Maškarní bál – desková hra

0

Poštovní holubi roznášejí po celé pohádkové říši pozvánky na maškarní bál, který pořádá Zvíře na svém hradě. I vy jste jedním ze šťastných pozvaných. Jakmile však nastane napjatě očekávaný večer a vy projdete začarovanou hradní branou, náhle se proměníte v jiného přítomného hosta. Zdá se, že Zvíře na dnešní večer plánuje nezapomenutelnou hru převleků a záhad! 

Maškarní bál je další ze záplavy podzimních novinek, které na nás čeští vydavatelé v těchto dnech hrnou. Tuto originálně vyhlížející pohádkovou blafovací hru přináší na náš trh společnost MindOK, která tak opět rozšiřuje portfolio svých rodinných her. Hra je dle autorů určena pro 2-5 hráčů, s doporučeným věkem od osmi let na přibližně 40 minut herního času. Ten se samozřejmě odvíjí od herní skupiny a dalších aspektů, které budou hru ovlivňovat. V zásadě však čas odpovídá.

K čemu mám však osobně výtku, je udávaný počet hráčů. Maškarní bál si sice díky upraveným pravidlům zahrajete i ve dvou hráčích, a co se týče herních mechanik tak zde vše více méně funguje, rozhodně to však nedoporučuji. Maškarní bál totiž spadá přesně do té kategorie her, kde více znamená lépe. Ve dvou si tak sice zahrajete, ale pocit ze hry a celkový dojem bude na míle vzdálený tomu, co vám hra může poskytnout už ve třech hráčích. Je tak možná trochu škoda, že se autoři snaží do hry uměle dosadit i variantu pro dva hráče, přitom je to úplně zbytečné a mnohdy to hře dokáže i uškodit. To už však maličko odbočujeme, vraťme se k samotné hře a tomu co se ukrývá ve stylizované pohádkově laděné krabici.

Už samotný přebal hry nenechá nikoho na pochybách, jaká je cílovka tohoto kousku. Hardcore eurovkáři zkrátka tentokrát maličko ostrouhají. Maškarní bál je typickou rodinnou hrou, která vyniká přístupnými pravidly, líbivým vizuálem a kvalitními komponentami, které vám zaručí určitou trvanlivost tohoto kousku. Komponent navíc není úplně málo, a tak si na své přijdou i “notoričtí rozbalovači her”.

V krabici tak najdeme kromě nezbytných pravidel herní plán, na němž je vyobrazeno celkem osm pohádkových postav (Zlý vlk, Jeníček, Karkulka, Popelka…), kolem kterých se bude točit celá vaše hra. Kromě tohoto plánu zde najdeme ještě desku “základní” akce, sadu nejrůznějších žetonů a balíček nejrůznějších karet. V něm najdeme karty akcí, karty předmětů a karty rolí pohádkových postav. Ty společně tvoří základní herní komponentu a s jejich pomocí se budete snažit dovést hru do vítězného cíle. Nechybí samozřejmě ani přehledové karty, které vám budou nápomocny při samotné hře.

Komponent zde není skutečně málo, avšak co oceníte více než jejich množství je jejich celková grafická stylizace. Tu má na svědomí Mr. Cuddington a nutno říct, že se mu grafika hry opravdu velice povedla. Vše k sobě skvěle graficky ladí, což nemalou měrou dopomáhá k navození té správné pohádkové atmosféry a ještě více tak umocňuje celkový dojem ze hry. Kvalitní komponenty a hezká grafika však ještě nikdy neudělali dobrou hru, byť jsou samozřejmě velice důležité.

Daleko důležitější tak stále zůstávají herní mechanismy, na kterých stojí celá hra. Tento kousek pak staví na skrytých rolích a vaší snaze odhalit, kdo vlastně vaši soupeři jsou. S podobným principem jsme se ve hrách mohli setkat již mnohokrát. Ostatně ve spojení s touto hrou je poměrně často zmiňován i oblíbený Bang. Na rozdíl od něj, je však aktuální novinka z MindOKu daleko rychlejší a vy se tak nemusíte bát nekonečných partií, které by hru uměle prodlužovali. Právě časová přístupnost je společně s pravidly jedním z největších kladů tohoto pohádkového kousku.

