Gillian Flynn – Zmizelá

0

Je-li žena zavražděna, nejpravděpodobnějším viníkem bývá zpravidla manžel. Jenže, co když dotyčná dáma prostě zmizela? Opuštěný byt vykazuje známky násilí, při důkladnějším ohledání však zanechané stopy nedávají valný smysl. Amy Dunnová se náhle ztratila v den pátého výročí své svatby a od té doby se pohřešuje. Její muž Nick zmizení nahlásí a nastalou situaci popisuje ze svého pohledu. Jeho perspektiva se střídá s kapitolami z Amyina deníku, které líčí vztah dvojice ode dne jejich seznámení. A jak se ukazuje, sympaťák Nick sice tvrdí, že své choti nic neudělal, jenže jejich manželství zřejmě nebylo tak idylické, jak se na první pohled zdálo. 
První ránu šťastnému soužití zasadila finanční krize, která páreček publicistů připravila o práci. Přesun z dynamického New Yorku do ospalého městečka v Missoury pak zcela změnil jejich životní role. Ale dá se oběma vypravěčům zaměřeným na vlastní subjektivní prožívání věřit? Vždyť Nickova vlastní sestra o něm prý kdysi prohlásila: „Ty bys doslova lhal, podváděl, kradl a… klidně i vraždil, sakra, jen abys lidi přesvědčil, že seš hodnej kluk.“ A co Amy – vystudovaná psycholožka a autorka časopisových kvízů, živoucí předloha dětské hrdinky literární série pro mládež Úžasná Amy. Není její život hádankou podobnou těm, které dřív připravovala pro čtenářky ženských magazínů? 

 ……………………………………………………………..

Bestsellerová autorka Gillian Flynnová si již i u nás vydobyla své místo na výslunní. Její napínavé thrillery si oblíbilo velké množství čtenářů a není proto divu, že si její knihy Zmizelá všimlo i ambiciozní audio vydavatelství OneHotBook, které se rozhodlo přinést posluchačům tento jedinečný kousek také v audio podobě. Hlavních postav se ujali ostřílení Jan Zadražil a Jana Stryková, kteří tvoří zajímavé duo, které rozhodně stojí za poslech.
10253854_286312268210738_3244734870294885562_nGillian Flynnová již od mala trpěla zvláštní oblibou pro hororové a krvavé příběhy. Sama o sobě tvrdí, že byla podivné dítě a jak se zdá, obliba v děsu a krvi u ní přetrvala až do dospělosti. O tom se můžeme sami přesvědčit v jejích knihách. Břitký a místy dost naturalistický styl psaní je pro tuto autorku typický, stejně jako schopnost zvedat čtenářům hladinu adrenalinu v krvi. Zmizelá je jejím třetím románem a patří mezi to nejlepší a nejzajímavější co můžeme na trhu najít. Není proto divu, že je skvěle přijímán kritikou i samotnými čtenáři. Navíc se na letošní podzim chystá do kin i stejnojmenná adaptace tohoto románu, za kterým stojí režisér David Fincher.
Když se Nick Dunne vrací jednoho osudného dne domů, nenachází zde milující ženu, která na něj čeká s otevřenou náručí, ale pouze byt převrácený na ruby a spoustu otázek. Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby, bez jakýchkoliv stop nebo náznaků. Odešla sama, byla unesena, nebo ji někdo zavraždil? Na tyto a další otázky se snaží přijít tým vyšetřovatelů, který se ovšem nemá moc čeho chytit a když už, tak jediné stopy vedou k Nickovi. Ten ovšem vinu za zmizení své ženy popírá. Kde je tedy pravda?
1238277_286331468208818_1670007584786101809_nAutorka vypráví příběh z pohledu dvou hlavních postav, manželů Dunnových. Zatímco v jedné části se zoufalý manžel Nick Dunne se snaží vyrovnat se zmizením své ženy a obviňováním z její smrti, v části druhé přichází na scénu sama Amy Elliotová Dunnová, která prostřednictvím deníkových zápisů sděluje co se dělo před jejím zmizením. Obě tyto části jsou prošpikované zajímavými zvraty a všudypřítomným napětím, které umí autorka skvěle nadávkovat. Díky tomu si příběh drží skvělé tempo a udrží si vaši pozornost až do samého konce.
A právě toto rozvrstvení příběhu z pohledu dvou postav přímo vybízí k vytvoření vícehlasé audioknihy. Režisérka Jitka Škápíková si toho samozřejmě byla vědoma a tak využila tyto dvě linie naplno. Do hlavních rolí obsadila interprety, se kterými jsme se již u OneHotBook mohli setkat. Na Janu Strykovou, která ztvárňuje Amy, a Jana Zadražila, který má pro změnu na svědomí jejího manžela Nicka Dunna, narazíme například v opusu Atlas mraků, zatím asi nejrozsáhlejší audioknize z tohoto vydavatelství.
Nutno říci, že oba si vedou ve Zmizelé opravdu na výbornou. Skvělá práce s hlasem a intonací dotváří celkovou atmosféru příběhu, kterou podtrhuje neméně důležitá finální úprava audioknihy. Protože byť si většina posluchačů vybírá především podle proslulosti autora či titulu, teprve až skvělé provedení nahrávky dokáže posluchače opravdu zaujmout a přimět ho k dalšímu poslechu. A právě na tento aspekt mohou být ve OneHotBook opravdu pyšní. Tradičně výborná úprava audioknihy, podtrhuje celkový zážitek z příběhu, který na posluchače čeká.

Ve Zmizelé tomu není jinak. Celkově výborná kompozice dotažená do nejmenších detailů, tak dává posluchačům jedinečný zážitek, který opravdu stojí za poslech. OneHotBook se navíc pyšní tím, že se vždy snaží původní předloze přidat něco navíc. A to si myslím, že se ve Zmizelé opravdu povedlo. Díky tomu zde máme další skvělý kousek, který dokáže zpříjemnit nejednu cestu do práce, nebo do školy.
Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
Objednávat můžete například zde

 ……………………………………………………………..

Gillian Flynnová je americká spisovatelka a bývalá televizní kritička pro Entertainment Weekly.
Je autorkou tří thrillerů publikovaných v osmadvaceti jazycích: Ostré předměty (Sharp Objects) získaly CWA New Blood Dagger Award a byly nominovány na Edgar Award za nejlepší debutující román roku 2006, Temné kouty (Dark Places) vyhlásil časopis Publishers Weekly nejlepší knihou roku 2009 a Zmizelá (Gone Girl), jež vyšla v létě 2012, se do počátku následujícího roku udržela mezi trojicí nejprodávanějších knih podle listu The New York Times. Gillian Flynnová žije v Chicagu s manželem a synem.
wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..