Peter May – Běžkyně

0

Uběhla již delší doba od chvíle, co jsme se mohli naposled zaposlouchat do některého z dílů napínavých “Čínských thrillerů” Petera Maye. Audiovydavatelství OneHotBook na ně však naštěstí nezapomnělo a tak s dvouletým odstupem za knižní předlohou konečně vychází i její audioknižní verze. Tentokrát s pořadovým číslem pět a podtitulem Běžkyně. Navíc již tradičně v podání Jany Plodkové a Martina Myšičky, kteří se tentokrát ponoří do příběhu opírající se o sportovce a olympiádu konanou v Pekingu…

Čínské thrillery Petera Maye rozhodně nejsou na našem trhu žádnou novinkou. O tom ostatně svědčí i fakt, že nakladatelství Host přineslo na náš trh již celou tuto povedenou sérii. Audioknihy jsou v tomto ohledu maličko pozadu. OneHotBook však pokračuje vpřed neúnavným tempem a rozdíly pomalu stírá. O čemž svědčí i Běžkyně, jež vyšla v záplavě předvánočních novinek, které si pro nás tento vydavatel připravil.

Po menší odbočce v Hadohlavci, v němž jsme se podívali do domoviny Margaret Campbellové, se Peter May vrací zpět na asijský kontinent. Běžkyně nás tak zavádí zpět do Číny, včetně jejích reálií, které jsou bezesporu jedním z největších lákadel této thrillerové série. Lehký nádech exotična se tak vrací na scénu a když k tomu připočteme zajímavý příběh a sympatické hrdiny, je rozhodně na co se těšit.

Olympiáda konaná v Číně se nezadržitelně blíží a prakticky všichni se k ní upírají s nemalým očekáváním. Ostatně sama Čína má pěkných pár želízek v ohni, od kterých počítá se zlatou medailí. Tento plán však začíná mít povážlivé trhliny, když vrcholní čínští sportovci začnou umírat. Nejvyšší kruhy se samozřejmě vše snaží za každou cenu ututlat. Jenže to co se zpočátku jeví, jako náhodná úmrtí, se ukazuje jako úkladné vraždy. A je na Li Jenovi aby tomuto případu přišel co nejdříve na kloub. V ohrožení totiž není jen mezinárodní prestiž, ale i jeho vlastní kariéra…

Peter May samozřejmě neopomněl ani linii týkající se našich hrdinů. Ostatně na konci Hadohlavce jsme se dozvěděli, že je Margaret těhotná. A tak je vcelku pochopitelné, že celá řada fanoušků očekává jak to bude s tímto disfunkčním párem dál. Čeká je zářná a poklidná budoucnost v “Říši středu”, nebo jak už to u těchto dvou hrdinů bývá, bude vše poněkud složitější?

Jak jsme si již u předchozích dílů mohli zvyknout, autor v “čínských thrillerech” čtenářům postupně ukazuje zajímavosti a zvláštnosti této země s tisíciletou tradicí. Nejinak je tomu i zde. Tentokrát o něco blíže pohlédneme na čínskou versus americkou mentalitu, jejich odlišné zvyky i předsudky, které oba národy k sobě chovají.  Autorovi se tak opět podařilo skvěle vystihnout celkovou atmosféru, za kterou stojí nejen samotné prostředí, ale právě i tyto drobnosti, které čínské thrillery odlišují od konkurence. Zatímco Hadohlavec v tomto ohledu, díky svému zasazení do Ameriky, maličko ztrácel, Běžkyně již nabízí přesně to, po čem toužíme. V tomto ohledu tak fanoušci mohou být opět více než spokojeni.

A to samé se dá samozřejmě říct i o audioknižní verzi této knihy. Ta se nese prakticky ve stejném stylu, jako předchozí díly série. Pokud tedy již máte předchozí čtyři nahrávky série za sebou, ani Běžkyně pro vás nebude přílišným překvapením. Martin Myšička i Jana Plodková podávají opět pod vedením zkušeného režiséra Michala Bureše zcela profesionální výkon, kterému není v podstatě co vytknout.

Oproti předchozímu dílu, v němž měla Margaret v podání Jany Plodkové vcelku pochopitelně navrch, se vracíme k původnímu konceptu, kdy se oba interpreti v načtení střídají zpravidla podle toho, zda je příběh vyprávěn z pohledu Li Jena, či Margaret. Tento koncept je rozhodně příjemným oživením a dodává celé audioknize potřebnou dynamiku. Na to jsme si však již mohli zvyknout a bezpochyby se jedná o jedno z poznávacích znamení této zajímavé série.

Celkovému dojmu samozřejmě dopomáhá i hudební doprovod , jež je nedílnou součástí každé audioknihy tohoto vydavatele. Vcelku pochopitelně se i tentokrát hudba nese především na vlně asijských motivů a nástrojů, které podtrhují celkovou atmosféru a dodávají celému příběhu na potřebné exotice. Navíc skvěle napomáhá i v orientaci mezi jednotlivými kapitolami. A tak se budu opět opakovat. Pokud již máte některý díl v audiu za sebou, nebude pro vás ani aktuální novinka žádným překvapením, což je v případě x-dílných sérií bezpochyby dobře.

Čínské thrillery zrají jako víno, stále sice nedosahují kvalit Lewiské trilogie, moc už jim však nechybí. Peter May tak opět dokázal, proč patří mezi jedny z nejoblíbenějších autorů u nás. Pokud jste tedy Čínským thrillerům nedali ještě šanci, je rozhodně čas to napravit. Pátý díl jasně ukazuje, že tato série je díl od dílu lepší a rozhodně si zaslouží naší pozornost. Audioknižní verze to navíc jen potvrzuje, jen to čekání na závěreční díl série bude pravděpodobně dlouhé…PETER MAY – BĚŽKYNĚ
ČÍNSKÉ THRILLERY #5

PŘELOŽIL: FILIP DRLÍK
VYDAL: HOST
ROK: 2018
STRAN:  420
ORIG. NÁZEV: THE RUNNER
ISBN: 978-80-7577-471-2
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: JANA PLODKOVÁ, MARTIN MYŠIČKA
DÉLKA: 14 H. 22 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..