Mike Mignola – Hellboy 5: Červ dobyvatel

0

 

ANOTACE:
Už páté comicsové vystoupení největšího paranormálního vyšetřovatele na světě,  týpka u nás známého jako Hellboy.
A tentokrát nás čeká vcelku velké drama, které za doprovodu veršů začne před druhou světovou válkou posledním vystoupením Humra Johnsona a celý děj bude dokončen o jednašedesát let později.
Na trosky rakouského hradu Hunte se má v nejbližších hodinách zřítit kosmická loď z tajného nacistického programu. Když raketa několikrát změní kurs, je jasné, že jí někdo, nebo něco řídí. Vedení Úřadu pro paranormální výzkum a obranu posílá na plánované místo dopadu své nejtvrdší agenty – Hellboye a nově přijatého homunkula Rogera.
Pestré drama se začne rozvíjet ještě před tím, než oba agenti a jejich průvodkyně vstoupí do hradu. I tentokrát je příběh plný podivných bytostí, vesmírných hrůz, duchů a tentokrát i nacistů.
Pochopitelně dojde i na onoho červa, který je přislíben v názvu celé knihy.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je to opravdu pěkná řádka let, co světlo světa spatřil první příběh s největším paranormálním vyšetřovatelem na světě, obrovským tvorem s koženým kabátem, upilovanými rohy a s kapsami nacpanými amulety – u nás známého jako Hellboy. I přes svůj věk tento “pekelník” neztrácí nic ze své atraktivity, o čemž svědčí zájem fanoušků a řada dotisků z jeho komiksové série. Toho se aktuálně dočkal i pátý díl série – Červ dobyvatel, který si pro fanoušky Hellboye připravilo Comics Centrum hned na úvod letošního roku.

Ti z vás, kteří bedlivě sledují ediční plány nakladatelů, již jistě vědí, že si Mika Mignoly, potažmo “hellboyovského univerza”, letos užijeme opravdu dosytosti. Kromě chystaných novinek v Comics Centru nezapomínají ani na rozebrané tituly. a právě Červ dobyvatel je prvním kouskem, kterým si můžeme doplnit chybějící knihovnu. Navíc se jedná o vcelku důležitý titul z celého univerza, takže by byla velká škoda jej nechat bez povšimnutí.

Samotný příběh nás přenáší do kulis rakouského hradu Hunte, kde se roku 1939 schyluje k dalšímu šílenému nacistickému experimentu, který byl však naštěstí americkými vojáky přerušen. Ne úplnou náhodou se také jednalo o poslední vystoupení Humra Johnsona, se kterým se díky chystané samostatné sérii letos ještě setkáme.

O celých jednašedesát let později míří na trosky tohoto hradu podivné vesmírné těleso. Náhoda? Možná, v Ú.P.V.O. o tom však vědí své a tak se na místo vydává Hellboy společně s homunkulem Rogerem, aby nastalou situaci prověřili. Jak už to tak u Hellboye ale bývá, vše se rázem zvrhne v další záchranu celého světa. Těšit se tak můžeme na příběh plný podivných bytostí, duchů a starých známých včele s hlavou Hermana van Klempta a jeho gorilí Kriegaffe číslo deset, potažmo Rasputinem. A i na toho červa dojde…

Pozornější čtenáře, kteří mají načteno, bezpochyby potěší fakt, že i Červ dobyvatel je úzce propojen s ostatními knihami hellboyovského univerza. Často se tak odkazuje na předešlé akce, se kterými jsme se mohli setkat v některé z předešlých knih. a to jak ze samotné hellboyovské série, tak i z Ú.P.V.O. Pokud vás tedy zatím právě doplňková série tohoto univerza míjela, doporučím doplnit si vzdělání. Mignolovo univerzum je neskutečně komplexní a propojené, byla by tedy věčná škoda ochudit se o jedinečný zážitek, jen kvůli tomu, že vás nějaká kniha nechává chladnými.

Kromě samotné ústřední linie nalezneme v této knize i řadu dalších důležitých momentů, které ovlivňují události v dalších dílech. Pokud ale patříte mezi Hellboyovi fanoušky, patrně vám neříkám nic nového. Jedinečná výhoda Hellboye je však bezpochyby v tom, že kromě úzkého propojení, kdy jednotlivé střípky informací dávají dohromady fascinující mozaiku, fungují jednotlivé příběhy relativně dobře i zcela samostatně. Nemusíte se tedy bát, začít klidně od tohoto dílu. Ano, leccos vám bude chybět a o leccos se ochudíte, i tak však dostanete kvalitní a napínavý příběh, který rozhodně pobaví.

Stejně jako v případě úvodních dílů série, je i Červ dobyvatel zcela v režii Mika Mignoly, jenž kromě scénáře obstaral i samotnou kresbu. Od úvodního románu Sémě zkázy je vidět určitý posun, jak Mignola získává větší jistotu, přesto je stále více než úsporný. Jeho kresba je zkrátka a dobře prakticky nezaměnitelná a bezesporu má osobité kouzlo, které dodává Hellboyovi jedinečnou atmosféru.

Pro čtenáře, kteří se teprve chystají naskočit do vlaku jménem “Mignolaverse” se jedná o důležitý kousek, jenž vám rozhodně nesmí chybět. Mignola zde opět dokazuje svou genialitu, o čemž ostatně hovoří i Guillermo del Toro v přiložené předmluvě. Pro dlouholeté fanoušky je aktuální dotisk jedinečnou možností doplnit si chybějící díl do knihovničky. Vyplatí se tedy Červ dobyvatel? Po všech stránkách rozhodně ano!


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.