K. Smolíková & Jiří W. Procházka – Tajná dvojka: Případ ztraceného koně

0

 

ANOTACE:
Letní prázdniny Artura a Báry nabraly nečekaný směr, když kamarádi vyslyšeli prosbu Bářina strýce, aby za ním urychleně přijeli. Z bývalého statku strýc vybudoval vyhlášenou stáj. Kromě svých koní zde poskytuje ustájení i pro koně jiných majitelů. Dokonce si ho vybrala slavná kaskadérka, aby se zde přes léto postaral o filmovou hvězdu, mohutného kladrubského vraníka. Jenže kůň zmizel.
Tajná dvojka A + B i se psem Šerlokem se okamžitě ujímá případu. Dokážou vypátrat koně dřív, než bude nutné nahlásit zmizení policii? Kdo by mohl mít zájem ukrást tak speciální zvíře?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Autorskou a partnerskou dvojici Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková asi netřeba moc představovat. Jejich záběr je skutečně široký a kromě svých vlastních autorských počinů spolupracují i společných projektech. Kromě klasické detektivky (Mrtvá šelma) se zaměřují především na tvorbu pro děti a mládež. Do jejich portfolia tak patří i velice zajímavá detektivní/špionská série Tajná dvojka A + B. Ta se po menších odkladech a změně nakladatelského domu nedávno dočkala již čtvrtého dílů, ve kterém se s Arturem a Bárou vydáme po stopách ztraceného koně.

Ačkoliv měl Tajnou dvojku ve svém portfoliu původně Fragment, po třech vydaných knihách se oblíbená trojice hlavních hrdinů Bára, Artur a jejich čtyřnohý kamarád Šerlok přesouvá pod hlavičku nakladatelství Portál. Z názvu série tak vypadlo A + B a zůstáváme pouze u označení Tajná dvojka. Naštěstí je toto jediná změna, které se čtenáři u čtvrtého pokračování dočkali a tak nic nebrání tomu, aby se opět naplno ponořili do napínavého dobrodružství, plného hádanek a moderních technologií i špionských udělátek.

Ty zde navíc nejsou nikterak prvoplánové. Ale ve spojení se zajímavým dobrodružným příběhem, který je vždy okořeněn nějakou tou detektivní zápletkou, tvoří velice zajímavý mix, který dokáže oslovit nejednoho čtenáře. Ostatně právě tyto prvky jsou pomyslným kořením celé série a dodávají jí na atraktivitě i v dnešní přetechnizované době. Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková jdou zkrátka s dobou a moc dobře vědí co na malé čtenáře platí.

V tomto ohledu se ani aktuální novinka rozhodně nikterak neodlišuje. A tak se po dobrodružství mezi dinosaury, kouzelnickém představení a velkolepé historické bitvě v duchu napoleonských válek vydává Artur s Bárou užít si letní prázdniny u Bářina strýce mezi koňmi. Shodou okolností zde právě probíhá natáčení jednoho filmu, což naše dvojice uvítá s nemalým nadšením.

Nebyla by to však správná detektivní, potažmo špionská série, kdyby se něco nezvrtlo. Vcelku záhy se tak ukazuje, že se někdo snaží celé natáčení všemožným způsobem zmařit. To je ideální chvíle pro Tajnou dvojku, která se okamžitě ujímá případu. Před Arturem a Bárou tak stojí další nová výzva, při které se budou snažit tento zapeklitý případ dovést až do zdárného konce a zachránit tak celé natáčení…

Stejně jako u předchozích dílů série se i u Případu ztraceného koně vejdeme do nějakých 150 stránek, včetně bohatých ilustrací komiksového kreslíře Viktora Svobody. Rozsah knihy tedy není kdo ví jak dlouhý, avšak zajímavý děj, atraktivní kulisy a v neposlední řadě sympatická dvojice hlavních hrdinů to plně vynahrazuje. Když k tomu přidáme i tradiční rébusy, které tuto sérii doprovázejí, není moc důvodů proč nad novým dílem této povedené série váhat.

Kláře Smolíkové a Jiřímu W. Procházkovi dětské knihy evidentně jdou a jejich plodná spolupráce tak nese kýžené ovoce. I na počtvrté se tak autorům podařilo připravit svěží detektivní příběh okořeněný moderními vychytávkami pro malé agenty, jenž lze doporučit takřka všem, kteří touží zažít trochu toho dobrodružství a nebojí se postavit čelem každé větší, či menší výzvě.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..