Splendor: Marvel – desková hra

0

Komiksoví superhrdinové se posledních pár let vyhřívají v popředí všeobecného zájmu. Ostatně, není se co divit. Avengers: Endgame lámali v kinech všechny myslitelné rekordy, a tak je tato superhrdinská partička doslova všude, včetně deskových her. Po  kooperativní karetní LCG hře Marvel Champions a povedené variaci na legendární Milostný dopis, přichází pro Marvel další zářez na pažbě. Tentokrát v podobě předělávky dnes už klasického Splendoru, kterou na náš trh přináší společnost Blackfire.

Oproti původní verzi hry vyměníme surové diamanty a zručné šperkaře za ty nejznámější superhrdiny Marvel univerza, kteří se vydají pátrat po Kamenech nekonečna. Nutno podotknout, že tato změna u hry funguje opravdu na výbornou a vy tak nebudete mít ani ten nejmenší pocit, že by se jednalo o pouhou snahu vydělat na aktuálním zájmu o komiksové superhrdiny. Ba právě naopak.

Spojení známého a oblíbeného univerza se skvěle fungující hrou, posouvá původní Splendor na další úroveň a dodává celé hře potřebné téma a atmosféru. Herní mechanismy však zůstávají až na pár malých drobností prakticky stejné. V důsledku je však přeci jen atraktivnější honit se za Kameny nekonečna, než hledat neopracované diamanty a vytvářet šperky. A tak jen ten, co dokáže postavit co nejlepší tým a získat všechny vzácné kameny se může stát vítězem. Hra je stejně jako originál určena pro 2-4 hráče s doporučeným věkem od 10 let a s herní dobou okolo 30 minut.

Co stojí opravdu za vypíchnutí, je celkové zpracování hry. Na první pohled bezpochyby zaujmou kvalitní plastové žetony, které ve hře symbolizují již zmíněné kameny. Těch zde najdeme hned 39. K tomu však dostáváme dalších 5 pět speciálních kamenů S.H.I.E.L.D.u, které by se daly zjednodušeně označit za takové žolíky. Kromě zmíněných žetonů samozřejmě nechybí nezbytná pravidla. Ty jsou mimochodem opravdu jednoduchá a do hry opravdu rychle pronikne i naprostý začátečník.

Dále zde najdeme 4 oboustranné destičky lokací, destičku Rukavice nekonečna a destičku Avengers – Sjednocení. Tím hlavním jsou však hrací karty. Těch je zde celkem 90 a najdeme na nich opravdu dlouhou řadu všemožných hrdinů i záporáků z celého Marvelu. Zde si přijdou na své především příznivci komiksu, jelikož mezi postavami najdeme i ty u nás méně známé, které se zatím nevyskytly v žádném filmu. Kapitolou samou o sobě je pak grafické zpracování, které se povedlo opravdu na jedničku a je na něj radost pohledět. I díky tomu Splendor: Marvel vypadá na stole opravdu skvěle a vy se tak nezřídka přistihnete při tom, že se budete jednotlivými kresbami na kartách zálibně kochat.

Jak to tak, ale bývá vzhled není zdaleka vše a u her jde v první řadě především o hratelnost. O tu se zde naštěstí bát nemusíme. Aktuální novinka staví na osvědčených a léty prověřených základech, které z původního Splendoru udělaly v podstatě klasiku. V tomto ohledu vývojáři ze Space Cowboys naštěstí nic neměnili. Pokud tedy původní Splendor znáte, nový Marvel vás pravděpodobně kromě grafiky a pár drobností ničím extra nepřekvapí.

Po přípravě hry, která je i díky vskutku povedenému insertu opravdu blesková se před vámi na stole rozloží ležet tři řady karet postav rozdělených na kategorie podle jejich cenové náročnosti a vlastností. A jak asi správně tušíte, čím dražší, tím lepší. Abyste si ale mohli dovolit vymazleného Hulka, nebo Captaina Americu budete se k nim muset nejdříve propracovat.

Jednotliví hrdinové vám přináší celou řadu bonusů, které vám zlevní nákup dalších karet. Především ti lepší pak mají na sobě i body nekonečna, o které jde v této hře především. Pomocí nich se totiž budete snažit získat kýženou Rukavici nekonečna. Podařit se to však může jen tomu nejlepšímu. K jejímu zisku potřebujete získat šestnáct bodů nekonečna a vlastnit postavy zastupující jednotlivé kameny nekonečna. Jakmile se vám to podaří hra končí a vy můžete začít oslavovat.

Samotná partie pak nabízí opakující se scénář, kdy ve svém tahu budete mít na výběr hned z několika akcí. Můžete si vzít tři z pětice kamenů nekonečna v nabídce, potažmo si vzít dva žetony stejné barvy (neplatí pro zelené a šedé). Další možností je zarezervování postavy (vezmete si ji do ruky), ke které si doberete jeden žolíkový šedý žeton. Poslední možností je najmutí některého z dostupných charakterů a to buď přímo ze stolu, nebo právě z rezervovaných postav, které máte na ruce. Zde však musíte vždy zaplatit příslušnou cenu, kterou má každý charakter uvedenou v levém dolním rohu.

A to je v podstatě vše. Tímto způsobem pokračujete až do okamžiku, kdy se některému z hráčů podaří nashromáždit vše potřebné pro získání Rukavice nekonečna. Tím okamžikem hra končí a dochází ke sčítání všech “vítězných bodů”. Počítejte však s tím, že v drtivé většině případů, ten co hru zavřel také vyhrává. Obrat protihráče o zdánlivé vítězství však i tak není úplně nemožné a je tedy potřeba hrát až do poslední chvíle.

Splendor Marvel je ve své podstatě úžasně jednoduchou, ale zároveň i chytrou hrou, která má co nabídnout opravdu širokému spektru hráčů. Začátečníky okouzlí povedená grafika a přístupná pravidla, zatímco ostřílení hráči si přijdou na své při vymýšlení nejrůznějších kombinací, které vám zlevní vámi vyhlédnuté karty.

Zde je však potřeba brát ohled i na hráčskou skupinu, se kterou se do Splendoru pustíte. Velice snadno se vám totiž může stát, Že vy i vaši protihráči budete neustále něco propočítávat a vymýšlet co nejlepší postup, čímž hru velice snadno můžete paralizovat. V tomto okamžiku hra zcela ztratí své tempo a jediná partie se může natáhnout na neúnosně dlouhou dobu. Hra však primárně míří na zcela jinou sortu hráčů a pokud s tím budete počítat, poskytne vám nový Splendor opravdu pořádnou porci zábavy. 

SPLENDOR MARVEL
AUTOR: MARC ANDRÉ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SPACE COWBOYS
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2021
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..