Leif Davidsen – Náhodná smrt patriarchy

0

V průběhu jediného zasněženého dne dojde v Moskvě ke dvěma úmrtím. Ruský patriarcha zemře poklidně ve své posteli a chvíli poté je v zapadlém dvorku nalezen k smrti ubitý Dán Gabriel Lassen. Zdánlivě spolu tato dvě úmrtí nijak nesouvisí, ale doma v Dánsku přijde Gabrielovo dvojče Adam na podezřelé indicie, které ukazují na možnou souvislost. Při pokusu odhalit bratrovu vraždu se Adam vrací hluboko do vlastní minulosti: jeho rodiče se setkali v sedmdesátých letech v Sovětském Svazu a prožili zde dánsko-ruský milostný příběh. Dostane se však i do srdce moderního Ruska, kde se ekonomické a náboženské zájmy spojují do velké politické hry, která kromě jiného zahrnuje i boj o grónské nerostné bohatství. Je to hra, ve které se stěží odlišují přátelé od nepřátel.

…………………………………………………………….

Jak se zdá, severské detektivky čtenáře stále přitahují, a tak na pultech knihkupců přibývají stále nové a nové tituly z tohoto žánru. Jedním takovým je i nejnovější kniha z nakladatelství Kniha Zlín Náhodná smrt patriarchy dánského bestselleristy Leifa Davidsena. Román jenž spadá především mezi špionážní thrillery, zavádí čtenáře do postkomunistického Ruska, kde i přes relativní demokracii je stále cítit silný vliv tajných služeb.

343_nahodna_smrt_patriarchy_obalka_webDánský spisovatel a novinář Leif Davidsen poznal Rusko opravdu dokonale. Ještě za komunismu zde působil jako zahraniční korespondent pro Dánský rozhlas a i v současnosti se jeho novinářská činnost zaměřuje na tento region. Kromě novinařiny se ovšem věnuje i psaní a v domovském Dánsku platí za jednoho z nejpopulárnějších a nejčtenějších autorů. Od roku 1984 má na kontě jeden cestopis, řadu povídek a především jedenáct politických špionážních thrillerů, mezi něž spadá i Náhodná smrt patriarchy, o němž autor prohlásil, že by ho z důvodu cenzury nikdy nedovolili přeložit do ruštiny.

Rusko, země netušených možností, zatímco politici hrají své mocenské hry, běžní občané se konečně mohou beztrestně obrátit k bohu. Tamní pravoslavná církev má vůbec silné postavení ve společnosti, a tak když náhle zemře ruský patriarcha (představitel pravoslavné církve), dotýká se to celého národa.

Ve stejný den, je v jednom zapadlém moskevském dvorku nalezen k smrti ubitý Dán Gabriel Lassen. Na první pohled to vypadá, že se stal obětí loupežného přepadení, ovšem zranění, která mu neznámí útočníci způsobili, vyvolává řadu otázek. Ty si pokládá i jeho bratr Adam, který přijel do Ruska spolu s matkou pro bratrovo tělo. Adam přichází postupně na řadu indicií a zdá se, že Gabrielova smrt nebyla pouhou náhodou. Navíc některé stopy ukazují na jeho spojení s právě zemřelým patriarchou. Mají tyto dvě smrti nějakou souvislost? Nebo se jedná jen o shodu náhod?

patriarkens-haendelige-dodAutor ve své knize rozehrává složitou hru plnou zrady, úskoků a nezodpovězených otázek. Po kratším úvodu, kdy je čtenář uveden do děje, nabírá příběh na obrátkách a roztáčí nezadržitelné soukolí událostí, které vyvrcholí v závěru knihy. Kromě moderního Ruska, kde čtenáři spolu s Adamem pátrají po vrahovi jeho bratra, se vracíme i zpět do minulosti. Konkrétně do sedmdesátých let v Sovětském svazu, kdy se v této nelehké době setkali Adamovi rodiče a prožili svůj dánsko-ruský milostný příběh.

Ač se na první pohled může zdát, že tento výlet do minulosti bude pro čtenáře lehkým oddechnutím, postupně i zde nabírají události na obrátkách a vtahují své čtenáře naplno do děje. Autor se rozhodně nebál a ukazuje tehdejší i dnešní poměry v Rusku bez jakýchkoliv příkras a nebojí se tnout do živého. Po samotném dočtení je jasné, jak to se svým prohlášením autor myslel, protože i když je v Rusku demokracie, o některých věcech se zkrátka nemluví.

Náhodná smrt patriarchy je skvělou volbou pro všechny milovníky severských detektivek, a to i přesto, že žánrově kniha patří spíše mezi thrillery. Pátrání po vrahovi s všudypřítomnou hrozbou tajných služeb v sobě skrývá atraktivní dějovou linii, která má rozhodně co nabídnout, pořádné porce napětí až po zajímavý pohled na minulost i současnost Ruska.

Recenze psána proBez názvu-1 Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdLeif Davidsen (1950 v Otterupu) je dánský spisovatel a novinář. Vystudoval žurnalistiku a krátkou dobu byl zpravodajem na volné noze ve Španělsku. V letech 1984 až 1988 působil v Moskvě jako zahraniční korespondent pro Dánský rozhlas. Jako novinář hodně cestoval po celém světě a po návratu do Dánska se stal šéfredaktorem zahraničního rozhlasového zpravodajství zaměřeného na oblast Ruska a východní a střední Evropy.

Kromě jednoho cestopisu a dvou povídkových sbírek vydal od roku 1984 již jedenáct politických špionážních thrillerů. Za své knihy získal řadu ocenění, mimo jiné francouzskou cenu Prix littéraire de la Bordelaise de Lunetterie, nebo prestižní dánská ocenění Skleněný klíč za nejlepší krimi román roku či cenu knihkupců De Gyldne Laubær (Zlatý vavřín). Jeho romány Den russiske sangerinde (Ruská zpěvačka, 1988) a Den serbiske dansker (Srbský Dán, 1996) byly zfilmovány.

Davidsenovy romány jsou přeloženy do patnácti jazyků a doma v Dánsku je považován za jednoho z nejpopulárnějších a nejčtenějších autorů. O svém posledním románu prohlásil, že by ho z důvodu cenzury nikdy nedovolili přeložit do ruštiny.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..