Petra Soukupová – Bertík a čmuchadlo

0

Začaly prázdniny. Jedu s mamkou a Richardem na jeho chalupu. Ale nechce se mi tam. Radši bych zůstal u táty. Mohl bych celej den hrát hry na počítači, pít Fantu a jíst třeba hranolky anebo něco jinýho, co bych chtěl.

Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou, která si našla nového přítele. Bert mu říká Rypouš. Ostatně, celou tu životní změnu nese velice těžce. Připadá mu jako zrada. Chci, aby bylo všechno jako dřív! Vzteká se. Žárlí. Na všechny kolem sebe je protivný. Až jednou potká v lese za chalupou zvláštní mluvící zvíře — čmuchadlo — a skamarádí se s ním. Dokáže neočekávané přátelství s tajemným tvorem změnit Bertíkův pohled na svět?

…………………………………………………………….

Není to tak dlouho, co se oblíbená a oceňovaná spisovatelka Petra Soukupová rozhodla trochu zaexperimentovat a vrhla se na psaní knih pro děti. Nutno říct, že tento debut nedopadl vůbec špatně, a to i přesto že se dětským čtenářům není lehké zavděčit. Mnohdy se ovšem stane, že dětská literatura vynikne až v audiopodobě, která dokáže celý příběh povznést na další úroveň. Podaří se to i v případě Petry Soukupové a jejího Bertíka a čmuchadla.

1005Stejně jako Magnesií literou ověnčenou povídkovou knihu Zmizet, i Bertíka a čmuchadlo si vzalo pod svá křídla audiovydavatelství OneHotBook, jenž poskytlo knize náležitou péči. O režii se již tradičně postarala Jitka Škápíková, jenž si ke spolupráci přizvala dva benjamínky v tomto oboru. Matouše Rumla coby Bertíka, který posluchače celou knihou provází a pak také Veroniku Kubařovou, jenž si od Poslední aristokratky odskočila zahrát tajemné zvířátko – čmuchadlo.

Petra Soukupová bezesporu patří vedle Radky Denemarkové, nebo Kateřiny Tučkové mezi nejvýraznější současné české spisovatelky. Tato vystudovaná scénáristka a dramaturgyně se mimo jiné podílela na sitkomu Comback, nebo nekonečném seriálu Ulice. V Combacku se mimochodem potkala právě s Matoušem Rumlem, jenž se v její poslední knize ujal postavy Bertíka. Autorka se navíc může pyšnit řadou literárních cen, o čemž svědčí ocenění Ortenovou cenou pro mladé autory, nebo Magnesia Litera za Knihu roku či Cenu Josefa Škvoreckého.

Hlavním hrdinou je devítiletý Bertík, který zrovna prožívá nelehké období. Jeho rodiče se rozvedli a on žije s maminkou a jejím novým přítelem Richardem. Navíc mají jet o prázdninách na jeho chalupu a tam se Bertovi nechce ani za nic. Radši by zůstal ve městě u táty, hrál celé dny počítačové hry, pil Fantu a vůbec dělal co by se mu zrovna zachtělo. Bertík je vůbec číslo, to že se mu něco nelíbí, dokáže dát opravdu pořádně najevo. A jelikož tuhle cestu považuje za pořádnou zradu, je jasné, že výlet neproběhne právě hladce.

Bertik_a_cmuchadlo_digipack3D_small_OneHotBookAutorka se v této knize snažila poukázat na nelehký úděl dětí, které se musí vyrovnat s rozvodem rodičů. Vše naštěstí pojala odlehčeně a nesnaží se malým čtenářům za každou cenu nutit moudra dospělých. Soukupová navíc jedná s dětmi jako rovný s rovným, nesnaží se jim za každou cenu podbízet, nebo být slušná za každou cenu. Vždyť ani v běžném životě takto nemluvíme, tak proč by tomu zde mělo být jinak.

Jak již bylo řečeno, role Bertíka se zde zhostil talentovaný herec Matouš Ruml. Nutno říct, že i když nemá s načítáním audioknih zrovna velké  zkušenosti, role dospívajícího dítka se zhostil naprosto dokonale. Při samotném poslechu si posluchači ani neuvědomí, že ve skutečnosti slyší hlas dospělého člověka a ne přidrzlého kloučka, který je věčně s něčím nespokojený. Před jeho výkonem se zkrátka nedá než smeknout.

V tomto ohledu ovšem nezůstává pozadu ani Veronika Kubařová, která stejně jako Ruml nemá s audioknihami větší zkušenosti. Poslouchat čmuchadlo v jejím podání je opravdový zážitek. Veronika se této role opravdu nebála a pustila se do ní naplno. Posluchači se tak mohou těšit na opravdu širou škálu zvuků a pazvuků, které toto malé zvířátko v jejím podání vydává. I díky tomu si toto kouzelné stvoření v audioknize opravdu zamilujete.

U OneHotBook samozřejmě nesmí chybět ani již tradiční hudební složka, která je zde navíc obohacena i o pestrou směsici zvuků, jenž dotváří celkové prostředí v němž se příběh odehrává. Toto spojení funguje opravdu skvěle a umocňuje celkový pocit ze samotného poslechu. Díky tomu zde hudba není jen pro oddělení kapitol, ale je nedílnou součástí samotné knihy, což ocení především malí posluchači, pro které je tato audiokniha primárně určená.

Bertík a čmuchadlo je stejně jako například Doktor Proktor krásným příkladem toho, že audiokniha může své knižní předloze dodat neopakovatelnou atmosféru, kterou je zkrátka radost poslouchat. A vůbec nevadí, že vám není deset, dvanáct let, audioknihy, jako je právě Bertík a čmuchadlo, je radost poslouchat v jakémkoliv věku.

Kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdPetra Soukupová – Narozena 1982, vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Od roku 2011 působí jako dramaturgyně seriálu Ulice, scenáristicky se podílela na sitcomu Comeback (2008–2010). Dosud vydala tři úspěšné knihy pro dospělé (K moři, ZmizetMarta v roce vetřelce). Žije a pracuje v Praze. Po narození dcery Marly v roce 2013 napsala svou první knížku určenou dětským čtenářům Bertík a čmuchadlo (2014). V současné době pracuje na nové knize pro dospělé čtenáře, jejíž vydání je plánováno na jaro 2015. Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scénářem k povídce Na krátko (později zařazené do knihy Zmizet) získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění — Kniha roku. Od roku 2009 pravidelně přispívá do tematických povídkových antologií nakladatelství Listen. Její knihy vyšly v překladech již ve čtyřech zemích, ve Slovinsku, Polsku, Itálii a Bulharsku, práva jsou prodána také do Chorvatska.

wordpress hodnni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..