Peter May – Ostrov Entry

0

ANOTACE:
Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne.
Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci, jak utéct hořké směsi osamělosti a lítosti svého dosavadního života ve městě.
Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do Zálivu svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sto třiceti obyvatel — a ten nej- bohatší z nich byl právě nalezen ve svém domě zavražděný.
Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali.
Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen o tom, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho vede ke konfl iktu mezi profesní povinností, kterou musí splnit, a vlastním osudem, jenž ho čeká.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Peter May patří již řadu let ke stálicím kriminálního žánru a i u nás se těší relativně značné oblibě, kterou si vydobyl především díky své bestsellerové trilogii z ostrova Lewis. Nyní autor přichází s dalším ostrovním dobrodružstvím, které se mimo jiné může pyšnit i cenou za nejlepší krimiromán roku 2014. Vydejme se tedy spolu s detektivem Simem Mackenziem na Ostrov Entry.

206086_bigV Mayově nejnovějším románu se však nevydáváme na skotské Hebridy, jak by se mohlo zdát, ale o několik tisíc kilometrů více na západ. Konkrétně do Kanady a na bezpočet jejích ostrovů, z nichž jeden je i Entry. Autor nás tak provádí doslova po celém světě. Po výletech do Číny (Pán ohně, Čtvrtá obět) a Francie (Výjimeční lidé) tak zde máme další fascinující lokaci s bohatou historií, kterou, jak je již u Petera Maye zvykem, rozhodně nenechá bez povšimnutí.

Ostatně historie hrála v Mayových románech vždy velkou roli a nejinak tomu je i v tomto případě. Autor si tentokrát neodpustil alespoň malé napojení na předchozí trilogii, jelikož právě skotské Hebridy mají i v této knize svou nezanedbatelnou úlohu. A právě kolem nich, potažmo kolem skotských vystěhovalců do Kanady, se točí celá historická linie, která je samozřejmě pevně spjata s detektivní linií, která se odehrává v současnosti.

Tu v tomto případě obstarává detektiv Sime Mackenzie, jenž je součástí osmičlenného vyšetřovacího týmu, který míří na dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry. Žije zde pouze sto obyvatel a ten nejbohatší z nich byl právě zavražděn. Pachatel je více méně jasný a tak by mělo být vyšetřování pouhou formalitou. Ovšem poté, co se Sime setká tváří tvář s podezřelou, se začíná vše měnit.

18743333Stejně jako tomu bylo u Lewiské trilogie, i u ostrova Entry je detektivní pátrání pouze takovým doplňkem, kolem kterého autor rozehrává fascinující historické drama. V této části příběhu popisuje skotské kořeny kanaďanů a především nelehký úděl obyvatel Hebrid, kteří byli násilně vystěhováni ze svých domovů a bez jakýchkoliv prostředků vysláni na dlouhou cestu za oceán. Tyto neradostná historická fakta autor zaobalil do fascinujícího příběhu, který je vyprávěn skrze deníkové zápisky jednoho ze Simových předků. A v neposlední řadě také prostřednictvým Simových snů, jenž dodávají celému příběhu lehký nádech tajemna a mystična.

V této části Peter May opravdu exceluje a dává tak vzpomenout na svou předchozí trilogii, která uhranula čtenáře po celém světě. Bohužel, totéž nejde říct i o samotném detektivním vyšetřování. Vyšetřovatelé mají před sebou relativně banální vraždu a předem rozdané karty. Sice zde máme jistý moment překvapení s finálním odhalením vraha, ale ve finále, nic z toho ovšem není podstatné a probíhá jen tak mimochodem.

To hlavní se tak odehrává především v historické linii příběhu, která zároveň zaujme asi největší počet čtenářů. Vše na sebe samozřejmě náležitě navazuje a je vzájemně propojené. Tudíž i osudy hlavních hrdinů a vztahy mezi nimi zde sehrají nemalou úlohu. Ostatně v této rovině již Peter May dokázal své mistrovství a rozhodně vás nezklame ani zde.

Ostrov Entry je dalším “detektivním” příběhem, který bezpochyby dokáže zaujmout. A jestli patříte mezi ty čtenáře, pro které jsou Čínské thrillery či Akta Enzo spíše zklamáním, tato kniha vám dá vzpomenout na nespoutanou trilogii z ostrova Lewis. Ostrov Entry se Skále a spol. sice nevyrovná jako celek, ovšem rozhodně potěší nejednoho čtenáře, kteří touží po fascinujícím příběhu z originálního prostředí.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..