Minna Lindgren – Babičky: Mrtvý kuchař

0
ANOTACE:

Životy obyvatel soukromého domova důchodců Podzimní háj jsou většinou vyplněny nekonečně dlouho ubíhajícím časem tráveným pitím červeného vína, jízdami tramvají a pohřby.

Vyšetřování náhlého úmrtí místního kuchaře však dokazuje, že je na světě i zajímavější zábava než hraní karet, umělecké a řemeslné lekce, tělocvik nebo večery s harmonikou. Ale ani ten nejbystřejší senior nedokáže rozluštit všechna tajemství tohoto místa. Naštěstí několik mladých lidí, včetně členů motorkářského gangu, nabídne svou pomoc.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Ačkoliv se může zdát, že severské kriminálky jsou si všechny velmi podobné, čas od času se přeci jen najde výjimka, která potvrzuje pravidlo. Mezi tyto výjimky se může směle zařadit i finská detektivní série Babičky, jenž je vším, jen ne klasickou skandinávskou detektivkou. První díl z této série – Mrtvý kuchař se navíc před nedávnem dočkal i své audiopodoby v podání Daniely Bartákové.

CD-ArtTa vychází stejně jako knižní předlohy u nakladatelství XYZ a dává tak českým čtenářům možnost nahlédnout na skandinávskou detektivní tvorbu i z trochu jiného úhlu, než se kterým se běžně setkáváme. Za Babičkami stojí finská spisovatelka a novinářka Minna Lindgren a jak již samotný název napovídá, hlavním hrdinou není tentokrát žádný komisař, či vyšetřovatel, ale obyčejné staré dámy z domova důchodců Podzimní háj. I když obyčejné je v tomto případě hodně relativní pojem.

Jsou tři, je jim hodně přes devadesát a i přes svůj věk nepatří do starého železa. Siiri, Irma a Anna-Liisa jsou hlavní hrdinky plánované trilogie, jenž má být finskou variací na legendární slečnu Marplovou. A jako správné důchodkyně, zde někteří prominou, jsou zvědavé, sarkastické a pro nějakou tu jedovatou poznámkou také nejdou daleko. Ovšem, když se v jejich domově začnou dít podivné věci, včetně smrti oblíbeného kuchaře, začíná jít do tuhého. A tak trojici hlavních hrdinek nezbývá nic jiného, než se dát na dráhu amatérských vyšetřovatelek a přijít tak celému problému v Podzimním háji na kloub.

lovci_vran_ohb_1140x400

Pokud však očekáváte, že se Babičky ponesou ve stylu klasických detektivek, budete možná trochu zklamáni. Daleko blíže mají svým stylem a pojetím ke knihám typu Stoletého staříka, či Muže jménem Ove. I když na rozdíl od nich nehrají tolik na city a i humor je zde podáván trochu jinou formou. V tomto případě jde především o všudypřítomný sarkasmus a neustálé popichování mezi hlavními hrdinkami. I tak vám však eskapády hlavních hrdinek nejednou vykouzlí úsměv na tváři. Zapomenout nesmíme ani na detektivní linii, která zde samozřejmě je, i když na druhou stranu na ní není kladen takový důraz, jak je tomu v krimi žánru běžné. U “Babiček” se jedná spíše o nezbytný doplněk, jenž zpestřuje celé vyprávění.

157987396_c662fdPro interpretaci této knihy se v nakladatelství XYZ rozhodli sáhnout po zcela novém interpretovi, se kterým jsme se až doposud mezi audioknihami nesetkali. Ačkoliv si Daniela Bartáková touto nahrávkou odbyla svou audioknižní premiéru, na jejím výkonu to rozhodně nebylo nijak znát. Vděčit za to může bezpochyby i svým dlouholetým zkušenostem s dabingem, jenž má k audioknihám relativně blízko. Posluchači se tak rozhodně nemusí nijak obávat. Výkon Daniely Bartákové je zcela profesionální a nijak nezaostává za svými zkušenějšími audioknižními kolegy.

Interpretka navíc skvěle odlišuje i jednotlivé postavy, díky tomu usnadňuje posluchačům orientaci v ději. Nijak nezaostává ani v intonaci, kdy střídá rozverné nadšení, se zasmušilou vážností přesně tak, jak si to příběh vyžaduje. Díky tomu narátorka dotváří potřebnou atmosféru, která dodává audionahrávkám jedinečné kouzlo. K tomu jí i v tomto případě dopomáhají hudební předěly mezi jednotlivými kapitolami, v níž dominuje zvuk piana a bicích.

Babičky: Mrtvý kuchař je bezpochyby svěží dílko, které rozhodně zaujme a navíc se dokáže odlišit od konkurence. Na závěr snad už jen jedno varování: Nedejte vždy na prohlášení a anotace na knize, občas jsou, jako v tomto případě lehce zavádějící. Možná se pak ubráníte přehnaným očekáváním, popřípadě zbytečnému zklamání. Babičky tedy sice spadají mezi detektivní příběhy, avšak klasickou detektivku byste v nich hledali marně.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply