Chip Zdarsky – Peter Parker: Spectacular Spider-Man – Návrat domů

0

Přátelský soused Spider-Man toho má za sebou již skutečně mnoho. A ani Chip Zdarsky se s tímto hrdinou v rámci svého runu u Peter Parker Spectacular Spider-man dvakrát nepáře. Všechno ale jednou končí a tak nastal čas se s tímto talentovaným scénáristou u Spider-Mana rozloučit. Nastal čas na návrat domů…

Už jsou tomu dva roky, co jsme se mohli začíst do prvního čísla této zajímavé minisérie. Do scénáristického křesla usedl zkušený kanadský scénárista a ilustrátor Chip Zdarsky, který nás již mohl přesvědčit o tom, že si se “Spíďou” skvěle rozumí. Ostatně, právě jeho série patří k tomu nejlepšímu, co nám Spider-Man v posledních letech nabídl. Zdarsky se více než na nahláškovanou akci zaměřil na samotné charaktery a jejich vývoj, díky čemuž je nám Spider-Man tak nějak blíž.

Kromě toho, ale tento autor přivedl znovu na scénu i “Peterovu sestru”, se kterou jsme se poprvé setkali v komiksu Rodinný podnik. Postavil Spider-Mana proti Tinkererovi, nebo jej vyslal na cestu do paralelní časové linie. Tento příběhový oblouk autor začal už v předchozí knize a tak se kolem něj bude vcelku pochopitelně točit i  kniha s pořadovým číslem čtyři, která je zároveň finálem celého Zdarskyho runu u Spider-Mana.

To je však jen jedna příběhová část, kterou v knize obsahující celkem sedm sešitů původní série Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #304-310 najdeme. Kromě problémů s cestování časem se totiž Spider-man setká i se samotným Sandmanem. A ne, bohužel nemám na mysli Gaimanova Sandmana, byť by toto setkání bylo vskutku zajímavé. Věřte však, že i toto střetnutí bude opravdu zajímavé a přinese nám na Spider-Mana lehce netypický příběh. Tato odbočka navíc rozhodně zaujme svou “retro” kresbou, která vybočuje z řady a ukazuje nám, že i u typického mainstreamu se dá lehce experimentovat.

Pomyslnou třešničkou na dortu je hodně speciální epizoda, v níž se mladý filmař rozhodl natočit dokument o tom, jaký má Spider-Man vliv na lidi v ulicích New Yorku… ale nemá nejmenší tušení, na co může při svém natáčení narazit! Tento “dokumentární” kousek nám ukazuje oblíbeného hrdinu zase z trochu jiné strany a pomáhá nám na něj získat trochu kompaktnější pohled. Navíc se jedná o nejpovedenější část celé knihy.

Polovina této knihy je zde tak trochu navíc a svým konceptem úplně nezapadá do hlavního příběhového runu, rozhodně ale nemusíme zoufat. I tyto dva kousky rozhodně stojí za přečtení, především pak poslední sešit a ani hlavní příběh nezůstal ochuzen. Tentokrát autor sice už dost balancuje na hraně. Ale právě ujetější pojetí je zajímavým kontrastem k samotným postavám. Dohromady se nám pak dostává opravdu zajímavého mixu a vskutku slušného zakončení celé série. Ostatně jak již bylo řečeno, Chip Zdarsky si se Spider-Manem vcelku rozumí a jeho příspěvky u této série si nevedou u čtenářů vůbec špatně a tato kniha je toho jasným důkazem.

Navíc už jen kvůli závěrečnému sešitu této knihy byste si nejnovějšího Spider-Mana rozhodně neměli nechat ujít. Chip Zdarsky končí svůj run skutečně fenomenálně. A jakkoliv si hlavní příběhová linie nevedla špatně, jeho rozloučení se sérií vše zcela válcuje. A to navzdory tomu, že tento sešit prakticky nijak nesouvisí s příběhem, který autor budoval v rámci všech čtyřech knih. Nám se tak díky Nakladatelství CREW dostává do rukou jeden z vůbec nejlepších sešitů s tímto hrdinou a věřte, že právě díky tomuto kousku má autor vcelku slušnou šanci se nesmazatelně zapsat do historie Spider-Mana.

Nezbývá tak než zamáčknout slzu a rozloučit se. Spidey v podání Chipa Zdarskyho byl skutečně výživný a nabídl pár skutečně výborných a nezapomenutelných momentů. Všechno ale jednou končí a tak nastal čas se s touto sérií zase rozloučit. Nebo snad ne? To ukáže až čas. Jisté však je, že jestli se CREW rozhodne v sérii pokračovat, tentokrát to už bude bez tohoto talentovaného kanaďana, který rozhodně umí zaujmout…PETER PARKER: SPECTACULAR SPIDER-MAN #4
NÁVRAT DOMŮ

SCÉNÁŘ: CHIP ZDARSKY
KRESBA: J. FRIGERI, A. KUBERT, CH. BACHALO, CH. ZDARSKY
PŘELOŽIL: JIŘÍ PAVLOVSKÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 160
ORIG. NÁZEV: Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #03: Amazing Fantasy
ISBN: 978-80-7679-013-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..