Samantha Shannonová – Kostičas

3
Příběh začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka“ či „posel“ — je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…

…………………………………………………………….

Nakladatelsvtí Host je známo svou jedinečnou péčí a skvělým výběrem knih, které pro vydání vybírá. Tentokrát se rozhodli zabrousit do pro ně neprobádaných vod žánru young adult. Ano i Host tomuto trendu podlehl, ovšem pustil se do toho se svou precizností a vybral pro čtenáře opravdu výjimečný kousek od výjimečné autorky, která je zahraničními recenzenty označována za novou J. K. Rowlingovou.

imagesSamantha Shannonová je další velmi mladou, ovšem nadanou, autorkou, kterou učarovalo kouzlo fantastických příběhů. Se svými prvními pokusy začala již v patnácti letech a Kostičas je jejím prvním publikovaným románem. Zároveň se jedná o první knihu z plánované sedmidílné série. Kniha se ihned po vydání ocitla na předních příčkách žebříčků a patří mezi naprosté bestsellery. V tuto chvíli se překládá do pětadvaceti jazyků a uvažuje se i o filmové adaptaci, pro kterou vlastní práva 20th Century Fox. Letos na podzim navíc vychází druhý díl série pod názvem The Mime Order.

Tato mladá autorka má s J. K. Rowlingovou společných hned několik věcí. Obě pocházejí ze Spojeného království. Obě jejich série mají, popřípadě budou mít, sedm dílů a obě vydává britské nakladatelství Bloomsbury. Náhoda? Možná, jedno je každopádně jisté, toto nakladatelství má skvělý čich na talenty, mezi které Samantha bezpochyby patří. Přesto bych se raději srovnání Kostičasu s Harry Potterem vyhnul. Je možné, že dosáhne stejné slávy jako chlapec, který přežil, ale to ukáže až čas.

10259970_10152101213671409_5592959357051743052_n

Je rok 2059 a svět jak jej známe dnes neexistuje. Většina velkých měst v čele s Londýnem je pod nadvládou Scionu. Společenství, které stíhá všechny, kteří se nějak odlišují. Vidoucí, lidé kteří mají nadpřirozené schopnosti, jsou v této nevítaní a tak musí žít v ilegalitě, jinak je čeká přinejlepším vězení v proslulém londýnském Toweru.

10320546_10152104495421409_5727067989732988996_nMezi tyto zvláštně nadané lidi patří i hlavní hrdinka knihy Kostičas Paige Mahoneyová. Paige je krajinochodec, velmi vzácný druh vidoucího, který se díky svým schopnostem dokáže vnořit do myslí jiných lidí. Na první pohled se snaží žít normální život coby obsluha kyslíkového baru, ovšem jako vidoucí páchá zločin již jen tím, že dýchá. Proto, žije také druhý tajný život v podsvětí londýnského Scionu. Zločinecký gang je její druhá rodina a Paige si již zvykla pohybovat se na hraně zákona. Vše se ovšem jednoho dne změní a Paige se převrátí dosavadní život naruby…

Autorky vytvořila i přes svůj poměrně mladý věk fascinující svět, který je vykreslený do nejmenších detailů. Ti čtenáři, kteří rádi hledají chybky a skulinky ve fungování světa budou mít zde opravdu velký problém cokoliv najít. Je až s podivem, že autorce je teprve 22 let a Kostičas je její prvotina, takto propracovaný svět kolikrát marně hledáme u daleko ostřílenějších kolegů, než je právě Samantha. A právě tato deviza může z počátku některým čtenářům dělat malinko problémy, protože autorka zahrne čtenáře opravdu velkým množstvím informací, které vás spíše mohou dezorientovat než uvést do děje. Na druhou stranu bez nich se neobejdeme a v pozdějších částech bychom marně pátrali, co že tím autorka chtěla říct.

Na první pohled působí jako klasická dystopie, kterých nalezneme v knihkupectvích poslední dobou opravdu hodně. Není to ovšem tak jednoduché, Kostičas je takovým chameleonem, který vyniká v mnoha směrech. Kromě klasické dystopie zde nalezneme prvky ze steampunku, cyberpunku a urban fantasy. A nutno podotknout, že v kombinaci světa, jak ho autorka vytvořila, včetně všech postav a historie, zde tento mix funguje opravdu na jedničku.

Je vidět, že má Samantha dar od Boha a nebojí se ho použít. Pokud jste vyrůstali na příbězích Harryho Pottera, možná právě v Kostičase naleznete jeho pokračovatele. Protože tam kde Harry skončil, Kostičas začíná. Nečekejte tedy žádnou pohádku, jako tomu bylo u prvních dílů malého čaroděje, ale napínavý příběh plný akce, napětí a také trochu té lásky, aby si i něžnější pohlaví přišlo na své. Samantha Shannonová má našlápnuto k řádnému úspěchu a bude velmi zajímavé sledovat, jak se s rostoucí popularitou vypořádá a zda ustojí tlak stejně dobře jako J. K. Rowlingová.

 Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….


polaroid-photo-avatar-psdSamantha Shannonová (1991) se narodila a vyrostla v Západním Londýně. Vystudovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordské univerzitě. Psát začala v patnácti letech a Kostičas je jejím prvním publikovaným románem. Zároveň jde o první knihu z plánované sedmidílné série, již vydává britské nakladatelství Bloomsbury. Mladé autorce se záhy začalo přezdívat „nová Rowlingová“. Kniha ihned po vydání obsadila přední příčky žebříčku bestsellerů deníku The New York Times, překládá se do pětadvaceti jazyků. Filmová práva na adaptaci románu vlastní společnost 20th Century Fox. V říjnu 2014 vyjde druhý díl série nazvaný The Mime Order.
 
 
 
  

wordpress hodnoceni

Zdroje obrázků: zdezde, zde
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

3 komentáře

  1. Ahoj, založil jsem na FB skupinu čtenářů Bone Season v ČR. Je to už nějaký pátek, co kniha v ČR vyšla, předminulý týden se ale na anglickém trhu objevil druhý díl a tak bych si chtěl zkrátit čekání diskuzemi o sérii s dalšími čtenáři. Na FB jsem žádnou takovou českou skupinu nenašel, což je podle mě škoda…. V seznamu mých přátel nemám nikoho, kdo by Kostičas četl, tak píšu i sem…. Proč nezačít o světě Scionu diskutovat i česky…. 🙂 Celkem by mě zajímalo, kolik fanoušků by se našlo. Věřím, že jsou i mnozí, kteří jsou sérií infikováni víc než já… a měli by k tématu jistě dobré příspěvky. Možná by stálo za to, kdyby i někdo překládal blog Samanthy Shannon. (http://samantha-shannon.blogspot.cz/). Jsem zvědavý, pod jakým názvem vyjde druhý díl česky a jestli si udrží kvalitu knihy č.1.

    Skupinu jsem nastavil jako veřejnou, připojit se může tedy kdokoli.

    https://www.facebook.com/groups/1547496212195430/

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..