Robert Fabian – Mariňáci

1
ANOTACE:

Příběh ze vzdálené, nepříliš šťastné budoucnosti lidstva. Sledujeme osudy vojenské jednotky, zvané podle svých dávných předchůdců tradičně mariňáci-námořní pěchota. 37 mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, s prvotřídním výcvikem, jaký se dostane málokomu.
Přesto se ocitnou v situaci, kde jejich schopnosti nemusí stačit …

Kultovní román a bible české military sci-fi od Roberta Fabiana v podání Zdeňka Velena

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Vydavatelství Walker & Volf je známé především díky svým audioadaptacím, dnes již kultovních příběhů  české fantastiky. Po pár odbočkách mimo tento žánr (Mrtvá šelma, Advokát a jeho Pán, se však vrací s plnou silou a po Asfaltu přináší svým fanouškům další jedinečný kousek, nad kterým budou především příznivci military sci-fi doslova chrochtat blahem.

CD-ArtAsi už správně tušíte, že řeč bude tentokrát o již legendárních Mariňácích Roberta Fabiana. A ačkoliv se u Fabiana stejně, jako například u Františka Kotlety, vznáší nad jeho pravou identitou velký otazník, fanouškům toto rozhodně nevadí a autor se díky této knize nesmazatelně zapsal do podvědomí všech nadšenců tohoto žánru. Není proto divu, že se Walker & Volf rozhodli sáhnout právě po tomto dílku.

Ačkoliv Mariňáci spatřili světlo světa ještě před veletrhem Svět knihy 2015, zakončení tohoto skvělého vesmírného dobrodružství se posluchači dočkali až o měsíc později. Jelikož kniha rozhodně nepatří k nejútlejším, vydavatel se ji rozhodl, stejně jako předtím Asfalt, rozdělit na dvě části.  Na fanoušky tak čeká více než 17 hodin opravdu napínavého poslechu.

CD-Art2Pokud sledujete produkci tohoto vydavatelství pravidelně, určitě si vzpomenete na povídku Palubní střelec, která byla právě takovou malou ochutnávkou před samotnými Mariňáky. Obě tyto audioknihy navíc načetl jeden muž a to Zdeněk Velen. Divadelní a televizní herec, se kterým se v současné době můžeme setkat ve Středočeském divadle v Kladně, v Divadle v Celetné, v Divadle Komedie, nebo Švandově divadle na Smíchově.

Už samotný název audioknihy z velké části napovídá, okolo čeho se bude samotný děj točit. Sledujeme v něm osudy jedné vojenské jednotky, která se po náročném cvičení na Marsu těší na zaslouženou dovolenou. Jak to však bývá, nic není jednoduché a tak se třicet sedm mužů s nejlepší možnou výzbrojí a výstrojí, dočká místo odpočinku vyslání na další misi. Tentokrát se však nemá jednat o nic složitého, mají pouze zkontrolovat vědeckou stanici, která přestala komunikovat s centrálou. Nezbývá než se vydat na cestu…to ovšem ještě netuší, co na ně na vzdálené planetce čeká…

fabian-marinaci1Mariňáci nabízejí svým fanouškům to nejlepší,  co u nás můžete v žánru military sci-fi nalézt. Navíc už podle zaměření je jasné, o co zde půjde především. Boje, přestřelky, zbraně, krev, toho všeho si posluchači užijí opravdu dosyta. Ovšem tím opravdovým lákadlem této knihy je její atmosféra. Ta nejednomu milovníkovi sci-fi připomene nesmrtelnou Hvězdnou pěchotu, nebo fenomenální Vetřelce. Nejednou se tak přistihnete se zatajeným dechem, kdy budete napjatě očekávat následující události.

Za tento fakt můžeme poděkovat nejen autorovi, který tak skvěle celý příběh napsal, ale především Zdeňku Velenovi, který k jejímu načtení přistoupil opravdu s citem a dodal jí tak potřebnou hloubku. Na jeho charakteristický chraplák si opravdu vcelku rychle zvyknete a poté si již můžete naplno vychutnat samotný poslech. Zdeněk Velen se tak může směle zařadit mezi Jiřího Klema, Otakara Brouska ml., či Ludvíka Krále – fenomenální narátory, kteří pro Walkera & Volfa načetli některé jejich předchozí kousky.

Jak je již vcelku dobrým zvykem, nesmí chybět samozřejmě ani hudební doprovod, jenž  podkresluje celkový dojem ze samotné knihy. Je správně dramatický, avšak nestrhává na sebe zbytečnou pozornost, což je rozhodně dobře. W & V šli však tentokrát ještě o krůček dál. Posluchači se tak mohou těšit i na další zvukové efekty, jakými je například zkreslený zvuk ve chvíli, kdy jednotlivý mariňáci mluví do vysílačky. Konkrétně tento efekt je hodně povedený a dodává knize řádný šmrnc.

audiokniha-marinaci-robert-fabian-cs

Obě části jsou rozděleni do devíti, potažmo deseti kapitol. Ty samozřejmě odpovídají i jednotlivým souborům, do kterých jsou audioknihy upravené. Toto rozdělení je vcelku logické, ovšem pro některé posluchače může nastat problém, obzvláště ve chvíli, kdy audioknihy neposlouchají přes nativní aplikace některého z digitálních prodejců. Protože délka jednotlivých kapitol z tohoto dílka rozhodně nedělá ideálního společníka na kratší cesty. Možná by tak stálo zauvažovat nad tím, zda příště nerozdělit takto dlouhé audioknihy na menší části. Tento fakt je však pouze malým rýpnutím a ve výsledku na kvalitu a hodnocení audioknihy nemá prakticky žádný vliv.

Mariňáci jsou tedy dalším výborným kouskem z tohoto osobitého audiovydavatelství a rozhodně jim ostudu neudělá. Navíc je spolu s Asfaltem a Hvězdnými honáky prakticky nutností pro každého příznivce audioknih a fantastiky. Nezbývá tedy než čekat s jakou perlou z českých luhů a hájů, se Walker & Volf vytasí příště.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.