Pustina – desková hra

2

Postapokalyptická tématika je evidentně stále v kurzu a můžeme na ni narazit prakticky všude. Od knih, komiksů, videoher, či filmů a seriálů, až po deskové hry. Neradostná budoucnost lidstva a boj o přežití zkrátka táhne a tak se s podobně zaměřenými kousky budeme setkávat i dále, o tom ostatně svědčí i ediční plány českých vydavatelů. O jeden z posledních “postapo” kousků se loni přičinilo i Albi, jenž na náš trh uvedlo povedenou Pustinu, která se v tvrdé konkurenci rozhodně neztratí.

Pozornější fanoušci deskových her mohli Pustinu zaregistrovat již v Kickstarterové kampani, kde se na ni její tvůrce Gregory Oliver snažil získat dostatek prostředků právě od fanoušků. Jak vidno kampaň byla úspěšná a tak nic nebránilo tomu aby Pustina skutečně vyšla. Toho si všimlo i české Albi, jenž pro český trh obstaralo kompletní lokalizovanou verzi, této zajímavé deskové hry, která v sobě ukrývá to nejlepší z „eura“ a „ameritrashe“, to jest působivý vizuál i propracovanou herní mechaniku, která příliš nevsází na náhodu.

První věcí, která vás již při pohledu na samotnou hru zaujme je bezesporu povedená grafická stránka hry Tu obstaral jeden z nejnadanějších ilustrátorů, kteří se v tomto oboru pohybují – Miguel Coimbra. Právě díky jeho ilustracím získává Pustina neopakovatelné kouzlo a je na ni doslova radost pohledět. Grafika a povedené ilustrace však ještě zábavnou hru nedělají a o to jde o deskovek především. Naštěstí v tomto ohledu Pustina rozhodně nijak neztrácí. O herních mechanikách však až za chvíli. Nyní je čas nahlédnout do samotného boxu na to, co ukrývají jeho útroby.

Krabice je skutečně nabitá k prasknutí a na své si přijdou především příznivci vyloupávání kartonových komponent. Kromě herního plánu, 16 dřevěných figurek, 4 desek úkrytů, desky Konvoje, 12 karet událostí a 10 karet vůdců zde najdeme pořádnou nálož kartonových žetonů, které v této hře hrají prim. Ostatně posuďte sami – 100 žetonů přeživších, 210 žetonů surovin, 4 žetony radioaktivity, 30 žetonů kořisti, 20 žetonů prohledávání, 40 žetonů vybavení, 50 žetonů místností, žeton mořských řas a žeton začínajícího hráče. To už je pořádná nálož komponent se kterými bychom si měli nějakou dobu vystačit.

K celkovému zpracování hry tak prakticky nemůžeme mít výhrady. Vše je nádherně malováno a je na kvalitním pevném kartonu, který zajistí trvanlivost jednotlivých komponent. Snad jen hrací desky úkrytů mohli mít pevnější podklad, v tomto případě jej tvoří prakticky klasická čtvrtka. Při manipulaci s nimi je tak potřeba být opatrnější, aby se zbytečně neponičili. Na druhou stranu Pustina je hra především pro dospělé hráče a u nich se určitá opatrnost relativně předpokládá.

Někteří hráči si pak mohou povzdechnout, že v jinak perfektně graficky zpracované hře nenajdeme plastové figurky, které se pomalu ale jistě stávají běžnou součástí “větších” her. Na druhou stranu si je potřeba uvědomit, že Pustina má blíže ke klasickým evropským titulům, u kterých vévodí dřevěné figurky, jaké můžeme znát například z Carcassone. Navíc by figurky zabraly nemalý prostor v krabici, kterého je zde už tak pomálu. Dost už však o zpracování podívejme se na samotnou hru.

Základní principy Pustiny jsou relativně jednoduché a rozhodně nebudete potřebovat moc času k jejich pochopení. Cílem hry je vcelku pochopitelně přežití s co nejmenší ztrátou “hvězdiček” jedině tak máte šanci, že si vás Konvoj po šesti odehraných kolech všimne a zachrání vás. Do té doby však musíte “zvelebovat” svůj úkryt, nepodlehnout zvyšující se radioaktivitě a především pak sehnat dostatek zásob pro vaše přeživší. Zásob je však zoufale málo a těch, kteří je potřebují zase příliš mnoho. O tom se ostatně budete přesvědčovat opravdu velmi často, hra vám tak nedá jen tak něco zadarmo a vy budete muset hodně taktizovat, co pro vás je, či není výhodné.

V každém herním kole je dostupný pouze omezený počet surovin, který na té či oné lokaci můžete získat. Ty navíc nejsou dostupné úplně všude. Například vodu získáte pouze u přehrady a to jen v případě, že máte u sebe dostatek mikročipů, které jsou potřeba k jejímu přefiltorvání. Ty najdete zase jen v zábavním parku a tak dále. Pustina je tak hodně o taktice. V každém kole máte dostupné čtyři figurky s určitým počtem akcí (3,4,5) které u něj můžete využít. Každý panáček navíc může postoupit pouze o 1-2 pole než začne využívat své akce. Navíc jsou zde stále vaši soupeři, kteří vám mohou vytoužené suroviny doslova vyfouknout před nosem, potažmo vás o ně oloupit.

Aby toho nebylo málo, na konci každého kole se vám zkazí veškeré syrové maso a prakticky všechna voda, zůstanou jen konzervy. Další den tak začíná opět plný frustrace co získat dřív, aby jste zajistili přežití osádky svého úkrytu. Přeživší vás sice  uchrání od všudypřítomné radioaktivity, ale lidé však chtějí jíst a pít. A tím jsme zase na začátku. Pustina vám tak rozhodně nedá nic zadarmo. Sice není tak šíleně brutální, jako nedávný hit This War of Mine, procházku růžovou zahradou však rozhodně nečekejte. Protože co vám neznepříjemní samotná hra, dokáží dozajista vaši protihráči, kteří budou toužit vyhrát stejně jako vy.

A to stále ještě není vše. Celkový obrázek dokresluje celá řada detailů, které ještě více podtrhují už tak neutěšený obrázek postapokalyptické budoucnosti lidstva. Pokud se vám přeci jen podaří přežít relativně bez úhony až do šestého kola, což by mělo být plus mínus šedesát minut herního času, přichází čas na sčítání vítězných bodů a vyhodnocení celkového vítěze.

Pustina je skutečně příjemným překvapením, které nabízí 2-4 hráčům opravdu pořádnou porci zábavy, beznaděje a zoufalství v honbě za tím málem surovin, které ještě zbývají. Hře se prakticky nedá ani moc co vytknout. Snad jen lepší (silnější karton) zpracování karet úkrytů a možná nějaké slušivé figurky, jako tomu bylo u Kickstarter verze. Pustina se už v tak nabité konkurenci, která loni vyšla, rozhodně neztratí. Ostatně na začátku roku získala Pustina ocenění  Le prix Expert du public na festivalu v Rouenu. Hráčům se tedy evidentně líbí a my tak můžeme kvitovat s povděkem, že nám ji Albi přineslo i v kompletní české verzi.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Hra vypadá dobře, ale mě spíš mě zajímalo, zda to bude pro synátora. Bohužel, moc součástek a hra pro něj bude nejspíš složitá, ale vypadá vážně dobře a taky ta cena. 😀 Super napsáno, je chyba, že jsem k tobě dlouho nezabloudila, přicházela jsem o dost. 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..