S. J. Bolton – Temné říční proudy

0

 

ANOTACE:
Mladá policistka Lacey Flintová si je velmi dobře vědoma, jak může být Temže nebezpečná – přesto na řece bydlí, pracuje a navzdory všem varováním v ní i plave. Podařilo se jí zotavit z traumat uplynulých měsíců a snad poprvé v životě má pocit, že by mohla být šťastná. Mýlí se.

Za horkého letního dne zahlédne na vodě mrtvé tělo. Lacey slouží u námořní jednotky Metropolitní policie, a proto ví, kolik tragických úmrtí má řeka na svědomí. Všechny instinkty jí ale napovídají, že tento případ je jiný. Kdo byla ta žena a proč je pečlivě zahalena do bílého pohřebního roucha? Proč má Lacey neodbytný pocit, že komusi záleželo na tom, aby mrtvou ženu spatřila? Nalhává si to, anebo někdo opravdu slídí kolem jejího hausbótu?

Inspektorka Dana Tullochová by to nikdy nepřiznala, ale pro záhadnou Lacey má slabost, i když se jí neustále vměšuje do vyšetřování toho podivného případu utonulé ženy. Dobře ví, jakým peklem si bývalá kolegyně prošla, a tak jí jen velmi nerada informuje o hrozícím nebezpečí. Ale Lacey už tuší, vlastně ví, že kolem její lodi se pohybuje vrah a nechává jí dárky, které by raději nikdy nedostala…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už za pár dní, konkrétně 26. června, se chystá do České republiky spisovatelka Sharon J. Bolton, nositelka nejprestižnější žánrové ceny Dagger in the Library. Při této příležitosti se chystá nakladatelství DOMINO vydat v českém překladu již její šestou knihu. Nejnovějším přírůstkem do sbírky tak bude již čtvrté pokračování série s Lacey Flintovou, jenž vychází s podtitulem Temné říční proudy.

Tato britská spisovatelka rozhodně není na českém trhu žádným nováčkem. A i když se Sharon Bolton může pyšnit celou řadou ocenění, nemá to na našem malém trhu zrovna jednoduché. Jak se však zdá, možná se blýská na lepší časy. Vděčit za to může právě sérii s Lacey Flintovou, která jí získala mezinárodní věhlas. Tato mladá policistka si postupně nachází cestu i k českým čtenářům a její série tak získává na čím dál větší oblibě. Dokáže však svému jménu dostát nekorunovaná královna britského noir románu i ve svém nejnovějším počinu?

Po všech traumatech, kterými si Lacey Flintová musela projít coby detektiv kriminální policie, se rozhodla se vším praštit. Svou zářnou budoucnost a kariéru uložila k ledu a začíná znovu od pík,y jako obyčejný konstábl u námořní jednotky Metropolitní policie, kde si snad konečně užije trochu klidu. Tu jí ostatně poskytuje i hausbót na Temži, ve kterém momentálně žije a především pak samotná řeka, v níž si užívá své každodenní plavání. Temže však může být i velmi nebezpečná, o čemž se Lacey i sama jednoho dne přesvědčí, když v ní narazí na tělo mrtvé dívky zabalené v podivném rubáši. Mladá policistka samozřejmě ví kolik má řeka na svědomí tragických úmrtí. S touto dívkou je to však jiné a Lacey čím dál více sžírá pocit, že tato mrtvá byla určená přímo pro ní…

U detektivních sérií je už vcelku dobrým zvykem, že každá kniha obsahuje, jednak nějaký uzavřený případ, kterému se v dané knize věnujeme a druhak i dějovou linii, která se line napříč celou sérií. U Lacey Flint tomu není jinak. Pokud jste tedy žádnou z předchozích knih s touto hrdinkou nečetli, připravte se na to, že vám řada detailů, především z osobního života samotné hrdinky, bude unikat. Když však odhlédneme od těchto detailů, dá se kniha číst vcelku dobře i jako solitér. Pokud jste se tedy až doposud S. J. Bolton vyhýbali, nic nebrání tomu to s ní zkusit.

Již v předchozích knihách dokázala tato autorka zaujmout zajímavým příběhem, dobře vystavěnou zápletkou a v neposlední řadě i samotnými postavami, kdy právě Lacey Flint hraje prim. Vzhledem k celkovému pojetí a hlavní hrdince je patrné směřování této série spíše na ženy. Naštěstí není toto zaměření nikterak extrémně vyhrocené a tak si zde na své přijdou i zástupci silnějšího pohlaví.

Boltonová skvěle pracuje se svými postavami a rozhodně je nikterak nešetří. Zároveň se jí vcelku originálním a hlavně uvěřitelným způsobem podařilo zapracovat do celého konceptu prostředí okolo největší britské řeky. Ostatně celý motiv vody hraje v tomto příběhu velice důležitou roli. Více však prozrazovat již nebudu abych vás neochudil o určitá překvapení. Autorka se bohužel nevyvarovala i nějaké té chybky. V jejím případě občas až moc tlačí na pilu a nechává se doslova unést svými nápady. Bohužel se díky tomu příběh v určitých chvílích stává lehce nevyvážený a ztrácí na své uvěřitelnosti. A pak je zde ještě samotný konec knihy, ale to již nechám plně ve vaší kompetenci. Naštěstí to zachraňují skvělé nápady a celá řada zajímavých zvratů, které si S. J. Bolton pro čtenáře připravila.

Temné říční proudy nabízí vcelku zajímavý příběh, který sice dokáže zaujmout, největším lákadlem této knihy je však prostředí, atmosféra a v neposlední řadě i samotné charaktery. S. J. Bolton tak fanoušky rozhodně nezklame ani ve svém nejnovějším počinu. Takřka pět set stránek uplyne jako nic a budete chtít okamžitě další… Rozhodně se tedy vyplatí dát této autorce alespoň šanci, obzvláště když budeme mít jedinečnou možnost si nechat její díla osobně podepsat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..