N. Gaiman & P. Craig Russell – Američtí bohové #03: Okamžik bouře

0

Bohové jsou mezi námi a snaží se přežít v moderní době plné mamonu a falešných model. Nyní však nastal čas napsat poslední kapitolu za fascinujícím příběhem z pera slovutného Neila Gaimana. Komiksová adaptace Amerických bohů přichází se třetí a závěrečnou knihou této oceňované série, která vede k neodvratnému konci. Válka mezi novými a starými bohy je zde!!!

Na scénu se tak opět vrací osvědčené autorské duo Phillip Craig Russell a Scott Hampton, kteří si dali za úkol převyprávět v komiksu jednu z nejoceňovanějších Gaimanových knih poslední doby. A už předchozí dvě komiksová alba dala jasně najevo, že i na potřetí se rozhodně máme na co těšit. Ostatně, Russell s Gaimanem spolupracuje již od dob Sandmana a tak se dalo vcelku dobře očekávat, že Američtí bohové nedopadnou vůbec špatně. A je tomu skutečně tak. Okamžik bouře (podtitul s nímž u nás závěr této série vychází) je více než důstojným zakončením celého příběhu a perfektně vystihuje “gaimanovskou” atmosféru a poselství.

Fanoušci se tak mohou těšit na dalších devět sešitů nabitých k prasknutí, které je dovedou až k samotnému rozuzlení Stínova příběhu a osudu nových a starých bohů na území Spojených států. Mimochodem, už závěr předchozí knihy dával jasně najevo, že věci se daly do pohybu a už je nejde zastavit. Středa je navždy pryč, Stín se vydává na cestu, ze které není návratu a staří i noví bohové směřují k pomyslnému středu Ameriky. Karty jsou rozdány a nezbývá než očekávat nevyhnutelné…

I přes blížící se závěr příběhu a nevyhnutelné a bezpochyby dramatické události se Craig Russell i tentokrát drží volnějšího pojetí a nechává Bohy plynout kupředu svým vlastním tempem. Tato určitá rozvláčnost sice nemusí být po chuti úplně všem čtenářům, zde má však své dobré opodstatnění. Právě díky tomu dokáže Russell odvyprávět vše podstatné, aniž by někam příliš spěchal. Zároveň se však nemusíme obávat ani případného přešlapování na místě. Na to zde rozhodně není žádný prostor.

Okamžik bouře je tak skutečně nabitý od začátku do konce a vše konečně začne do sebe zapadat a dávat hlubší smysl. Právě na tom je ostatně krásně vidět Gaimanův rukopis a jeho jedinečný vypravěčský talent. A všechno to se Russellovi podařilo přenést i na stránky tohoto povedeného komiksu. Roky dlouholeté spolupráce jsou zde zkrátka vidět a jediný kdo by snad Russellovi mohl v tomto ohledu nějak konkurovat je Mike Carey. Gaiman si tak pro adaptaci svého románu pravděpodobně nemohl vybrat nikoho lepšího a na výsledku je to skutečně dobře vidět.

To samé se dá ostatně říct i o Scottu Hamptonovi, který této sérii vtiskl jedinečný a snadno rozpoznatelný vizuál, díky kterému si Americké bohy jen tak s něčím nespletete. Hamptnovi se v této sérii podařilo perfektně vystihnout nádech originality, tajemna i celkovou atmosféru, která souzní s celkovým pojetím tohoto komiksu. Zároveň je však opět potřeba říct, že jeho kresba u této série nepatří zrovna k nejlíbivějším. V tomto ohledu jdou Američtí bohové maličko proti aktuálním trendům. Na druhou stranu je i díky tomu jasně vidět, že toto zkrátka není klasický mainstream, který slupnete jak jednohubku v přestávce na oběd. Ba právě naopak.

Američtí bohové jsou velmi zvláštním dílem, který rozhodně nemusí sednout úplně všem. Platí to pro knihu, seriál a nyní i pro komiksovou adaptaci. Navíc vyžadují po čtenářích alespoň minimální dávku soustředění, jedině tak máte šanci toto dílo alespoň trochu pochopit a proniknout do jeho zákonitostí. Na to si ale fanoušci Gaimanových komiksů již mohli za ta léta zvyknout. Tohle zkrátka není žádné “lehké” čtení. Pokud jim však dáte šanci, dokáží se vám bohatě odměnit. Navíc, stále je to Gaiman a víc asi netřeba dodávat…AMERIČTÍ BOHOVÉ #03 – OKAMŽIK BOUŘE
PŘEDLOHA: NEIL GAIMAN
SCÉNÁŘ: P. CRAIG RUSSELL
KRESBA: SCOTT HAMPTON
PŘELOŽIL: LADISLAVA VOJTKOVÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV: American Gods: The Moment of the Storm
ISBN: 978-80-7449-887-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..