fanoušků po celém světě. Jak to tak ale bývá, vše jednou končí. A nejinak je tomu i v tomto případě. Nakladatelství Host tak uzavírá jednu z nejoblíbenějších krimi sérií poslední knihou Ruka / Wallanderův svět.

1229Už je to rok co nás navždy opustil Henning Mankell. Autor, který utvářel současnou podobu severské krimi a dal nám jednu z nejvýraznějších postav tohoto žánru. Dalšího Wallanderova případu se tak pravděpodobně již nikdy nedočkáme. Nezbývá tedy než zamáčknout slzu a s nostalgií zavzpomínat na všechny úžasné knihy, které nám tento skvělý autor dal. A právě vydaná novinka je k tomu ideální příležitostí.

Je více než jasné, že tato kniha je určena  především pro ty, kteří již díky předchozím knihám propadli Wallanderovu kouzlu. Pokud totiž předchozí díly série neznáte nikdy si tuto knihu neužijete úplně naplno. Ostatně tato kniha neskrývá ani plnohodnotný příběh, ale přibližně stostránkovou novelku, která se chronologicky řadí před poslední díl série – Neklidný muž.

Jaké je vůbec poslední setkání s komisařem Wallanderem? Plné nostalgie a vzpomínání. Po třiceti letech je Wallander stále na stejném místě, jen více unavený, nevrlý a se stále větším nutkáním od základu změnit svůj život. Již řadu let toužil odstěhovat se na venkov, koupit starý statek se zahradou a v poklidu dožít svůj život. Jednoho dne se mu naskytne příležitost takový statek koupit, ovšem osud si s komisařem krutě zahrává a tak Wallander najde na zahradě lidskou ruku. Místo snění o novém životě tak Wallanderovi nezbývá nic jiného, než se opět pustit do pátrání po vrahovi…

Má nejoblíbenější krimi serie se uzavírá poslední knihou Henninga Mankella Ruka/Wallanderův svět...důstojné rozloučení s otcem severské krimi #musthave #nostalgie #wallander #mankell #henningmankell #reading #readingtime #readnordic #ukazcoctes #krimi #scandinavian #series #bookseries #newbook #bookstagram #booklover #instabook @hostbrno

Na sto stranách autor rozehrává klasický wallanderovský příběh, který rozhodně nezklame žádného fanouška. Samozřejmě si je potřeba uvědomit, že vzhledem k rozsahu není vše tak podrobné a rozvláčné, jak to je u “wallanderovek” obvyklé. I přesto se Mankellovi podařilo perfektně zachytit atmosféru, na jakou jsme z celé série zvyklí. Především díky tomu budou dozajista všichni fanoušci po dočtení nadmíru spokojeni. Ruka je tak více než důstojným rozloučením s celým wallanderovským cyklem.

51kc6bzmopl-_ux250_Není to však pouze tato útlá novelka, která na nás v nejnovější knize čeká. Po jejím dočtení se můžeme v druhé části knihy těšit na rozsáhlý doslov  Henninga Mankella v němž popisuje, jak celá série vznikala, a prozradí čtenářům zajímavé střípky ze zákulisí slavné kriminální ságy. Následuje přehledný soupis všech vydaných dílů, medailonky nejdůležitějších postav a rozsáhlý jmenný rejstřík. Těšit se můžeme i na rejstřík nejdůležitějších míst kde se celá série odehrávala. Fanoušky hudby pak potěší i výčet jeho oblíbených hudebních děl. Tyto bonusy jsou opravdu rozsáhlé. Na jednu stranu se bez nich při běžném čtení zcela obejdeme na druhou stranu dodává tento bonus Wallanderovi něco navíc a jeho fanoušci tak mohou získat pocit výjimečnosti.

Jedna výjimečná série se touto knihou uzavírá a my můžeme jen a jen děkovat nakladatelství Host, že vydrželo a rozhodlo se vydat Wallandera kompletního. Henning Mankell nám sice již žádný nový příběh nepřinese, Ruka je však více než důstojným rozloučením s otcem severské krimi. Nezbývá tedy než zamáčknout slzu v oku a s čirým potěšením si užít poslední příběh trudomyslného komisaře, který se nesmazatelně vryl do srdcí fanoušků po celém světě.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..