Peter May – Běžkyně

0

 

ANOTACE:
Vrcholový čínský plavec spáchá v předvečer olympiády sebevraždu — a Čína tak ztrácí naději na vítězství proti Americe.  Olympijský vzpěrač si vezme život v náruči své pekingské milenky — a nejvyšší kruhy se pokoušejí tento skandál ututlat. Jenže  ze sebevražd se vyklubou vraždy a ukáže  se, že jsou spojeny s dalšími „náhodnými úmrtími“ nejlepších čínských atletů.
Případu se ujímá čínský detektiv Li Jen  a americká soudní lékařka Margaret  Campbellová. Jejich jedinou nadějí je olympijská běžkyně. Ta ale záhadně zmizí a Liho kariéra i budoucnost mezinárodní atletiky se ocitají ve vážném ohrožení.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Od doby co nakladatelství Host přivedlo na český trh Petera Maye, si tento autor u nás získal bezpočet fanoušků. Navíc díky různorodému prostředí, ve kterém se jeho knihy odehrávají, mají čtenáři opravdu z čeho vybírat. Rok se s rokem sešel a my tak máme opět možnost vydat se do Číny v sérii napínavých thrillerů, která čítá již pět dílů. Aktuální novinka nese podtitul Běžkyně a nabízí neotřelý příběh opírající se o sportovce a nedávno konanou olympiádu v Pekingu.

Čínské thrillery Petera Maye rozhodně nejsou na našem trhu žádnou novinkou. Navíc má tato série díl od dílu stoupající kvalitu, což potěší nejednoho čtenáře. Pokud vás však přeci jen u předchozí knihy maličko zamrzel fakt, že jsme opustili exotickou Čínu a vydali se do domoviny Margaret Campbellové, mám pro vás nyní dobrou zprávu. Běžkyně se již opět odehrává pouze na asijském kontinentu a my se tak můžeme těšit na spoustu tamějších reálií. Když k tomu připočteme zajímavý příběh a sympatické hrdiny, je rozhodně na co se těšit.

Olympiáda konaná v Číně se nezadržitelně blíží a prakticky všichni se k ní upírají s nemalým očekáváním. Ostatně sama Čína má pěkných pár želízek v ohni, od kterých počítá se zlatou medailí. Tento plán však začíná mít povážlivé trhliny, když vrcholní čínští sportovci začnou umírat. Nejvyšší kruhy se samozřejmě vše snaží za každou cenu ututlat. Jenže to co se zpočátku jeví, jako náhodná úmrtí, se ukazuje jako úkladné vraždy. A je na Li Jenovi aby tomuto případu přišel co nejdříve na kloub. V ohrožení totiž není jen mezinárodní prestiž, ale i jeho vlastní kariéra…

Peter May samozřejmě neopomněl ani linii týkající se našich hrdinů. Ostatně na konci Hadohlavce jsme se dozvěděli, že je Margaret těhotná. A tak je vcelku pochopitelné, že celá řada fanoušků očekává jak to bude s tímto disfunkčním párem dál. Čeká je zářná a poklidná budoucnost v “Říši středu”, nebo jak už to u těchto dvou hrdinů bývá, bude vše poněkud složitější?

Jak jsme si již u předchozích dílů mohli zvyknout, autor v “čínských thrillerech” čtenářům postupně ukazuje zajímavosti a zvláštnosti této země s tisíciletou tradicí. Nejinak je tomu i zde. Tentokrát o něco blíže pohlédneme na čínskou versus americkou mentalitu, jejich odlišné zvyky i předsudky, které oba národy k sobě chovají.  Autorovi se tak opět podařilo skvěle vystihnout celkovou atmosféru, za kterou stojí nejen samotné prostředí, ale právě i tyto drobnosti, které čínské thrillery odlišují od konkurence. Zatímco Hadohlavec v tomto ohledu, díky svému zasazení do Ameriky, maličko ztrácel, Běžkyně ji nabízí přesně to, po čem toužíme. V tomto ohledu tak čtenáři mohou být opět více než spokojeni.

Čínské thrillery zrají jako víno, stále sice nedosahují kvalit Lewiské trilogie, moc už jim však nechybí. Peter May tak opět dokázal, proč patří mezi jedny z nejoblíbenějších autorů u nás. Pokud jste tedy Čínským thrillerům nadali ještě šanci, je rozhodně čas to napravit. Pátý díl jasně ukazuje, že tato série je díl od dílu lepší a rozhodně si zaslouží naší pozornost.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..