Ondřej S. Nečas – Síť přízraků

0

Před pěti sty lety uzavřela čarodějnice svoji duši do svitků s kouzly a hned nato byla upálena. Nyní se vrací a chce svá kouzla zpět. Jejich současní vlastníci se jich však nechtějí jen tak vzdát. Nejen že si na nich bohatý podnikatel, drogový dealer a vysloužilý kněz založili pohodlné živnosti, rovněž je známo, že má-li kouzlo změnit svého pána, ten starý musí zemřít! Po kouzlech však pase více stran z různých důvodů, a nebyl by to Felix Jonáš, aby do toho zmatku neskočil po hlavě! Čekají ho nejen souboje s čaroději, ale také se bude muset vypořádat s Vincencovou krizí identity, Klaudiinou touhou po dobrých skutcích a jednou pubertální holkou v nesnázích.

…………………………………………………………….

Kladivo na čaroděje mezi námi už pěkně zapustilo kořeny a každý další díl je fanoušky nedočkavě očekáván. Tentokrát je čekání u konce a my se můžeme opět ponořit do dobrodružství této ztřeštěné partičky hrdinů v čele s Felixem Jonášem. Již sedmý díl této původní české urban fantasy série nese podtitul Síť přízraků a zhostil se ho Ondřej S. Nečas. Pro ty kteří nevědí o koho jde, je to ten pán co napsal třetí díl této série, kde popustil uzdu své fantasii a do matičky Prahy přenesl nějaké to monstrum a trochu agresivní oživlé elektroniky.

Sit_Prizraku_FRONT.aiKruté stroje (to jest již zmiňovaný třetí díl) vzbudili mezi fanoušky vcelku bouřlivé reakce a zájem čtenářů. Zaujal originálním námětem i skvěle podaným prostředím a atmosférou. Na druhou stranu se našli i hlasy, které označovaly tento díl za nejslabší ze série. A proč? Jednoduše proto, že Nečas se svým stylem hodně odlišuje od stylu Jiřího Pavlovského, který má celou sérii na svědomí. Co si budeme povídat Pavlovský je mistr slova a tak bylo jasné, že hláška bude střídat hlášku a zábavnost každé jeho knihy je zaručena. Nečas se oproti němu zaměřil na samotný děj a detektivní zápletku, humorná složka tak zůstala kdesi v pozadí. A právě toto mu bylo vyčítáno nejčastěji. Na druhou stranu, každý spisovatel píše jinak a tak je jasné, že se i jednotlivé epizody budou od sebe odlišovat.

Byť Ondřej Nečas není autorem, kterého zná asi úplně každý čtenář české fantastiky má již pár kousků za sebou. Tvoří především povídky, které lze nalézt především na stránkách časopisů Pevnost a XB-1. Kromě povídek a Kladiva na čaroděje má na svém kontě i velmi zajímavou knižní prvotinu Případy hejtmana Ambrože, kde umě kombinuje fantasy s detektivním žánrem. Ostatně o tom jsme se mohli přesvědčit již v jeho prvním příspěvku do Kladiva.

Nečas tentokrát vyměnil šílené mikrovlnky, rádia a kdo ví co ještě za něco trochu klasičtějšího. Díky tomu si získá pár bodíků navíc u čtenářů, kteří zrovna neholdují novotám. A co na Felixe a spol. čeká tentokrát? Odpověď je jednoduchá čarodějnice. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, tahle čarodějnice by měla být cirka pět set let po smrti. Někde se stala chyba, jak to že ta stará babizna tu stále otravuje? Na to nebude zrovna jednoduché najít odpověď, jenže naší partičce nic jiného nezbývá. Když k tomu připočteme reinkarnace, svitky mocných kouzel a roztomilé opuštěné holčičky, máme zde opravdu pěkný základ na pořádný hutný děj.

A že je o co stát je jasné hned od první strany. Autor na čtenáře chrlí své nápady již od úvodní věty a tak si můžete být sakra jistí, že budete namlsaní již po přečtení úvodu. Skvělý vyvážený mix atmosféry a náznaků, které jsou velkým příslibem pro nadcházející děj, nenechají nikoho na pochybách, že by měl být Nečas u této série pouze do počtu. Ba právě naopak. Úvod Sítě přízraků patří k těm nejpovedenějším, které v celé sérii zatím nalezneme.

Na čtenáře tak opět čeká skvělá kniha, která se v sérii rozhodně neztratí. Ondřej Nečas je navíc studnicí zajímavých a neotřelých nápadů, které se nebojí vložit do svých děl. Nejinak je tomu i zde. Byť je celkový příběh a zápletka vcelku jednoduchá, Nečas do příběhu vkládá drobné detaily, které dodávají celé epizodě šmrnc a ten správný drive. Kromě detektivní zápletky se zde setkáme i s několika známými postavami z televizních seriálů, či knih. Postavte vedle sebe doktora Sovu a Sherlocka Holmese a máte zde základ na hodně ujetý kousek, který rozhodně pobaví.

 

I když Síť přízraků stále nedosahuje takového počtu hlášek a humoru, jako kousky od Pavlovského, i zde pár světlých momentů najdeme. Navíc jsou zvoleny opravdu vhodně tak, aby v celém příběhu nepůsobili jako pěst na oko. Nečas tak dokázal, že si své místo v této sérii rozhodně zaslouží a doufám, že tímto kouskem umlčí i ty škarohlídy, kterým se Kruté stroje moc nelíbily.

 
Kniha vychází v nakladatelství Epocha
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdOndřej S. Nečas – Jeden z nejzajímavějších autorů současné fantastiky. Jeho rozmanitou povídkovou tvorbu lze nalézt především na stránkách časopisů Pevnost a XB-1 (dříve Ikarie) a rovněž v řadě tematických antologií. Nečas se přitom s jistotou a bravurou pohybuje jak v žánrech sci-fi (Operace Picasso, Moře pláče pro královnu) a fantasy (Poslední ze čtyř, Zeranin pás), tak na jejich pomezí (Putování za Zázrakem Bergedonu). Navíc je s oblibou kombinuje s detektivkou, jako třeba v knižní prvotině Případy hejtmana Ambrože (2007). Literárním úkrokem stranou je ryze pohádkový titul O princezně trochu zakleté (2009). Ondřej S. Nečas od počátku patřil mezi nejžhavější kandidáty na spolutvůrce Kladiva na čaroděje a v současnosti pracuje na dalších epizodách.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..