Pavel Gotthard – Léky smutných

0

Na náš trh sice neustálé míří nepřeberné množství zajímavých novinek, čas od času ale nezaškodí trochu zpomalit a ohlédnout se maličko zpět. Třeba do roku 2013, kdy to nakladatelství Host zkusilo se zajímavou románovou prvotinou Pavla Gotharda Léky smutných…

Nastal tak čas oprášit tento kousek v knihovně a vytáhnout ho ze zapomnění. I po více než sedmi letech od svého vydání má kniha bezpochyby stále co nabídnout. Navíc podobně zaměřených kousků se u nás tolik nevyskytuje. Ostatně, v kolika dalších knihách narazíte na příběh opírající se o svět Larpu, na kterém Gotthardova kniha staví?

S tím má ostatně autor více než bohaté zkušenosti, čehož se nebál využít i ve své knize. A tak zatímco někteří z nás unikají před realitou do světa filmů, her, a knížek, mezi námi se najde skupina lidí, kterým nestačí prožívat dobrodružství ve své hlavě, chtějí je žít doopravdy. Uniknout před realitou do fantastického světa, plného šermířských soubojů, nebojácných hrdinů a panen, tak krásných, až přechází zrak.

Do tohoto světa nás přivádí Pavel Gotthard ve své románové prvotině Léky smutných. Světa, kde proti sobě stojí vojáci Paktu a Království. Příběh mladého žurnalisty Davida, jehož vztah se utápí v těžké krizi a jeho přítelkyně mizí neznámo kam. A právě zde začíná Davidova cesta za poznáním světa „LARPU“ a polykání prášků na spaní uprostřed opuštěných místností polorozpadlého hotelu.

„Celý život je jen sada obrázků v mozku. Není žádný rozdíl mezi těmi, které se zrodily ze skutečných věcí, a těmi, které se zrodily z vnitřních snění, a není důvod si jedněch vážit víc než druhých.“
Howard Phillips Lovecraft

Pro ty, kterým slovo LARP nic neříká – Larp (Live Action Role Play) je hra, v níž jednotliví hráči ztvárňují určité postavy a plní určitý cíl. Hra se nejvíce podobá počítačovým hrám typu RPG (Role-playing game), hraje se však v reálu, pro lepší herní zážitek.

Kniha je tristním připomenutím stavu dnešní mládeže, hledání sama sebe a boje proti zavedenému řádu a odboje proti autoritám. V knize najdeme tři hlavní dějové linie – imaginární Království, Davidovu lásku k Pavle a právě jeho vztah s rodinou. Autor má velké zkušenosti s LARP komunitou a to se velmi pozitivně projevuje na na popisu Království. Ovšem to nejdůležitější na knize není Království ale lidské vztahy a důvody jednotlivých postav k jejich činům, které autor popisuje s naprostou lehkostí a grácií.

Všechny tyto aspekty vám pomohou vžít se naplno do děje a užít si skvělý čtenářský zážitek. Za sebe mohu tuto knihu jedině doporučit. Ať se jedná o hluboký příběh, který není v našich končinách vůbec obvyklý, ale i celkové zpracování, které si jistě zaslouží samá superlativa. Zároveň je však potřeba mít na paměti, že se kniha od běžné produkce v mnohém odlišuje a tak je více než pravděpodobné, že nesedne každému. Minimálně šanci si však bezpochyby zaslouží.



PAVEL GOTTHARD – LÉKY SMUTNÝCH
VYDAL: HOST
ROK: 2013
STRAN: 199
ORIG. NÁZEV: LÉKY SMUTNÝCH
ISBN: 978-80-7294-667-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..