Úkol je tedy jednoduchý, odhalit své soupeře a sám zůstat neodhalen. Po přípravě jednotlivých komponent, rozdání karet postav a žetonů důkazů se můžete během pár minut hned pustit do hry. Každá z pohádkových postav má svou slabou a silnou stránku, od kterých se bude odvíjet váš úspěch či neúspěch v daném herním kole. Když nasbírá hráč 3 milované karty předmětů, vyhrává kolo a naopak pokud získá 2 předměty, které naopak rád nemá, je odmaskován a vypadává. A jak to vlastně v reálu funguje?

Hráči se postupně střídají v jednoduchých tazích, v níž provedou některou z dostupných akcí. Na začátku tahu si vždy doberete jednu kartu předmětu z balíčku, kterou si následně buď ponecháte, nebo ji předáte svému soupeři. Poté si vezmete ještě jednu kartu, se kterou musíte provést přesný opak toho co jste provedli s kartou první. A to i kdyby to mělo náhodou znamenat vaše vyřazení. V průběhu hry se před vámi budou tyto předměty hromadit a právě pomocí nich se budete vy a vaši soupeři snažit přijít na to kdo je kdo. Když se totiž před vámi nakupí více kopií jednoho předmětu, které s vámi nemají nic společného, musíte dát svým protihráčům nějakou nápovědu. Zde přichází do hry herní plán s postavami. A tak ve chvíli, kdy se před vámi například nakupí více korun, se kterými jako Zlý vlk nemáte nic společného umístíte na herní plán žeton, například k Šípkové růžence, čímž dáte najevo, že tou nejste.

Právě toto umisťování nápověd tvoří velice zajímavý herní prvek, jenž vám při dobré strategii může přinést vítězství, stejně jako rychlé odhalení a prohru. A ačkoliv hra postrádá jakýkoliv větší prostor pro komunikaci mezi hráči, díky tomuto hernímu prvku nebudete mít pocit, že si celou hru hrajete jen na vlastním písečku. Navíc s narůstajícím počtem hráčů a zapojených postav postupně vzrůstá nebezpečí dřívějšího odhalení, ale především získává hra na potřebné zábavnosti, což je ostatně jeden z hlavních důvodů proč deskové hry vůbec hrajeme. Bohužel ve variantě pro dva hráče se tento prvek maličko vytrácí, odkud ostatně pramení i má výtka k této herní variantě.

Autoři se však nezaměřili jen na základní mechaniky a variantu pro dva hráče, ale mysleli i na znovuhratelnost a větší variabilitu hry. Ta je zde prezentovaná rozšířenými pravidly, které můžete do hry přidat. Ty jsou zde prezentována dovednostmi a sázkami. Tato možnost je na jedné straně velice zajímavá, na straně druhé se právě díky tomuto módu stává hra daleko méně předvídatelnou, což samozřejmě nemusí vyhovovat všem hráčům. Autoři vás však nikterak nenutí abyste tyto pravidla při hře využívali. Je tedy jen na vás zda se spokojíte se “základem”, či hře popustíte uzdu a pustíte se do této divočejší varianty.

Maškarní bál je bezpochyby zajímavou blafovací hrou, která má rozhodně šanci zaujmout. Jednoduchá pravidla, časová dostupnost a líbivý vizuál z něj dělá ideálního adepta na rodinné hraní. Ostatně, to se hra ani nesnaží nikterak zakrývat. Ostříleným hráčům tak patrně tento kousek příliš neřekne, avšak to co dělá, dělá velmi dobře. Pokud tedy hledáte nějakou přístupnou blafovací hru do rodinného kruhu, je Maškarní bál ideální volbou právě pro vás. 

MAŠKARNÍ BÁL
AUTOR: B. EISNER, T. EISNER, J HUDSON
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SKYBOUND GAMES (2019)
VYDAL CZ: MINDOK
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 40 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..