Pohádkáři – desková hra

0

Závěr roku byl již tradičně vydatný a čeští vydavatelé na nás vychrlili celou hromadu zajímavých titulů. Nyní však nastal čas podívat se kupředu, jelikož ani deskoherní trh nespí a začínají se objevovat první letošní vlaštovky. Jednou z nich je i velice zajímavá novinka zaměřená na ty nejmenší. Na náš trh ji přináší společnost ADC Blackfire pod poeticky znějícím názvem Pohádkáři…

Tento kousek zaujme především všechny ty, kteří chtějí ve svých dětech povzbudit fantazii a výřečnost. Hra je určena pro 2 až 6 hráčů s doporučeným věkem od 5 let s tím, že jedna partie vám zabere maximálně 30 minut. Počítejte však s tím, že od běžných her se Pohádkáři v mnohém liší, pokud bychom ji však měli přeci jen k nějaké hře přirovnat, tak bude mít pravděpodobně nejblíže k oblíbenému Dixitu. Na rozdíl od něj však míří opravdu na ty nejmenší a je upravena především pro hra hraní v rodině. Bez vaší asistence se tak vaše ratolesti u této hry pravděpodobně neobejdou. A vcelku záhy pochopíte proč.

V Pohádkářích dostáváte do ruky nepopsanou knihu příběhů, kterou budete v průběhu hry postupně zaplňovat a vytvářet tak jedinečné pohádkové příběhy. Kreativitě a fantazii se tak meze nekladou, avšak počítejte s tím, že Pohádkáři vás tak úplně za ruku nepovedou. Výsledný dojem z tohoto kousku tak bude velice záležet na tom, jak moc se vám podaří ponořit do vytváření nových pohádkových příběhů.

Abych vás však hned na začátku nevystrašil, tak vám přeci jen něco dají autoři do ruky. Konkrétně základní osu příběhu, hlavní postavy však do ní budete doplňovat vy. Díky tomu vzniknou jedinečné příběhy, které mají i díky relativně vysokému počtu karet s postavami zajištěnou poměrně slušnou variabilitu a znovuhratelnost.

Po pravidlové stránce se jedná o opravdu triviální hru, která neskrývá žádné záludnosti a její naučení vám zabere doslova pár minut. V tomto ohledu je jasně vidět, na koho jsou Pohádkáři primárně mířeni. Přeci jen, dítka jsou stvoření netrpělivá a jakékoliv zdržení vám neodpustí. V tomto ohledu však můžete být naprosto v klidu. Prakticky ihned po vybalení komponent, se totiž můžete pustit do “hry”.

Avšak, ještě než se podíváme na to, jak se Pohádkáři vlastně hrají, musím zmínit samotné komponenty, respektive celkový vzhled této hry. Grafická stránka totiž bude pravděpodobně jedním z největších lákadel tohoto kousku. Hrací karty mají na sobě, stejně jako již zmíněný Dixit, krásné ilustrace, které si vaše dítka bez pochyby oblíbí. Pozadu však nezůstávají ani ostatní části hry.

Kromě karet zde nechybí ani nezbytná pravidla, bodovací deska, hlasovací žetony, ale především pak pohádková kniha. Ostatně, už design samotné krabice ve vás bude evokovat dojem, že se vlastně nejedná o hru, ale knihu. A právě tu najdete i uvnitř krabice. Tato kniha je však speciální v tom, že neobsahuje žádné texty, ale kapsičky pro již zmíněné karty. Jejich postupným vkládáním nakonec vznikne příběh, který jste si sami vytvořili a můžete ho například dětem později přečíst celý před spaním. 

Hra jako taková, je opravdu jednoduchá. Stačí doprostřed stolu položit již zmíněnou knihu a pod ní bodovací stupnici. Následně každý hráč dostane 5 karet hrdinů a hlasovací žetony. Následně si vyberete příběh, který budete chtít hrát a můžete se rovnou pustit do hry. Vypravěč (nejčastěji rodič) následně přečte první příběhovou kartu a umístí ji na příslušné místo v knize. To samé udělá i s druhou kartou, po jejímž přečtení se do hry konečně zapojí všichni hráči. Každý z nich vybere ze svých pěti dostupných karet tajně jednoho hrdinu, kterého následně předá vypravěči. Ten karty zamíchá a vyloží na stůl. Následně všichni hráči hlasují pro hrdinu, který se do příběhu bude nejvíce hodit a stane se i jeho součástí. Za obdržené hlasy pro své hrdiny následně dostává každý z hráčů “vítězné body”.

A to je v podstatě vše. Každá hra probíhá v celkem pěti kolech, ve kterých budete obdobným způsobem hlasovat pro postavy, které se dostanou do příběhu a následně pak vytvoří celý pohádkový příběh. Podle předchozího popisu už asi tušíte, že Pohádkáři nejsou hrou, v pravém slova smyslu. A tak je k ní také potřeba přistupovat.

Spíše než o klasickou hru se tak jedná o velice zajímavé zpestření, pokud rádi svým dětem čtete pohádky a chcete je trochu více zapojit. V tomto jsou Pohádkáři opravdu výborní a dávají vám tak do rukou jedinečný nástroj, jak strávit se svými ratolestmi další originálně strávené chvíle. Kromě toho ve vašich dítkách rozvíjí fantazii, imaginaci a vyjadřovací schopnosti

Autoři hry navíc pamatovali na hráče s různým věkem a tak již v základu máte na výběr hned ze tří variant, jak své příběhy poskládat. Kromě již nastíněné základní varianty, se můžete rozhodnout pro čistě kooperativní hraní, kde nebudete řešit žádné vítězné body. Potažmo můžete sáhnout i po nejjednodušší variantě, díky které se do skládání příběhu budou moci zapojit i ti úplně nejmenší.



 

POHÁDKÁŘI
AUTOR: MARIE FORT & W. FORT
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LIFESTYLE BOARDGAMES LTD
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 5 LET
HERNÍ DOBA: MAX 30 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..