Mike Mignola – Ú.P.V.O. 3: Žabí mor

0

Při přestřelce v jisté tajné laboratoři unikne obří spóra a vypukne žabí mor. Agenti Úřadu paranormálního výzkumu a obrany mají plné ruce práce aby zastavili šílence, který se snaží dokončit plány na zničení světa, započaté mnichem Rasputinem v knize Hellboy 1: Sémě zkázy.
Poprvé se v této knize Ú. P. V. O. ujal sám Mike Mignola psaní dalších příběhů svých fantastických hrdinů a poodhalil roušku jednoho z jejich největších tajemství – původ Abea Sapiena.

…………………………………………………………….

Abe Sapiens a jeho parťáci se vrací v nejnovějším díle Ú.P.V.O., jenž je zároveň i druhým komiksem z nové edice Na přání, které Comics Centrum na začátku roku spustilo. Nahlédněme tak do dalších osudů postav, se kterými jsme se mohli poprvé setkat v legendárním Hellboyovi a jež v této spin-off sérii ožívají vlastním životem.

upvo_3_01Fanouškům Hellboye asi netřeba zkratku Ú.P.V.O. moc představovat, pro ty ostatní se jedná o Úřad paranormálního výzkumu a obrany, do jehož týmu patřil i sám Hellboy, než jej na konci Červa dobyvatele opustil. A jelikož jsou postavy z tohoto týmu atraktivní i bez červeného pekelníka, jeho duchovní otec Mike Mignola se rozhodl, že si zaslouží samostatnou sérii, která je pevně provázána s Hellboyovým univerzem.

Zatímco první dva svazky série obsahovaly několik kratších povídek, ve třetím díle nastává nejeden obrat. Tím hlavním dozajista bude, že se tentokrát jedná o jeden delší ucelený příběh, který je navíc pevně svázán s prvními díly Hellboye. Druhou a neméně důležitou zprávou je fakt, že se příběh rozhodl zpracovat Mignola sám a nesvěřil jej do rukou nikoho jiného.

Takže zatímco scénář byl jasný, stále zůstávala otázka týkající se kresby. Tu Mignola svěřil Guyi Davisovi, jenž se mimo jiné podílel i na povídce Hluboké vody z předchozí knihy. A nutno říct, že Davis se zde ukázal v nejlepší světle. Přestože stále zachovává něco z Mignolova stylu, nesnaží se jej dodržet za každou cenu a naopak přináší několik svých vlastních prvků. Jeho kresba není tak hranatá a i jednobarevných ploch je daleko méně. Naopak se zaměřuje na větší prokreslování a detaily.

upvo_3_13Ačkoliv se jedná o třetí vydanou knihu, jde více méně o začátek celé série, a to i díky tomu, že se tentokrát jedná o ucelený příběh a ne o sbírku povídek vydaných při různých příležitostech. Navíc se fanoušci dočkají  dokončení příběhů Hellboye 1: Sémě zkázy a Hellboye 2: Probuzení ďábla. V Žabím moru se agenti Ú.P.V.O. vydávají sledovat tajemný houbovitý organismus, jenž unikne ze střežené tajné laboratoře. V pátrání po obří spóře se vydávají do městečku Crab Point v Michiganu, kde se ocitají uprostřed shromáždění nějaké sekty. Co ovšem z počátku vypadá naprosto neškodně, se záhy ukazuje jako promyšlený plán šílence, který se snaží dokončit zničení světa započaté Rasputinem v knize Hellboy 1: Sémě zkázy.

Tímto se ze Žabího moru stává prakticky nutnost pro všechny Hellboyovy fanoušky, protože jenom tak bude celý příběh kompletní. Jako perličku nakonec Mignola navíc přidal i pár dalších detailů o původu Abe Sapiena, jenž v mnoha ohledech nahradil právě Hellboye a stal se tak tahounem celé série. Už jen díky těmto dvěma věcem se pořízení Žabího moru rozhodně vyplatí. Navíc ovšem mizí i neduhy předchozích dílů, které byly sice příjemným oživením, ovšem nepřinášely nic zásadního, což se díky Žabímu moru radikálně mění.

Pokud ovšem máte strach z toho, že jste nečetli první díly Hellboye, mohu vás uklidnit. Je samozřejmě lepší vědět jakou úlohu Rasputin v Hellboyovi hraje, popřípadě kdo, nebo co je Sadu-Hem. Mignola naštěstí však myslí i na nové čtenáře. Pro porozumění celkovému ději tak postačí i základní vysvětlení, které autor čtenářům v Žabím moru přináší. Jisté ovšem je, že tento díl kvalitou dalece převyšuje předchozí knihy. Je opravdu velkým příslibem do budoucna, protože jak se zdá, tato série zdaleka ještě neřekla poslední slovo.

Kniha vychází v nakladatelství Comisc Centrum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMike Mignola je americký spisovatel a malíř komiksů, známý vytvořením slavného Hellboye. Byl také spoluautorem u Atlantis: The Lost Empire a filmové adaptaci jeho knihy The Amazing Screw-On Head.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..