Pavel Fritz – Studené světlo hvězd

0

Následující text, začnu na mé poměry asi trochu netradičně. Nečtu povídkové sbírky! Prakticky za žádných okolností a když, tak jen s tím největším sebezapřením. Tento formát knih mě zkrátka nebaví a spočítal bych na prstech jedné ruky vzácné výjimky, které mě dokázaly zaujmout. Občas se ale zjeví nějaké to překvapení. A tím je i nejnovější kousek Pavla Fritze – Studené světlo hvězd. 

Pavla Fritze asi fanouškům české fantastiky a science fiction obzvláště asi netřeba příliš představovat. Tento autor se na literárním poli pohybuje už takřka deset let, když v roce 2012 na pulty knihkupců zamířila jeho prvotina pod názvem Letka 307. Na tu Fritz o tři roky později navázal dalším scifi románem tentokrát s podtitulem Přístav u řeky Styx. O rok později pak přišel se svou první povídkovou sbírkou Arch zrůd, která obsahovala třináct hororových a vědeckofantastických povídek z vesmíru.

A podobného ražení se Pavel Fritz drží i ve svém nejnovějším přírůstku. Po dlouhých pěti letech tak přichází na scénu s další povídkovou sbírku, ve které se vydáme do hlubokého vesmíru. Ve Studeném světlu hvězd nám autor přináší deset syrových příběhů z mrazivého vesmíru, s jejichž hrdiny byste rozhodně neměnili. Připravte se tak na 520 stran napěchovaných akcí, napětím a atmosférou, za kterou by se nemuseli stydět ani autoři Vetřelce.

Ostatně, Vetřelce a další ikonické kousky tohoto žánru vám mohou některé Fritzovi příběhy maličko připomínat. Ať už celkovým vyzněním, nebo alespoň tísnivou atmosférou, která v hlubokém vesmíru panuje. Mimochodem jedno prohledávání vraku dávno pohřešované kosmické lodi jsme zde vcelku nedávno měli a tak můžeme porovnat jak si například s tímto dnes už ikonickým tématem Pavel Fritz a Kristýna Sněgoňová poradili.

Nebude to však jen prozkoumávání starých vraků, co na vás v této knize čeká. Kromě toho budete postupovat s jednotkou výsadkářů proti potvorám, co vyhubily většinu lidstva, střetnete se s bestií z labyrintu, prozkoumáte záhadný umělý měsíc a odkryjete tajemství jednoho velmi vzdáleného masového hrobu. Po boku palubního kněze navštívíte Saturnův měsíc Titan a s Plukovníkem Kruzelem se vylodíte na mýty opředené planetě 808.

Pavel Fritz nás zkrátka na stránkách své povídkové sbírku vůbec nešetří a servíruje nám jeden skvělý kousek za druhým. Žádný pravověrný fanoušek science fiction by si tak tento kousek rozhodně neměl nechat utéct. Autor se totiž nesnaží za každou cenu svézt na popularitě aktuálních trendů, ale vydává se svou vlastní cestou, v níž mnohdy vzdává hold velikánům tohoto žánru.

Jedním z mála ústupků a to ještě opravdu relativních je fakt, že Pavel Fritz myslel i na něžnější pohlaví. Ač to v celkovém kontextu může znít lehce nepatřičně i na lásku pod hvězdami zde nakonec dojde. Žánr je však pevně daný a tak počítejte s tím, že nakonec nemusí být vše tak jak vypadá, nebo snad ano? O tom už se budete muset přesvědčit sami.

Já osobně se musím Pavlu Fritzovi poklonit. Po opravdu dlouhé době se mi totiž díky němu dostala do rukou povídková sbírka, ke které bych neměl miliardu výhrad a která netrpí typickými problémy antologií.Fritzovi se zkrátka a dobře podařil vytvořit opravdu jedinečný kousek, který musí každý pravověrný fanoušek kvalitní science fiction náležitě ocenit. Pokud mezi ně patříte i vy rozhodně si Studené světlo hvězd nenechte uniknout. Mohli byste totiž opravdu litovat… 

PAVEL FRITZ – STUDENÉ SVĚTLO HVĚZD
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2021
STRAN: 520
ISBN: 978-80-278-0016-2

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..